2008-2826-mobr-26AR522008n.jpg
2008–2826-mobr-26AR522008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2826-vobr-26AR522008.jpg
Fotografie: „Byl mi vždycky příkladem.“ (Hubert Hoyer před varhany svého mistra Jakuba Jana Ryby.) Pro zobrazení dalších fotografií klikněte na Více. – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Voňavé cukroví, stromky zdobené elektrickými svícemi, mísy bramborového salátu, rány paličkou do kluzkých kapřích hlav, kupa dárků a v televizoru nekonečný proud veselého vyprávění Miroslava Donutila. Tak dnes vypadá snad ve všech zdejších domácnostech vyvrcholení celého kalendářního roku, svátky „pokoje a míru“ – Vánoce.

A i když se v moderním uspěchaném světě staly především vítaným časem pohodlného odpočinku, pro řadu lidí jsou to pořád poetické dny plné úžasné atmosféry. Vedle zářícího stromku jim tradičně vévodí ještě jeden zážitek – cesta štědrovečerní tmou na půlnoční mši, a to nejraději na tu naši, českou, kantora a hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby.

Pro všechny hudce

Od vzniku České mše vánoční sice uběhly už více než dvě století, Rybova skladba s veselou hudbou a texty s koloritem českého venkova okouzluje už celé generace. Od devatenáctého století se tradičně hraje nejen v kdejakém zapadlém vesnickém kostelíku, ale těší se z ní krajané od Kanady až po Austrálii. A stala se dokonce tak populární, že se dočkala překladu i ve Švédsku. Navíc ji před rokem nazkoušeli i poslanci britského parlamentu a pozadu nezůstávají ani místní politici: sbor zákonodárců v čele s Davidem RathemMartinem Bursíkem ji letos zapěje v pražském Chrámu svatého Víta.

Jenže Jakub Jan…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte