2009-720-mobr-17R142009n.jpg
2009–720-mobr-17R142009n.jpg • Autor: Respekt

2009-720-vobr-17R142009.jpg
Fotografie: Nepřítel na válečné stezce. – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Že tato nesourodá koalice položí vládu, by ještě před měsícem bylo těžko představitelné. Proč se Jiří Paroubek spojil s prezidentem, o němž ještě nedávno naznačoval, že svojí protievropskou politikou žene Česko z EU? Co jiného přece Česko „žene z EU“ než pomoc Václavu Klausovi v odvolání vlády předsedající Evropské unii uprostřed nejtěžší hospodářské krize od sedmdesátých let? A proč šly do „protitopolánkovské koalice“ dvě bývalé zelené poslankyně, které jako svoji prioritu opakovaně uvedly schválení Lisabonské smlouvy, jejíž ratifikace je ale teď pádem vlády vážně ohrožena?

Jak a kdy přesně Jiřího Paroubka napadlo, že se pokusí odvolat vládu, není jasné. Jeho spolupracovníci i on sám o tom dnes nechtějí mluvit. Jak nicméně sám Paroubek naznačil v médiích, bezprostředním impulzem pro něj byla reportáž České televize o pomalém vyšetřování poslance Petra Wolfa – jednoho z Topolánkových přeběhlíků – z jedenáctimilionového podvodu. Když se k tomu přidala zpráva, že vysílání se snaží „zastavit“ premiérův důvěrník Marek Dalík, byla to podle Paroubkových slov „poslední rozbuška“. Podle kuloárových zpráv z nitra ČSSD uvažoval Paroubek následovně: „protikorupční“ útok na vládu může zastavit propad stranických preferencí. A aby nezapadl v mediálním šumu, je potřeba…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte