2009-319-mobr-32AR072009n.jpg
2009–319-mobr-32AR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-319-vobr-32AR072009.jpg
Fotografie: Kdo na tom vydělá? – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Ještě před několika měsíci se zdálo, že naše ekonomika je odsouzena k úspěchu a česká koruna k posilování. Pak přišla světová krize, která sice tvrdě zasáhla ekonomiku, ne však víru v její schopnost se z ní dostat. Zato víra v neporazitelnost koruny byla naopak citelně otřesena.

Nejprve se sice koruna – k radosti ekonomů a většiny podnikatelů – již v říjnu vrátila k hladině z počátku roku 2008 (25–26 Kč za euro) a odmazala rychlé posílení (k 23 Kč za euro) z července. Nyní se však obchoduje na úrovni obvyklé pro rok 2006, tedy 28,50 Kč za euro. I když je její cena téměř o čtvrtinu nižší než před necelým půlrokem, nezdá se, že by se investoři předháněli ji nakupovat.

Korunu netáhne dolů ani tak obava z toho, že naši ekonomiku zasáhne obzvláště silná recese, jako spíše pohled investorů na celý náš propojený region, v němž jsou některé země makroekonomicky výrazně křehčí než ta naše. To jen dále zvyšuje opatrnost investorů vůči menším zemím s vlastní měnou. Nakupování aktiv v takovýchto měnách se totiž díky možnému oslabení měny může stát velmi nevýhodnou investicí.

Nicméně, pokud vůbec měla česká koruna zažít „slabší chvilky“, tak dnes je ta správná doba. Levná koruna by mohla pomoci našim exportérům k vyšším ziskům, zvýšit atraktivitu nákupu českých aktiv (třeba i investic) a zlevněním služeb lákat zahraniční klienty.

Dva faktory

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte