Před měsícem vyšlo najevo, že na obchodech s rakouskou firmou B. C. L. Trading prodělá Komerční banka osm miliard korun (viz poslední loňská čísla Respektu), které budou muset uhradit daňoví poplatníci. V minulém týdnu se nám podařilo odhalit celou řadu dokumentů, které objasňují nejdůležitější okolnosti u nás dosud nejvýnosnějšího podvodu. Ukazuje se, že vedení banky o podezřelých operacích vědělo a pravidelně o nich jednalo. Tunel tak lze vysvětlit pouze lhostejností či nepoctivostí jeho členů, případně obojím.

Dobyvatel špatných úvěrů

Obchody s B. C. L. Trading financovala obchodní divize Komerční banky (KB) pomocí úvěrového produktu, který se jmenuje dokumentární akreditiv. Představenstvo banky přitom v jednoročních cyklech do roku 1995 schvalovalo tzv. výši angažovanosti (jinými slovy: roční limity či stropy pro částky, které je možné na financování obchodů B. C. L. Trading půjčit). Svědčí o tom podrobné dokumenty z jednání představenstva z června roku 1998, které zároveň fakticky vysvětlují obdobný postup v letech předchozích. Představenstvo banky jednalo o firmě B. C. L. ještě letos v červnu. I tentokrát rozhodlo, že bude v obchodech s rakouskou firmou pokračovat, pouze odmítlo zvýšit pro B. C. L. roční úvěrový limit z 200 milionů dolarů ročně na 250 milionů. Pokud bychom podstatu obchodů s firmou B. C. L. přirovnali k letadlu, pak v červnu letošního roku "letadlo…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte