Mají dvacet čtyři poslanců a volby jim otevřely cestu do vlády. Vzápětí začaly říkat, že v ní vůbec být nemusejí, že ji dokonce nemusejí ani podpořit… Rychle si vysloužily pověst partaje, která je „čitelná jako nepopsané lejstro“. Pokusili jsme se o Věcech veřejných zjistit víc.

22A_cudlin_R23_2010_s.jpg
22A_cudlin_R23_2010_s.jpg

Původně to byla parta nazlobených lidí, kterým se nelíbilo, jak funguje správa prvního pražského obvodu. Vadilo jim, že město prodává byty neprůhledně, zastupitelé hlasují v tajnosti a s občany se nebaví. Zpočátku se náhodně potkávali na zastupitelstvu, pak se začali scházet po kavárnách. „Řekli jsme si: Přestaneme nadávat, založíme stranu a zkusíme to změnit,“ vzpomíná jeden ze zakladatelů Věcí veřejných, dnes zastupitel v Praze 1 Čestmír Horák.

Strana vznikla na jaře 2002 a po podzimních komunálních volbách měla v prvním pražském obvodu jednoho zastupitele. O čtyři roky později slavila úspěch, její názory začalo v zastupitelstvu Prahy 1 hájit devět lidí. Mezi nimi Jiřina Bártová, matka současného vyjednavače o vládě Víta Bárty, jeho přítelkyně a novopečená poslankyně Kateřina Klasnová či další poslanci a zároveň místopředsedové Věcí veřejných Josef Dobeš, Jaroslav Škárka a Karolína Peake. Právě v souvislosti s komunálními volbami v roce 2006 začaly vznikat další buňky Věcí veřejných v jiných obvodech Prahy a dalších obcích. Potenciál strany se ukázal ve volbách do Evropského parlamentu, zhruba tři…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte