2009-717-mobr-znojmo.jpg
2009–717-mobr-znojmo.jpg • Autor: Respekt

2009-717-vobr-24bR142009.jpg
Fotografie: Odteď nulová tolerance. (Vystěhované ghetto ve Znojmě) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Tihle chlapi v bílých tílkách ještě nedávno žádné nedělní obědy moc nedrželi. Dnes sedí kolem prostřeného stolu, jako by prostorný byt, stín bílých záclon a vůně tvarohových buchet byla úplně všední věc. Znalec by řekl: děláte si legraci? Jsme u někdejších „neplatičů“ v historickém Znojmě, kteří se sem před pár týdny přestěhovali ze dvou plesnivých místnůstek v místním ghettu. Ve městě mají Biháriové pověst „nepřizpůsobivých Cikánů“ a místní lidé je jako ostatně všechny zdejší Romy považují za „neřešitelný problém“. Přesto se stali pro místní radnici natolik důležití, že s nimi domluvila splátkový kalendář, zaměstnala je na údržbě městské zeleně, a dokonce jim poskytla byt v normální městské zástavbě. Celé Česko dnes probírá postup chomutovské starostky, která přikázala zabavovat zadlužené chudině ve svém městě sociální dávky. Znojemská radnice se na cestě za svými penězi od dlužníků vydala opačným směrem. A má s tím úspěch.

Povaleči a zloději

V jihomoravském Znojmě, ležícím uprostřed zemědělské oblasti u rakouských hranic, byla o práci nouze vždycky – a dnes nezaměstnanost přesahuje třináct procent. Jako jiná zdejší města se i tohle historické centrum potýká s omezeným rozpočtem, jehož čísla kladou překážky plánům radnice na stavbu nových cest, opravu památek nebo zvelebení městského bytového fondu. V tom posledním je ale zároveň pro…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte