Letité zoufání nad nedostatkem žen v české politice nám může zpříjemnit jedno zjištění: jsou disciplíny, které jsou na tom ještě hůř. Nemáme teď na mysli profesionální box nebo zásahové policejní sbory, kde se přítomnost něžného pohlaví příliš neočekává. Pod drtivou nadvládou mužů zůstává i jedna fyzicky veskrze nenáročná činnost – šachy. Mezi sto nejlepšími velmistry planety najdeme v současné době jedinou ženu, Maďarku Judit Polgárovou. Američanka Gisela Khan Gresserová, která zemřela právě před osmi lety, jí kdysi vyšlapala cestu. Byla jednou z prvních šachistek, které se osmělily vystoupit z ženských kroužků a utkat se s nejlepšími hráči opačného pohlaví.

Mořská inspirace

Psal se rok 1938 a na zaoceánské lodi směřující z Evropy do New Yorku byla nuda k uzívání. Gisela Gresserová, vracející se domů, už přečetla všechny časopisy a nevěděla co dělat. Když jí padla do oka šachová učebnice na stolku spolucestujícího, sotva ji asi napadlo, že právě přichází zlomový okamžik jejího života. Manželka úspěšného právníka a matka dvou dětí žila poklidný život bez velkých ambicí. Věk, kdy obvykle poprvé zazáří budoucí šachoví velmistři, měla dávno za sebou – bylo jí dvaatřicet. Ostatně šachy hrála Gisela naposledy v dětství a i tehdy jen příležitostně. Když jí však spolucestující půjčil šachovou příručku, svět kostkovaných nákresů, rozmanitých zahájení a bojových strategií ji okamžitě okouzlil. Na souš…

2008_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte