Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Brownův trik

53_brown_R10_2010_n.jpg
53_brown_R10_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Po úspěchu Šifry mistra Leonarda se Dan Brown veze na tsunami čtenářského zájmu. Jen první týden po vydání jeho nového románu Ztracený symbol se prodalo 65 000 výtisků. Jenže na rozdíl od zápletky Šifry, která si kacířsky pohrávala s ideou utajované role Máří Magdalény v křesťanských dějinách a vyvolala nevoli Vatikánu, nový bestseller nabízí místo očekávané zednářské konspirace jen rozpačitou honičku za ezoterickým poselstvím o „božství v nás samotných“.

53_brown_R10_2010_s.jpg
53_brown_R10_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Úspěšný trik Dana Browna spočívá v tom, že dokáže čtenářům vsugerovat dojem, že tráví čas něčím inteligentnějším než běžným nenáročným čtivem do letadla. Ve své knize popisuje zajímavé detaily z historie svobodných zednářů ve Spojených státech a stopy jejich vlivu v architektuře hlavního města a posouvá hrdiny od hádanky k hádance po nejvyhledávanějších místech z turistického bedekru. Dürera, Newtona, Franklina, alchymii, Bibli – to všechno skládá do paranoidní sítě vztahů, v níž všechno souvisí se vším a z každého koutu washingtonských ulic promlouvá skrytý význam. Při pozornějším čtení je však tato síť dosti potrhaná.

Pomocí postavy vědkyně Katherine Solomonové autor zasvěcuje čtenáře do tajů noetiky, oboru zkoumajícího možnosti lidského poznání a neprobádané schopnosti lidské mysli. Přitom právě přemýšlení a zaostření na mysl není při čtení Brownova románu vhodné doporučovat.…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte