08_chripka01_reuters_R46_20_n.jpg
08_chripka01_reuters_R46_20_n.jpg • Autor: Globe Media / Reuters

„Ztratili jsme suverenitu a budeme se snažit ji znovu získat. Například vystoupením z Evropské unie.“
Hradní vicekancléř Petr Hájek v reakci na prezidentův podpis Lisabonské smlouvy

Lisabon schválen
Evropská sága posledních minimálně osmi let se minulé úterý uzavřela. Český Ústavní soud zopakoval svůj první výrok, že Lisabonská smlouva není v rozporu s tuzemskou ústavou, a prezident Václav Klaus – k překvapení mnohých – dokument záhy poté podepsal. A schvalování dokumentu měnícího pravidla fungování EU končí také proto, že lídr britských konzervativců a pravděpodobný příští premiér David Cameron sice slíbil, že posílí národní rozhodování o některých otázkách na úkor celounijního, ale plánované referendum o smlouvě už nechystá.

Jasněji v dostavbě Temelína
Největší energetický tendr současné Evropské unie – půlbilionová dostavba Temelína – vstoupil do horké fáze. Z prvního kola výběrového řízení vzešli tři uchazeči, francouzská Areva, americký Westinghouse a ruský Rosatom. Výherce chce ČEZ vybrat zřejmě v průběhu příštího roku. Proti vítězství Rosatomu se staví ministři, protože další ruskou účast ve zdejší energetice považují za bezpečnostní riziko.

08_neonacisti_bartos_R46_20_s.jpg
08_neonacisti_bartos_R46_20_s.jpg • Autor: Respekt
Neonacisty cvičil profesionální voják
Čeští neonacisté se podle informací Mladé fronty Dnes cvičili pod dohledem profesionálního vojáka ve výcvikových kempech. Trénovali nejen boj se zbraněmi i bez nich, ale plánovali také útoky na elektrárny a únosy „vysoce postavených Židů“.
„Vycvičil jsem třicet lidí. Naučili se boj zblízka, se zbraní i beze zbraně. Ti lidé se cvičili proti živým i neživým cílům,“ citovala MfD z policejní výpovědi Lukáše Sedláčka, profesionálního táborského vojáka.
Policie na důkazy spojené s výcvikem neonacistů narazila během domovních prohlídek před několika týdny, jejichž výsledkem bylo osmnáct obviněných z propagace a podpory hnutí směřujících k potlačení a práv svobod člověka. Zdali budou následovat ještě další obvinění v souvislosti s plánovanými teroristickými útoky, závisí na policii a státním zástupci.

Rada ČTK zřejmě padne
Poslanci mediální komise navrhli sněmovně odvolat Radu ČTK. Stalo se tak poté, co radní před časem přijali rezignaci ředitele ČTK Milana Stibrala a na jeho místo zvolili Radima Hrehu. Když ale Respekt informoval o tom, že nový šéf veřejnoprávní tiskové agentury Hreha má úzké kontakty na vlivné mediální lobbisty, radní ho odvolali a na místo ředitele opět dosadili Stibrala, jehož rezignaci prohlásili za právně neplatnou. Poslanci celkem oprávněně konstatovali, že jednání radních postrádá logiku. O jejich odvolání musí rozhodnout sněmovna.

08_eurokomisar_jaros_R46_20_s.jpg
08_eurokomisar_jaros_R46_20_s.jpg • Autor: Respekt
Dohoda o eurokomisaři se blíží
Šéfové ODS Mirek Topolánek a ČSSD Jiří Paroubek se blíží dohodě o eurokomisaři. Podle kuloárových informací jednali i o jméně současného premiéra Jana Fischera. Konečný verdikt by měl padnout toto pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády. ODS až doteď veřejně trvala na svém kandidátu Alexandru Vondrovi, ČSSD naopak na současném eurokomisaři Vladimíru Špidlovi. Kdyby se Fischer eurokomisařem stal, znamenalo by to konec existence téhle vlády. Nový premiér by musel v Poslanecké sněmovně požádat opět o důvěru.

Dva rozpočty pro novou vládu
Kabinet Jana Fischera připraví pro své nástupce dva rozdílné návrhy státního rozpočtu na rok 2011. Nová politická vláda vzešlá z květnových voleb si bude moci vybrat ze dvou koncepcí, které budou podle premiéra odrážet různé přístupy politiků ke klíčovým ekonomickým otázkám. Cíl „pravicové“ i „levicové“ varianty by měl být přitom společný, totiž udržet schodek veřejných financí na úrovni zhruba čtyř procent HDP.

08_chripka01_reuters_R46_20_s.jpg
08_chripka01_reuters_R46_20_s.jpg • Autor: Globe Media / Reuters
Vlna prasečí chřipky prý začíná
Státní zdravotní ústav zaznamenal za poslední týden 34 nových případů výskytu prasečí chřipky, nakažených lidí je tak u nás celkem 396. Podle odborníků je to varovný signál začátku vlny epidemie a počty nakažených prý budou rychle narůstat. Předpovídají, že v řádu dnů až týdnů dojde v této souvislosti k rozvoji chřipkových onemocnění, která nebývají v tomto ročním období obvyklá. Ministerstvo zdravotnictví to ale naopak odmítá, výskyt pandemické chřipky neočekává, mnohem dřív prý nastane výskyt běžné epidemie sezonní chřipky.

08_wolf_Radim_Beznoska_R46__s.jpg
08_wolf_Radim_Beznoska_R46__s.jpg • Autor: Respekt
Poslanec Petr Wolf může být stíhán
Poslanecká sněmovna rozhodla o vydání nezařazeného delegáta Petra Wolfa k trestnímu stíhání. Je totiž podezřelý z úvěrového podvodu, kterého se měla dopustit jeho firma UT2002, a to podvodným čerpáním státní dotace od ministerstva životního prostředí na projekty zkoumání vztahů životního prostředí a ekonomického rozvoje. Jejich výsledná studie měla ale nižší hodnotu, než firma uváděla, policie proto požádala letos v říjnu o jeho vydání. Poslanec Wolf obvinění odmítá: hodnota materiálu předloženého policií je prý tristní a je výsledkem „drakonické demence“ a je vykonstruován. Poslanec Petr Wolf opustil řady ČSSD loni v červnu.

Sněmovna založila komisi ke Krakatici
Už druhou komisi k prorůstání organizovaného zločinu do politiky, zejména ke spisu Krakatice, založili poslanci. Vznik první komise odhlasovali už 1. dubna, ale následně ani nezvolili její členy. Nová komise vznikla jen několik dnů poté, kdy nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká vrátila policii k došetření případ vraždy mafiánského bosse Mrázka, který se v Krakatici vyskytuje.

Češi vedou v užívání konopí a extáze
Mladí Češi podle studie EU vedou v užívání konopí a extáze. Zároveň je Česko jednou z mála zemí EU, kde kriminalita spojená s drogami mírně klesá. Vyplývá to z aktuální výroční zprávy agentury EU pro drogy. Zatímco ve světě mladí lidé do 34 let od užívání marihuany upouštějí, v Česku je tomu naopak. Někdy v životě kouřilo marihuanu 44 procent Čechů do 24 let, evropský průměr je přitom 30,5 procenta. Podobně jsou na tom tuzemští mladí lidé s extází.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte