Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Jeden den v životě

Život na vsi

Probouzím se do šera. V chalupě je ticho, které zatím ruší jen oddychování mojí ženy a synka. Jakmile pode mnou zavrže podlaha, ozvou se psi dole v síni. Vítáme se, pustím je na dvůr a jdu do světnice zatopit v kachlových kamnech.

2009-368-mobr-73R082009n.jpg
2009–368-mobr-73R082009n.jpg • Autor: Respekt

2009-368-vobr-73R082009.jpg
Autor fotografie: Petr Lissek • Autor: Respekt

Probouzím se do šera. V chalupě je ticho, které zatím ruší jen oddychování mojí ženy a synka. Jakmile pode mnou zavrže podlaha, ozvou se psi dole v síni. Vítáme se, pustím je na dvůr a jdu do světnice zatopit v kachlových kamnech. Napouštím vlažnou vodu pro kozy, s třicetilitrovou konví půjdu do chléva ve stodole třikrát. Kozy klidně leží v obvyklých skupinkách, přežvykují a mečí na pozdrav. Včerejší kůzlata se mají k světu, až porodí všech pětadvacet koz, bude z vás už slušný stádečko, těším se nahlas při krmení. Metrákovej kozel je protivně dotěrnej, musím ho večer ustájit zvlášť, říkám si.

V konvičce na kamnech už se vaří voda na kafe, dva chleby s marmeládou, rychle ubalit cigáro a už mi psi hlásí, že je tu Ludva, soused, ekofarmář a kamarád. Jedeme na Boží Dar, podívat se na ovčí farmu a sýrárnu. Sjíždíme ze středohorských kopečků, míjíme Lovochemii a jedeme nevlídnou mosteckou pánví podél Krušných hor. Připojuje se k nám Ludvův kamarád, náš průvodce. Přes Jáchymov vystoupáme na hřebeny, nad ten vlhce špinavej a studenej marast pod kopcema, oči nás náhle bolí z ostrýho sluníčka a oslňujícího sněhu na pláních, je vymeteno, azuro. Z Plešivce shlížíme na hřebeny hor a pánevní údolí se topí v mléčném moři.

V místní restauraci jsme sami, připojuje se k nám Kuba, též kozičkář, takže jsme komplet. Kriticky zkoumám kvalitu své obligátní svíčkové s osmi, celkem ujde. Do čtvrtého knedlíku…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte