30_mala_cuba_R19_2009.jpg
30_mala_cuba_R19_2009.jpg • Autor: Respekt

Barack Obama zmírňuje americkou politiku vůči Kubě, kde na uvolnění komunistického režimu čeká první dospělá generace narozená po rozpadu východního bloku. Co chtějí změnit mladí Kubánci?

30_mala_cuba_R19_2009.jpg
30_mala_cuba_R19_2009.jpg • Autor: Respekt
Centrum staré Havany, šest hodin ráno. Ještě je tma, ulice jsou kromě opilců a policistů prázdné, z nedaleké pekárny je cítit teplá vůně chleba. Pro Célii začíná denní rutina. Jde nakupovat, připraví hostům snídani, vycídí koupelnu, nachystá jídlo svému sedmnáctiletému synovi a odchází do práce. Célii je sedmačtyřicet, pracuje jako lékařka v nemocnici a přednáší na univerzitě. Jejím oborem je pediatrie, jenže, jak říká, je to spíš koníček než práce. Vydělá si v přepočtu třicet dolarů měsíčně, což je na Kubě sice nadprůměrná částka, ale vystačí jen na základní věci. Rodina proto pronajímá dvě místnosti ve svém velkém, ale chátrajícím bytě cizincům.

Céliin případ je jedním z mnoha. Za normální práci na Kubě nedostanete skoro nic, což je frustrující, zvlášť když v místních „tuzexech“ pro cizince a na černém trhu leží lákavé zboží, jenže za tvrdou měnu. Za místní elitu jsou považováni ti, kteří přicházejí do styku s turisty, hlavně taxikáři a zaměstnanci hotelů, neboť mají nejlepší přístup k místním „bonům“, tzv. konvertibilním pesům. Céliin syn Javier proto nechce jít na vysokou školu, hodlá pracovat s cizinci v některém…

2009_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte