Někdy se i politika zdá komplikovanější, než ve skutečnosti je. Sjezd poslanců ODS minulý víkend v pražských Vysočanech dopadl tak, jak si možná ani předseda Mirek Topolánek netroufal představit. Hladce se stal předsedou, záda mu jistí jeho lidé, úhlavní nepřítel Václav Klaus vyklidil pole, strana se nedrolí a v parlamentu prosadila rozpočet. Navíc řeči o změně zněly skoro tak přesvědčivě jako od samotného Baracka Obamy. Přesto zůstaňme nohama na zemi.

Sólo pro Římana

Za skutečný test změny je pořád nutné považovat postoj k Lisabonské smlouvě. V tomto směru měl nedávný kongres ODS jednu nenápadnou hvězdu – ministra průmyslu Martina Římana. Ten v projevu své spolustraníky důrazně vyzval ke schválení Lisabonské smlouvy. Příchylnost Čechů k EU podle Římana tak nějak logicky vychází z porevolučního vývoje a skeptický názor ODS na tom nic nezměnil. Odmítnout Lisabonskou smlouvu znamená postavit Česko proti celé EU, a i kdyby to ODS nakonec ustála, lidé to neustojí, prohlásil Říman. Bylo by k tomu podle něj třeba nadšení srovnatelné se situací kolem mobilizace v roce 1938 a tu Říman nevidí. Proto by ODS stihla marginalizace, dlouholeté odstavení od vlády a izolace na léta, možná navždy, prohlásil ministr průmyslu a případné „ne“ občanských demokratů ke smlouvě zhodnotil následovně: „Z ODS se stane pidistrana, kterou nikdo nebude brát vážně. Lisabonská smlouva…

2008_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte