2009-712-mobr-machacekn.jpg
2009–712-mobr-machacekn.jpg • Autor: Respekt

2009-712-vobr-machacek.jpg
Fotografie: JAN MACHÁČEK – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Kolega Erik Best se ve svém pátečním Final Word (k dispozici na www.respekt.cz) zastává Mirka Topolánka za to, že kritizoval Obamův záchranný plán. Když prý v divadle hoří, je třeba říci, že hoří. Obamův plán na záchranu bank prý kritizuje i Jeffrey Sachs nebo Matt Taibbi.

To je sice pravda, ale Topolánek se ve Štrasburku nesoustředil na Obamův záchranný plán pro banky, ale na stimulační balíček. Americký záchranný plán pro banky je sice také financován skrze program TARP, který byl schválen Kongresem, ale plán na záchranu bank není to, o čem je výměna názorů mezi USA a EU před summitem G 20. Disputace, ke které se tak hezky vyjadřoval Mirek Topolánek, se týká toho, že Amerika by si přála, aby svět (a také Evropa) více stimuloval poptávku – tedy snížil daně a zvýšil výdaje. Evropa ale říká: my máme svoji záchrannou sociální síť, kterou vy Američané takovou nemáte, financování dluhu je pro nás Evropany obtížnější a nákladnější, a navíc by zadlužení mohlo zvýšit maximálně Německo, možná trochu málo Francie.

Spor mezi Evropskou unií a Spojenými státy se netýká toho, jak chce Amerika sanovat a restrukturalizovat svůj bankovní a finanční sektor, a Topolánek nemluvil o tom, že Obamův plán na záchranu bank je „cesta do pekel“. Mluvil o fiskální expanzi a podpoře poptávky. Tak jsem to alespoň pochopil já.

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte