2009_obalka_R14

Nový šéf Evropy

Koupit vydání
I_obalka.indd Vydání 23.–30. 3. 2009 2009_obalka_R15 Vydání 4.–11. 4. 2009
2009-13-obal
Editorial
Anketa: Jaké je české předsednictví Evropské unie? Respekt České předsednictví se stalo rukojmím domácí politiky. Bohužel to znamená, že Evropská unie je dnes řízena ochromenou vládou, která nemá důvěru ani doma, ani v zahraničí. Respekt-Despekt Respekt Převratnou novinku chystá ministerstvo vnitra. Nově by všichni čeští občané měli dostávat meziroční výpis s údaji, kdo a proč se o ně ze strany policie a dalších státních institucí a úřadů zajímal. Příštích 7 dní Respekt Ve čtvrtek 2. dubna se v Londýně uskuteční setkání představitelů zemí G 20, na kterém se bude jednat o ekonomické a finanční krizi. Editorial Erik Tabery Pád vlády čekal jen málokdo. Důvod? Když chcete svrhnout vládu, musíte mít za ni alternativu.
Vaše otázky
Jak zamezit telefonickému marketingu? Respekt Každý má možnost u svého jména v telefonním seznamu nechat napsat poznámku, že si nepřeje být kontaktován marketingovými firmami.
Blogy
Blogy Respekt Byl to krásný a smutný koncert. V pondělí 23. března se po desetiletém působení loučil s ostravským publikem unikátní pěvecký soubor ADASH. Jeho tvůrce a vedoucí doc. Tomáš Novotný jako vždy svým kultivovaným slovem provázel celým vystoupením.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Souboj o České aerolinie začal naostro. Možnost přihlásit se do soutěže o jedničku mezi leteckými dopravci skončila minulé pondělí a zájemců není mnoho. Přestože ministr financí Miroslav Kalousek odhadoval deset uchazečů, nakonec do soutěže vstoupili jen čtyři: evropská jednička Air France-KLM, ruský Aeroflot, Odien Group a konsorcium Unimex/Travel Service, kde mají vliv Islanďané z aerolinek Icelandair.
Aktualita
Nepravděpodobná vláda Tomáš Lindner Dlouhý porod, ze kterého se narodilo velké dítě. Těmito slovy týdeník The Economist glosoval zápletku, která minulou středu překvapila všechny pozorovatele šest týdnů se vlekoucího vyjednávání o podobě příští izraelské vlády. Začala doba mlčenlivých médií Tomáš Sachr Konzumentům českých médií začíná ve středu doba plná změn. Z novinového i televizního zpravodajství zmizí veškeré informace z policejních odposlechů, nově se Češi nic nedočtou ani o obětech zločinů, byť by šlo třeba o zabití ministerského náměstka mafií – identita obětí bude nově striktně chráněná.
Komentáře
Poučení z Bombaje Marek Švehla Indie teď zažívá zadostiučinění, které Spojené státy zažít nestihly. Minulý týden začal soud s pákistánským teroristou, který se vloni 26. listopadu přímo podílel na chladnokrevném postřílení 165 lidí v ranní Bombaji. Indie tento čin nazvala svojí verzí 11. září, což vzhledem ke způsobenému traumatu není přehnané. Duhová vize Petr Třešňák Svržení vlády uprostřed hospodářské krize a předsednictví Evropy dosud nevídaně obnažilo krátkozrakost i destruktivní choutky českých politiků. A mezitím ekologické Hnutí Duha představuje svou Velkou výzvu – promyšlenou, ambiciózní a možná i nejucelenější vizi budoucnosti, jaká je v Česku k mání. Čaroděj z YouTube Petr Třešňák Je nejnovější z hudebních hvězd generace YouTube. Sedm hudebních videí, které izraelský muzikant Ophir Kutiel alias Kutiman poslal pro pobavení několika kamarádům během jediného týdne, strhlo na internetu nebývalou vlnu zájmu. Nejistá sezona Jan Macháček Pád vlády v České republice přichází v převelice nešťastnou dobu, nejen pro nás, ale tentokrát i pro celou Evropu, potažmo svět. Obama v Praze Jiří Sobota To nejlepší, co můžete příští neděli udělat, je vzít za ruku své menší či větší ratolesti a odvést je na místo, kde bude Barack Obama pronášet svůj projev. Šance po pádu Marek Švehla Jistě neuděláme chybu, když pád Topolánkovy vlády zařadíme do zlatého fondu českého umění jak si vládnout. Největší reklama naší možné obratnosti, vtipu či inteligence, jakou kdy země mohla dostat – předsednictví Evropské unie –, se změnila v manifestaci nesrozumitelnosti, nezodpovědnosti a cynismu. Proč nešlo vládu shodit až za tři měsíce, kdy už by to byla jen naše vlastní kaše?
Na pozvání
Ideální cesta a ideální král Markéta Lapáčková Mrtvý bod. Nenacházím lepší slova, kterými lze označit současnou situaci v české politice, přičemž očekávaný pád vlády považuji za nevyhnutelný důsledek mnoha patových situací, kterým musí Česká republika čelit. Pád vlády jako poučný film Tomáš Jungwirth Většina emocí, které současná vládní krize vyvolává ve mně a značné části příslušníků mé generace, je výrazně negativní.
Česko
Nový šéf Evropy Luděk Niedermayer, Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný, Silvie Lauder Že tato nesourodá koalice položí vládu, by ještě před měsícem bylo těžko představitelné. Proč se Jiří Paroubek spojil s prezidentem, o němž ještě nedávno naznačoval, že svojí protievropskou politikou žene Česko z EU? Co jiného přece Česko „žene z EU“ než pomoc Václavu Klausovi v odvolání vlády předsedající Evropské unii uprostřed nejtěžší hospodářské krize od sedmdesátých let? Na cestě do nebe Erik Tabery Je ústředním bodem české politiky, má málo spojenců a spoustu odpůrců. Mirek Topolánek dráždí konkurenci natolik, že stál za to Paroubkovi a Klausovi, aby uzavřeli spojenectví potřebné k jeho svržení. Z bezvýznamného senátora s inženýrskou duší se zkrátka stal jedním z nejvýraznějších politiků porevolučního Česka. V rozboru angažmá Mirka Topolánka si rozhodně nevystačíte s bílou a černou barvou. Zkusíme to jinak Jan Brabec Celé Česko dnes probírá postup chomutovské starostky, která přikázala zabavovat zadlužené chudině ve svém městě sociální dávky. Znojemská radnice se na cestě za svými penězi od dlužníků vydala opačným směrem. A má s tím úspěch. Jdi si po svejch, frajírku Kateřina Čopjaková Mezi pasažéry, kteří nestihli první ranní metro vyjíždějící ve 4.42 ze stanice Muzeum v pražském centru, patřil předminulý pátek i sedmatřicetiletý architekt Tomáš Butkai. Jeho plán svézt se cestou z večírku dvě stanice do bytu na Vyšehradě zkřížilo setkání s policejní hlídkou. V novém sídle stanice svobodného slova Jan Brabec Jsme snad v nejstřeženější budově Evropy, v novém sídle rozhlasové stanice Svobodná Evropa na pražském Hagiboru. V malém sále ve čtvrtém patře se právě dvacet mužů a žen za oválným stolem s malými mikrofony a cedulkami jako Russian Service, Afghan Service či Kazakh Service chystá za své pracovní sekce slavnostně zahájit první redakční poradu v nových prostorách rádia.
K věci
Problém není vláda, ale Lisabon Erik Tabery O tom, co vlastně můžeme coby předsednická země po pádu vlády dělat, jsme mluvili s dosluhujícím ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.
Úspěch
Na šťastném závodě Bára Procházková Půl kila masti na psí tlapy, pět kilo zvířecích iontových nápojů a dvě stě kilo syrového masa. Když Radek Havrda balí na cestu, musí být v zavazadle opravdu jen to nejnutnější. A tentokrát potřeboval v autě navíc ještě místo na pohár pro vítěze. V lednu totiž jako první Čech nečekaně vyhrál nejnáročnější evropský závod psích spřežení La Grande Odyssée ve francouzských a švýcarských Alpách.
Ekonomika
V bodě obratu Adam Šůra Minulý týden ekologové z Hnutí Duha představili ambiciózní plán, jak během příštích padesáti let zásadním způsobem přeměnit českou ekonomiku a přispět k lepšímu vzduchu na planetě. Ve hře je změna stylu, na jejímž konci by bylo radikální snížení emisí. Jak chce hnutí tomuto nápadu vdechnout život? A je na něco takového zdejší společnost naladěná? Nebezpečná polarizace v USA Jan Macháček Spor mezi Evropskou unií a Spojenými státy se netýká toho, jak chce Amerika sanovat a restrukturalizovat svůj bankovní a finanční sektor, a Topolánek nemluvil o tom, že Obamův plán na záchranu bank je „cesta do pekel“. Mluvil o fiskální expanzi a podpoře poptávky. Kolo se nám polámalo The Economist Tento týden Světová obchodní organizace (WTO) přišla s předpovědí, že objem globálního obchodu se zbožím letos poklesne o devět procent. Bude to první pokles obchodních toků od roku 1982. V letech 1990 až 2006 rostl objem obchodu o více než šest procent ročně, čímž hravě překonával tříprocentní nárůst světové výroby. A teď globální ekonomické soukolí zařadilo zpátečku: výroba klesá a obchod se propadá ještě rychleji. Chaos otřásl prodejem zboží všeho druhu, které kupují i prodávají jak bohaté, tak chudé země.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper O víkendu přišlo teplo. Noviny přinesly zprávu, že v Kanadě začala sezona vybíjení tuleňů. Zemřel Karel Moudrý. Organizátoři letního Sázavafestu informovali veřejnost, že letošní ročník navštíví Moby. Prezidentem Václavem Klausem vedená koalice sociálních demokratů s komunisty a několika přeběhlými poslanci ODS a Strany zelených svrhla Topolánkovu vládu. Připravujeme Respekt Před 100 lety vyvrcholilo soupeření o dobytí severního a jižního pólu. Bylo plné dobrodružství, ale i závisti a ambicí, které stály život desítky lidí. Jak vypadají cesty na území sněhu a ledu dnes?
Jeden den v životě
Kunderovy ženy Jiří Kratochvil Nejsympatičtějšími postavami většiny Kunderových románů jsou ženy. A ty, jež jsou pak vypravěči nejbližší (například Tamina z Knihy smíchu a zapomnění, o níž vypravěč praví: „...patří mně a nikomu jinému, lpím na ní víc než na komkoli jiném“), obdařil zvláštním světlem, které je chrání před jinak všeobjímající autorskou ironií, tím nemilosrdným laserem, jenž v Kunderových románech chirurgickými řezy odkrývá groteskní absurditu světa. Jak jsem díky Tlustému dospěl Respekt Jednání o vyslovení nedůvěry vládě spěje ke svému konci. Čekám, jestli je to opravdu tak. Sněmovní kurátoři si berou pět minut na ověření hlasování a sdělení výsledků. Televize přepojuje vysílání do studia a moderátor ihned oznamuje, že podle předběžných výsledků je rozhodnuto. Vláda padla!
Ve hvězdách
David mezi Goliáši (1949) Ondřej Nezbeda „Je mou povinností oznámit Knesetu, že před krátkou dobou izraelská zpravodajská služba odhalila jednoho z nejhorších nacistických zločinců Adolfa Eichmanna,“ oznámil izraelskému parlamentu premiér David Ben Gurion 23. května 1960.
Eseje
Šťastná paranoia János Széky Tlak politiků na média ve střední Evropě roste. Na Slovensku i v Česku přijaly parlamenty zákony, které omezují svobodu projevu. Rádi by něco takového udělali i politici v Maďarsku, ale zatím se jim to naštěstí nedaří. Promrhaných deset let Timothy Garton Ash Na světovém summitu příští týden v Londýně, jehož se poprvé zúčastní americký prezident Barack Obama, bude chybět jedna významná velmoc: Evropa. Pět z dvaceti lídrů na setkání G 20 jsou Evropané, kteří zastupují Francii, Německo, Velkou Británii, Itálii a Evropskou unii, v Londýně bude tedy spousta Evropanů, ale – žádná Evropa.
Trendy
Opalování bez slunce Daniela Vrbová „Vyzkoušejte opalování počítačem, computertan.com!“ radí odpočatá žena bronzové barvy z reklamního klipu. Computertan dokáže zařídit, že vás záření z monitoru opálí. Je to prosté, jednoduše si sednete k počítači a chytáte bronz. Noha mine nohu Karolína Vránková Není to složité a jde vlastně jen o jedno. O veličinu nazvanou „walkability“, což by se dalo přeložit asi jako „choditelnost“. Jak má takové choditelné město vypadat, to je otázka na pomezí psychologie a urbanismu, kterou se dnes zabývají experti na celém světě.
Civilizace
Na ropné houpačce Václav Cílek Před třemi lety odhadovalo správně jen několik institucí, včetně „analytika“ Huga Cháveze, že cena ropy překročí sto dolarů za barel. Před necelým rokem se více specialistů domnívalo, že cena ropy klesne možná až na 80 dolarů, ale se 40 dolary nepočítal vůbec nikdo. Jak to vlastně je – může během jednoho roku stát barel ropy deset i dvě stě dolarů? Tato záležitost má pro nás dalekosáhlý dopad, protože při cenách nad sto dolarů za barel utratíme většinu zisků z našeho vývozu za dovoz ropy a plynu. Lingua franca Pavel Jungwirth Slovní spojení „lingua franca“ označuje jazyk, který ke vzájemné komunikaci používá komunita lidí nesdílející společnou mateřštinu. Ztracený svět Dušan Romportl, Michal Veselý Nasazujeme si těžké batohy se zásobami a za zády necháváme z prken sbité chaty osady La Florida, rozkládající se na břehu řeky Paraguá v Bolívii, poblíž brazilských hranic. Vyrážíme po rozpálené prašné cestě, rozježděné od náklaďáků dřevařských společností, směrem k největšímu národnímu parku Amazonie.
Vlastní cestou
Nevkusné sako Magdaléna Platzová Recenzenti se vzácně shodli: Evžen Oněgin v Národním divadle je propadák. Režie Andreie Serbana se minula s látkou a orchestru ani zpěvákům pod vedením dirigenta Johna Fioreho se to nepodařilo kompenzovat. Muzeum PETu Jan H. Vitvar Kdyby si vyhlédla poštovní známky, vešly by se jí do jednoho alba. Jenže Veronika Richterová (1964) má koníčka, který je na skladovací prostory mnohem náročnější: od roku 2007 sbírá PET lahve a dnes už jich má 1375 z 57 zemí.
Kultura
Temné smyčky velkoměst Jan Gregor Na různé nové režisérské sestřihy filmů tvůrců, kteří jsou nespokojeni s podobou, s jakou jejich dílo vstoupilo do kin, jsme si v poslední době už mohli zvyknout. Že ale vezme počin natočený jedním režisérem jeho kolega a výrazně jej předělá, to je ve filmové branži unikum. Knihy Magdaléna Platzová Jarní číslo Revolver Revue, která ještě stále vychází, otevírají básně Terezy Šimůnkové, próza Rubena Gonzaleze Callega a také Lubomíra Martínka. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Jižanské instinkty od Mississippi, které dozrály v sofistikovaném New Yorku. Hvězda s temným altem, pokládaná za jedničku mezi žijícími jazzovými zpěvačkami, vydává výběr toho snazšího ze své tvorby: vlastní verze písní Joni Mitchellové, U2, Boba Dylana, Stinga nebo Neila Younga. S botami na Jehličku Jaroslav Formánek Takový průběh tiskové konference si ministr kultury Václav Jehlička určitě nepředstavoval: kdykoli se sklonil k mikrofonu, v zadní části sálu se zvedl les rukou svírajících ochozené boty. Na Fórum pro kreativní Evropu, jež v rámci českého předsednictví EU minulý týden proběhlo v Praze, zkrátka ministr jen tak nezapomene. Aby to tu mělo cenu Pavel Klusák V Ostravě teď ožily dvě důležité diskuse. Od Janáčkovy filharmonie po organizátory festivalu Colours of Ostrava tu mnozí chtějí mít novou koncertní síň. Pozadu nezůstávají ani výtvarníci a upozorňují, že na rozdíl od mnoha českých měst nemá Ostrava svou městskou galerii. Sám sobě cizincem Jan H. Vitvar Lehkost, mírnost, klid, nadhled, cudnost, pokora. Slova, která se k němu hodí míň než k jakékoli jiné postavě na naší výtvarné scéně. Jiří David (1956) má zkrátka buldočí povahu, což je pro něj dobře. Jsem individualita! Bára Kopecká Zatímco většina politiků vydává vzpomínky na konci své dráhy, Obama zvolil opačný postup. Strmou politickou kariéru do jisté míry opřel o autobiografii, jejíž český překlad vychází pod názvem Cesta za sny mého otce. Akademický pop Helena Březinová Proč vlastně do češtiny překládat román odehrávající se na norské katedře lingvistiky, jehož hrdinové bádají (kromě jiného) o budoucnosti norštiny v globalizovaném světě? Přinejmenším ze dvou důvodů. Vybočit z normálu Jan Gregor Návrat bývalé první dámy na filmové plátno označuje většina médií za hlavní událost spojenou se snímkem, jenže význam thrilleru zasazeného do prostředí třicátých let předválečného Německa tkví někde úplně jinde. Dokazuje, že se i ve zdejších omezených podmínkách dá natočit žánrový příběh, který si nezadá s větší evropskou produkcí.
Tvář
Sám sobě cizincem Jan H. Vitvar Lehkost, mírnost, klid, nadhled, cudnost, pokora. Slova, která se k němu hodí míň než k jakékoli jiné postavě na naší výtvarné scéně. Jiří David (1956) má zkrátka buldočí povahu, což je pro něj dobře.
Rozhovory
Jiný druh soustředění Tereza Brdečková Ve věku 93 let zemřela spisovatelka a překladatelka Bohumila Grögerová
Téma
Obama v bouři Jiří Sobota Barack Obama je prezidentem, od kterého se očekávalo mnohé – ve zdravotnictví, vzdělávání, ekologii –, ovšem teď je v situaci, kdy musí především zvrátit nepříznivý vývoj situace.
Svět
Nejistá renesance The Economist Dlouhodobý rakouský strach z jaderných elektráren na druhé straně hranice ukazuje, proč je jaderná bezpečnost mezinárodní záležitostí. Po nehodě v Černobylu v roce 1986, kterou způsobily chyby operátorů a která následně zamořila radiací rozsáhlá území Evropy, Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) volala po větší spolupráci v otázkách bezpečnosti. S bílým pláštěm z krize Ivana Kottasová Evropský komisař pro vědu Janez Potočnik má problémy. Měsíce přesvědčoval Evropu o správnosti miliardových investic do vědy a tlačil na přijetí jednotné „výzkumnické“ legislativy. Pak přišla krize, Evropané se začali zajímat výhradně o záchranná opatření a investice do postižených bank i celých ekonomik. Na financování vědy se pozapomnělo a Potočnik se teď obává, že si jednotlivé země na své původní záměry jen tak nevzpomenou. Volba jako řemen Martin M. Šimečka Prezident je silná figura, o čemž dnes v Česku po událostech minulého týdne víme své. Může přispět k pádu vlády a k rozvratu politické scény, může však také zemi měnit k lepšímu. Na Slovensku příští víkend volí prezidenta a dnes je jasné, že jsou jen dvě možnosti: Iveta Radičová, nebo Ivan Gašparovič. Výsledek nelze odhadnout, jisté je jen to, že bude mít zásadní vliv na další vývoj v zemi.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte