2009-700-mobr-jungwirthnahled.jpg
2009–700-mobr-jungwirthnahled.jpg • Autor: Respekt

2009-700-vobr-jungwirth.jpg
Autor: Respekt

Slovní spojení „lingua franca“ označuje jazyk, který ke vzájemné komunikaci používá komunita lidí nesdílející společnou mateřštinu. Jak jsem se ale nedávno mohl osobně přesvědčit na vědecké konferenci poblíž Paříže, Francouzi stále ještě preferují doslovný překlad výše uvedeného spojení, který zní „franský jazyk“. Propozice setkání organizovaného tamní atomovou agenturou vágně zmiňovaly možnost přednášet buď anglicky, nebo francouzsky; ve skutečnosti se však hovořilo prakticky výhradně domácím jazykem. Naštěstí nejhorší francouzštinou jsem na celé konferenci vládl já, a když jsem během konference tuto řeč trochu oprášil ve své paměti, byl jsem nakonec schopen celkem plynně konverzovat. Dokonce jsem do francouzštiny předělal úvod své přednášky, abych potom nenápadně přepnul do angličtiny.

Používaná lingua franca vždy odrážela rozložení sil. V Aristotelově době se filozofovalo řecky. Vliv pozdějšího římského impéria pak přetrval až do konce středověku a začátku novověku, kdy společným jazykem vzdělanců byla latina. Teprve v 19. století se v komunikaci mezi badateli prosadily tři moderní jazyky čtyř vědeckých velmocí – Francie, Německa, Velké Británie a Spojených států. Ještě do druhé světové války měl každý z těchto jazyků významný podíl na světové vědecké komunikaci, poté ale zcela převážila angličtina.

Je zajímavé, jak odlišně se s novou situací vyrovnaly…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte