Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

S botami na Jehličku

Takový průběh tiskové konference si ministr kultury Václav Jehlička určitě nepředstavoval: kdykoli se sklonil k mikrofonu, v zadní části sálu se zvedl les rukou svírajících ochozené boty. Na Fórum pro kreativní Evropu, jež v rámci českého předsednictví EU minulý týden proběhlo v Praze, zkrátka ministr jen tak nezapomene.

2009-692-mobr-59bR142009n.jpg
2009–692-mobr-59bR142009n.jpg • Autor: Respekt

2009-692-vobr-59bR142009.jpg
Fotografie: Naše boty mají ostré špičky! – Autor: Zdenka Hanáková • Autor: Respekt

Takový průběh tiskové konference si ministr kultury Václav Jehlička určitě nepředstavoval: kdykoli se sklonil k mikrofonu, v zadní části sálu se zvedl les rukou svírajících ochozené boty. Na Fórum pro kreativní Evropu, jež v rámci českého předsednictví EU minulý týden proběhlo v Praze, zkrátka ministr jen tak nezapomene. A nejen on. Vyhrocená situace s veřejným dotováním zdejší kultury překvapila i zahraniční novináře a hosty, kteří museli během tiskovky přihlížet svéráznému botovému protestu českých divadelníků, tanečníků či vydavatelů literárních časopisů, jichž se dotýká ministrova současná politika úspor.

Onu symbolickou „botu“ pro demonstranty totiž představuje škrtání v rozpočtu na podporu živého a kreativního umění. Nejvíc zasáhlo literární časopisy, pro něž státní podpora klesla o 35 procent. Jehlička se odvolává na fakt, že celkové výdaje ministerstva jsou kvůli ekonomické krizi letos menší. Jenže pouze o šest procent. Na otázky umělců, proč tomu tak je, ministr na tiskové konferenci odmítal odpovědět. K problému se vyjádřil pouze jeho tiskový mluvčí tajemnými slovy, že podobné dotazy se mají klást jinde.

Ignorovaná tvořivost

Na fórum pořádané českým ministerstvem kultury se sjeli kulturní manažeři, politici i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte