Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Čaroděj z YouTube

Je nejnovější z hudebních hvězd generace YouTube. Sedm hudebních videí, které izraelský muzikant Ophir Kutiel alias Kutiman poslal pro pobavení několika kamarádům během jediného týdne, strhlo na internetu nebývalou vlnu zájmu.

Je nejnovější z hudebních hvězd generace YouTube. Sedm hudebních videí, které izraelský muzikant Ophir Kutiel alias Kutiman poslal pro pobavení několika kamarádům během jediného týdne, strhlo na internetu nebývalou vlnu zájmu. Vidělo je přes milion diváků, umělcova vlastní stránka (www.thru-you.com) neustále kolabuje pod náporem nových zvědavců.

Mladík z Tel Avivu ale není jen další rozený talent, kterému servery YouTube, Facebook a MySpace pomohly k rychlé globální slávě. Ne nadarmo mu přední technologický magazín Wired věnoval obsáhlý profil a světoví internetoví publicisté se bez nadsázky tetelí štěstím – Kutiman otvírá novou tvůrčí kapitolu populární hudby.

Vlasatý teenager zkouší hrát na bicí, dobře se baví, ale moc mu to nejde. Náhle se pod rukou střihače promění v dokonale seřízený stroj, do ďábelského rytmu se přidávají buzuki, dechový kvartet, klávesy a arabský zpěvák ve zkušebně. Veškerou hudbu a obraz ke skladbě Babylon band – stejně jako ke všem dalším – však Kutiman našel v klipech amatérských muzikantů na YouTube. Sestříhal je, smíchal a v závěrečných titulcích také s poděkováním propojil s odkazy na původní domácí videa, která mu posloužila jako materiál.

Výsledek je skvělý. Muzika zní zcela profesionálně, domácí videa jí zároveň dodávají intimní atmosféru a globální mix rapujících černochů, staré dámy před varhany či zpívající matky s batoletem v Kutimanově režii zaplavuje diváka až…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].