Roberto Saviano
Roberto Saviano • Autor: Archiv

Mafiánský kodex je k ženám tvrdý

Být ženou v zemi zločinu není lehké. Platí znetvořená pravidla, manželské obyčeje, neporušitelné svazky. Tam, kde vládne mafie, jsou ženy podrobeny strnulému, nedotknutelnému kodexu, který je nutí udržovat riskantní rovnováhu mezi pohybem vpřed a tradicí, mezi morálním tlakem a pokerovou tváří v obchodních záležitostech. Můžou objednávat vraždy, ale v žádném případě nemůžou odejít od svého muže nebo mu zahnout. Můžou podle libosti investovat do celého průmyslového odvětví, ale jakmile je manžel za mřížemi, nikdy se nesmí malovat.

V procesech s mafiány je často vidět ženy natlačené v místnosti pro diváky, jak mávají obžalovaným v klecích a posílají jim vzdušné polibky. Jsou to jejich manželky, i když někdy vypadají jako jejich matky. Dobře se oblékat, lakovat si nehty a mít make-up, když manžel sedí, to vzbuzuje podezření, že se krášlíte pro jiné. Nabarvit si vlasy je totéž jako přiznat nevěru. Žena existuje jen pro svého muže. Bez něj je neživou věcí. Poloviční věcí. Proto se začnou zanedbávat, jakmile manžela zatknou. Je to znak věrnosti. Minimálně u některých klanů v oblastech kalábrijské zločinecké ‘Ndranghety, ale také v některých rodinách Cosa Nostra na Sicílii.

A naopak: když je manželka elegantně oblečená, načesaná a namalovaná, znamená to, že manžel je nablízku a že je na svobodě. On má velení. A žena to vystavuje na odiv: její vzhled je výrazem…

2009_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte