36_R20_pracuji-na_Michal-Urban_n.jpg
36_R20_pracuji-na_Michal-Urban_n.jpg • Autor: Respekt

36_R20_pracuji-na_Michal-Urban_s.jpg
36_R20_pracuji-na_Michal-Urban_s.jpg • Autor: Respekt
Světy právníků a teenagerů jsou hodně odlišné. Jako člověka, který je doktorandem na pražské právnické fakultě a zároveň učitelem základů práv na dvou pražských gymnáziích, mě lákalo tyto dva světy propojit. Společně s prof. Gerlochem jsme proto loni v říjnu otevřeli na fakultě nový předmět, v rámci něhož jsme nabídli skupině patnácti právníků-studentů možnost vyzkoušet si učit právo na střední škole. Bál jsem se, že zájem bude nevelký. Dost se mi ulevilo, když se sešlo přes třicet motivačních dopisů, z nichž některé byly vyloženě povedené. Mohli jsme začít.

Nemuseli jsme naštěstí všechno vymýšlet sami. Inspirovali jsme se americkým projektem Street Law, který se během čtyřiceti let své existence rozšířil prakticky po celém světě. V jeho základu stojí prostá myšlenka: nejvíce se toho člověk naučí tím, že učí někoho druhého. Pokud právníci středoškolákům vysvětlují, co je pracovní smlouva a jaké náležitosti musí obsahovat, sami si to pak dobře pamatují. Tím spíš, že je středoškoláci nenechají jen odcitovat zákon, ale doptávají se: Musí pracovní smlouvu mladistvého podepsat také jeho rodič? Není výhodnější pracovat načerno?

Budoucí právníci se tak učí srozumitelně vysvětlovat podstatu sporů neprávníkům a vůbec nahlížet na právo „očima laiků“. Středoškoláci se zase učí, jak se vyznat v textech zákonů, interpretují modelové příběhy, nebo dokonce obhajují své postoje v simulovaném…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte