Do posledního prosince měla vláda předložit sněmovně více než dvě stovky zákonů nezbytných pro naše přijetí do Evropské unie. Tak to ve svém Národním programu pro přípravu na členství v EU slíbila po nástupu do funkce. Rok a půl je pryč a podle údajů legislativní rady dostal parlament jen pětaosmdesát norem, které lze označit za proevropské. Z nich poslanci přijali k projednání třicet sedm a závěrečného posvěcení senátory a prezidentem se jich dočkalo osm. Když ve své listopadové zprávě i komisaři EU konstatovali, že bychom práci na evropských normách měli zrychlit, ohlásili ministři novou legislativní smršť, tentokrát na únor. Sami však musí nejlépe vědět, že ani nové sliby - sto definitivně schválených proevropských zákonů do poloviny června - nelze splnit.

Magický červen

Meze možností zatím Zemanovi ministři dosáhli na poslední řádné schůzi sněmovny v listopadu a prosinci, kdy předložili pětadvacet návrhů „evropských“ zákonů. Z nich čtyři neprošly prvním čtením a dvacet jedna čeká v únoru druhé, případně třetí poslanecké hlasování. Cesta sněmovnou je přitom pro návrhy menšinové vlády mimořádně těžká. Za příklad může sloužit velmi důležitý zákon o konkurzu, který v prosinci prošel do druhého čtení s podporou komunistů a lidovců. Poslanci ODS a Unie svobody naopak tvrdí, že vládní návrh je ve skutečnosti „protievropský a socialistický“. „Vláda chce prostřednictvím tohoto zákona znovu zestátňovat,“ tvrdí třeba poslanec Jiří Payne (ODS). Dodává,…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte