Nálady, obklopující letopočet, jenž si se smíšenými pocity zvykáme psát, vydávají různé plody. Těmi dětinskými a prostomyslně euforickými ať se zabývají jiní. Pro literaturu, které sluší skepse, ironie a hlubší význam, je střídání věků příležitostí k vyslovení delikátnějších způsobů prožívání času, k formulaci obav a nejistot, k nostalgii a smutku. Konec minulého století (stále jím je ještě století devatenácté) přinesl v tomto směru řadu jedinečných děl básnických i prozaických. Česká dekadence byla obdobím literárního rozkvětu, který se pak opakoval už jen nanejvýš dvakrát, naposledy před čtyřiceti lety. Ale i na prořídlém, vším rámusem kolem oslabeném a lidem opuštěném těle současné české literatury najdeme několik děl, jež onen dnešní pocit fin de siécle zajímavým a originálním způsobem vyjadřují, ba spoluvytvářejí. Například pozoruhodný „gotický román z Prahy“, jenž jeho autor Miloš Urban nazval Sedmikostelí. Připomeňme, že od téhož autora je před rokem vydaná novela-mystifikace Poslední tečka za Rukopisy (Respekt č. 9/99).

Sedm kostelů

Pod slovem Sedmikostelí se skrývá označení pro prostor, jenž vymezuje sedm, respektive šest gotických kostelů pražského Nového Města: Emauzy, Karlov, Sv. Štěpán… sedmým je kaple Božího těla na Karlově náměstí, jež padla za oběť josefínským demolicím. Na tomto románovém, zároveň reálném a současném prostoru, se odehrává burleskní i tajuplný děj…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte