78_buruma_R21_2010_n.jpg
78_buruma_R21_2010_n.jpg • Autor: Respekt

78_buruma_R21_2010_s.jpg
78_buruma_R21_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Elity jsou ve všech koutech světa v obležení. Aktivisté pořádající "čajové dýchánky“ v amerických satelitních městečkách zuří a tepou takzvané liberální elity New Yorku, Washingtonu a Hollywoodu. Populističtí demagogové v Evropě, například Geert Wilders v Nizozemsku, zuří a tepou "usmiřovatele“ islámu z řad elit. V Thajsku zase demonstranti z venkovského severovýchodu země, oděni do červených triček, běsní a tepou vojenské, společenské a politické elity z Bangkoku.

Prvním principem demokracie je, že vláda musí být založena na všeobecném souhlasu, i když ji třeba tvoří strany, jež mnoho lidí nevolilo. Celosvětová zlost namířená proti voleným vládám názorně ukazuje, že tento konsenzus se nebezpečně drolí. Víc a víc lidí v demokratických zemích trápí obavy, vztek a pocit, že nemají dostatečné zastoupení. A vinu přičítají elitám.

Od Palinové k Wildersovi
Jde sice o fenomén celosvětový, ale jeho příčiny se stát od státu liší. Americký populismus není stejný jako populismus thajský. Ve Spojených státech hrají významnou úlohu kultura a rasa - například kultura nošení zbraně a znechucení černošským prezidentem s diplomem z Harvardu, který se vyjadřuje jako profesor práva.

V Thajsku rozhořčení pramení z domnělého přehlížení chudých na venkově ze strany vládnoucí třídy, jež se opírá o velké firmy, armádu a krále. Populistický miliardář a…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte