2009-270-mobr-17lukesR062009n.jpg
2009–270-mobr-17lukesR062009n.jpg • Autor: Respekt

2009-270-vobr-17lukesR062009.jpg
Fotografie: Igor Lukeš – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Igor Lukeš

(1950) je profesorem na Bostonské univerzitě, kde přednáší historii a mezinárodní vztahy. Publikoval několik knih, například Inside the Apparat či Gorbachev’s USSR: A System in Crisis anebo Československo mezi Stalinem a Hitlerem: Benešova cesta k Mnichovu.

Než podepsal zákon o emancipaci otroků, varoval Abraham Lincoln Kongres, že „dogmata minulosti nemohou adekvátně naložit s bouřlivou přítomností. … Protože naše krize je bezprecedentní, musíme se naučit myslet a jednat novým způsobem.“ Přesně tak by se dal shrnout Obamův inaugurační projev. Začněme ale od začátku.

Nejdřív mu vyčítali, že je mladý a nezkušený; nepodaří se mu dát dohromady organizaci voleb a nesežene na ni peníze. Pak se jedněm nelíbilo, že vypadá jako černoch, zatímco pro jiné nebyl dost černý. V primárkách vypadal jako koloušek (novináři mu říkali Obambi), který upřeně civí do světel řítícího se clintonovského expresu a není schopen se pohnout z místa. Když postoupil do kola prezidentských voleb, bylo zase jisto, že s prostředním jménem Hussein nemůže vyhrát v souboji s válečným hrdinou.

A přece! Teď stál na místě, kde inaugurujeme prezidenty. Odříkal přísahu a obrátil se čelem k davu skoro dvou milionů lidí. Na chvíli mu to vyrazilo dech. Svůj první prezidentský proslov začal číst s nervozitou. Z hlediska stylu to nebyl jeho den. Je ale možné,…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte