2009-546-mobr-rada.jpg
2009–546-mobr-rada.jpg • Autor: Respekt

2009-546-vobr-29AR112009.jpg
Fotografie: Televizi pro náročné. (Tomáš Řehák) – Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Bude to ostře sledovaná událost. Pěti členům Rady České televize končí mandát a poslance čeká úkol zvolit jejich nástupce. Už teď roste napětí. Nově složená rada má totiž rozhodnout o tom, kdo bude dalším generálním ředitelem nejdůležitějšího veřejnoprávního média v zemi. Jde přitom o hodně. Reálně totiž hrozí, že Česká televize zůstane bez generálního ředitele. Dosavadnímu šéfovi Jiřímu Janečkovi končí mandát v červenci. A pokud se do té doby nepodaří nové radní dovolit, nebudou ti zbylí moci k hlasování o generálním řediteli přistoupit. Poté, co radní Josef Jařab rezignoval kvůli odjezdu na přednáškové turné do USA, bude totiž členů jenom devět. A podle zákona je ke zvolení šéfa televize potřeba nejméně deset hlasů (viz rámeček). Volba nových radních se ale může pěkně protáhnout – naposledy trvala poslancům celých deset měsíců.

Na stránkách Poslanecké sněmovny už visí seznam devětatřiceti kandidátů, které poslancům navrhly církve, univerzity a občanská sdružení. A poslanci chystají veřejné slyšení, na kterém všichni kandidáti představí svůj program. Naposledy se k podobnému kroku odhodlali před osmi lety ve vypjaté atmosféře po demonstracích při takzvané televizní krizi, kdy lidé na náměstích protestovali proti snaze politiků televizi ovládnout. Jakým způsobem a podle jakých kritérií však nakonec bude sněmovna o volbě rady rozhodovat, se veřejnost…

2009_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte