2009-666-mobr-12-kom-svehlan.jpg
2009–666-mobr-12-kom-svehlan.jpg • Autor: Respekt

2009-666-vobr-12-kom-svehla.jpg
Fotografie: ilustrační obrázek – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Je rozumné, abychom teď v čase ekonomické krize řešili globální oteplování? Tato otázka nemá jasnou odpověď ani uvnitř řady evropských vlád, které se ještě nedávno k ochraně klimatu hlásily, natož napříč celou Evropskou unií. Česká vláda navíc v tomto nebyla jednotná nikdy a mohlo by se zdát, že zejména pro ministry z řad ODS je lákavé dát zelenou agendu v době krize „k ledu“. Na druhou stranu teď finišují přípravy na prosincovou celosvětovou konferenci v Kodani, kde se má dohodnout další pokračování Kjótského protokolu o boji proti změně klimatu. A očekávání od této dohody jsou velká. Navíc platit „zelené“ projekty a řešit krizi nemusí být v rozporu.

Západ to zaplatí

S globálním oteplováním je to podobné jako s ekonomickou krizí: také jsme co chvíli zásobováni zprávami, že situace je horší, než se říkalo. Poslední zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu z minulého týdne uvádí, že ledovce tají mnohem rychleji a vývoj směřuje k horším z načrtnutých scénářů – podle nich by se hladina oceánů mohla ještě v průběhu tohoto století zvýšit o více než metr. Proto si také EU již v prosinci dohodla plány na pětinovém snížení emisí do roku 2020.

Někdo tvrdí, že opatření proti změně klimatu jsou drahá, co ale mají říkat země Jihu?To ovšem bude stát hodně peněz, které jsou teď třeba na hašení ekonomické krize. EU chce…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte