Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Zlý sen developerů

26_developeri_mala_R21_2009_n.jpg
26_developeri_mala_R21_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Neklidná doba během posledních měsíců zastavila v České republice desítky developerských projektů. Jejich protagonisté nás dokola přesvědčovali, že rozestavěné byty a kanceláře jsou dávno „prodány“, ale dnes o nich není slyšet a nikdo si netroufá odhadnout, kdy a zda vůbec budou dokončeny. Mezitím se můžeme bavit o tom, jestli je vůbec potřebujeme.

Mezerami mezi díly vlnitého plechu se černá obrovská plocha rozryté země. Haldy zeminy, jámy a úseky s dřevěným bedněním dávají tušit, že se tu ještě nedávno naplňoval nějaký záměr. Zatím však nedospěl dál než ke vzniku jezírka, nad nímž krouží hejno racků. Jsme pár stovek metrů od centra Ostravy. A za plotem sledujeme torzo největšího místního developerského projektu Nová Karolina.

Na ploše dvaatřiceti hektarů tady má vzniknout nové moderní centrum města s desítkami tisíc metrů kancelářských i obytných ploch, obchody a parkem. Projekt se ale zastavil nedlouho po

26_developeri_R21_2009_s.jpg
26_developeri_R21_2009_s.jpg • Autor: Respekt
slavnostním položení základního kamene loni v červnu. Na pokračování nemají developerské společnosti dostatek financí. „Zatím převládá mírný optimismus,“ říká náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý.„Developeři tvrdí, že jednají s bankami o dalších úvěrech, že jsou na dobré cestě a že v létě se práce znovu rozběhnou.“

Nikdo na radnici ale neví, jestli je to pravda.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte