Reklama
 
2008_obalka_R49

Finále modrého frajera

Koupit vydání
2008_obalka_R48 Vydání 22.–29. 11. 2008 2008_obalka_R50 Vydání 7.–14. 12. 2008
2008-49-1
Editorial
Anketa: Jsou důvody ČEZ pro navýšení cen za elektřinu opodstatněné? (Energetický regulační úřad informoval o zvýšení cen o 9,4 procenta) Respekt Zvýšení cen elektřiny je neoprávněné. Všechny veličiny ovlivňující výslednou cenu elektrické energie jsou na nižší úrovni než před rokem. Klesly hodnoty na energetické burze, ceny ropy, emisních povolenek, uhlí i zemního plynu. Respekt-Despekt Respekt V rámci svých webových stránek – vons.cz – zveřejnil Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných ve spolupráci s knihovnou Libri Prohibiti všech čtrnáct čísel legendárního undergroundového časopisu Vokno. Příštích 7 dní Respekt Senátní mediální komise bude tento týden jednat o zveřejňování odposlechů v médiích. Do Senátu totiž dorazila novela trestního zákona, podle níž by za zveřejnění odposlechů hrozilo až pět let vězení a pokuta ve výši pět milionů korun. Editorial Martin M. Šimečka Výrok Goethova Mefistofela o šedé teorii a zeleném stromu života, který v Česku tak zlidověl, převrátila naruby událost z minulého týdne.
Jeden den v životě
Zvláštní den David Němec Byl to zvláštní den. Poprvé po čtyřiceti letech vlády jedné strany povolili setkání ke Dni lidských práv. Setkání, o něž požádali zástupci pěti nezávislých iniciativ. Charta 77, České děti, VONS, Hnutí za občanskou svobodu a Nezávislé mírové sdružení. Vdovy u televize Markéta Pilátová Bojím se televize. Jak čert kříže. Jak upír česneku. Protože se moc dobře znám. Když před ni zasednu, cosi v tom kmitání obrazů mě vtáhne do tunelu a hodiny přestanou platit a já se nemůžu zdrogovaně odlepit. Na den živou knihou Respekt, Michal Šembera Budík zvoní stejně jako jindy, ale dnešní den je jiný. Chystám se s Živou knihovnou do školy za dětmi. Pracuji u městské policie již skoro patnáct let, a když mně přes kolegu nabídla Organizace na podporu integrace menšin, který byl s OPIM v kontaktu, abych se stal živou knihou, neodolal jsem.
Blogy
Blogy Respekt Zrovna jsme probírali mírné klimatické pásmo. Řekla jsem jim, že se můžou ptát na to, co je zajímá, že už docela vím, jak to u nás chodí. Asi jsem to neměla říkat...
Politická aktualita
Indií otřásají bomby Michaela Kreuterová V centru obchodu a v nejkosmopolitnějším indickém městě Bombaji neznámí muži ozbrojení granáty a samopaly zaútočili během středy a čtvrtka na dvanácti různých místech – na nejvyhlášenější luxusní hotely, restauraci, nemocnici či benzinovou stanici.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Předsedou horní komory parlamentu byl znovu zvolen Přemysl Sobotka (ODS). Získal osmasedmdesát hlasů z jedenaosmdesáti, ve volbě proti němu nestál žádný jiný kandidát.
Vaše otázky
Může si Česká pošta určovat, co uznává jako platný doklad totožnosti? Respekt Poštovní úřednice mi odmítla vydat obchodní balík na občanský průkaz, který měl ustřižený roh kvůli změně příjmení. K občanskému průkazu byl však pevně připojen náhradní doklad z matriky, kde bylo zapsáno rodné i nové příjmení.
K věci
Je čas odejít z vlády Ondřej Kundra Odchod z poslaneckého klubu Strany zelených ji, jak říká, obrovsky osvobodil. Teď konečně bude moci podle svých slov dělat politiku, aniž by ji někdo označoval za rebelku nebo zrádkyni.
Dopisy
Dopisy Respekt Článek Marka Švehly o reformě univerzit mě nadzvedl ze židle.
Komentáře
Díky za grónské emiráty Petr Třešňák Je s podivem, že si odpůrci našeho členství v Evropské unii ještě nevzpomněli, že na světě už existuje země, která vystoupila z Evropské unie. Nadějné vyhlídky Igor Lukeš Po osmi letech se za svého prezidenta Američané nebudou stydět: do Bílého domu přijde muž, o jehož inteligenci není pochyb. Daně, výdaje a další zbraně Luděk Niedermayer Velká hrozba protekcionismu, tedy snaha států pomoci v čase krize sobě samým na úkor těch druhých, je snad po schůzce G 20 ve Washingtonu zažehnána. Klaus na okraji Erik Tabery Verdikt Ústavního soudu ohledně Lisabonské smlouvy je samozřejmě zásadní už svým dopadem, ještě zajímavější je však jeho odůvodnění.
Civilizace
Nevýhody googlu Václav Cílek Co internet studentům dává a co jim bere. Největší síla internetu – tedy rychle poskytovat velké množství informací – je zároveň jeho největší slabostí. Nejstarší oříšek The Economist Když Nizozemsko před osmi lety legalizovalo nevěstince, zavládla optimistická nálada. Politici si mysleli, že se blíží řešení jednoho z věčných celosvětových dilemat: jak zabránit všemu špatnému, co se nabaluje na obchod se sexem (nátlak, násilí, infekční choroby), a přitom státu vymezit náležitou a realistickou roli. Projektil z kosmu Tomáš Přibyl Dvacátého listopadu se noční obloha nad kanadskou provincií Alberta rozzářila prudkým jasem. Do zemské atmosféry vletěl vysokou rychlostí desetimetrový balvan a na několik sekund změnil noc v den. Opět nám tak připomněl, že z kosmu může přijít katastrofa.
Na pozvání
Náš úkol bude udržet Rusko Jana Hybášková Technicky je české předsednictví připraveno. 2200 jednání zná své sály a tlumočníky. Tým velvyslankyně Vicenové funguje evropsky dobře. Praha, Lichtenštejnský palác i obědy v Černínu udělají své, o Krumlově nemluvě. S obsahem je to složitější. Lidský mozek je pořád záhadou Ján Žilinský Důvody krize jsou údajně ekonomické (příliš mnoho derivátů, iluze o stabilitě cen domů), politické (selhala regulace) a společenské (hluboké rozdíly mezi bohatými a chudými). Vysvětlení založená na analýze institucí, propojení a sítí jsou užitečná, ale neúplná.
Česko
Bankovní paradox Vladimir Vedrashko Banky jsou nejváženější ústavy ve všech zemích celého světa. Vláda, parlament, krajské i ostatní úřady nebo policie jsou také vážené. Ale banky jsou nejváženější, protože tam leží PENÍZE. ODS před bouří Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Většina oslovených členů ODS mluví o svých výhradách k politice a k vůdčím osobnostem své strany otevřeně – pokud jde řeč mimo mikrofon. Lisabon v dalším kole Silvie Lauder Po půlroce pečlivého promýšlení rozhodlo minulý týden všech patnáct členů zdejšího Ústavního soudu jednomyslně, že Lisabonská smlouva není v rozporu s tuzemskou ústavou. Pozor, taxi Tomáš Pavlíček Příšerná pověst pražských taxikářů už pronikla nejen do turistických bedekrů, ale i do populárního amerického seriálu Gilmorova děvčata. Ještě neuvěřitelnější je, že milionové město tahá za nos hrstka asi šedesáti vykuků, zatímco se čtyřmi tisícovkami jejich slušných kolegů nejsou žádné potíže. Konec luxusního zabijáka Tomáš Pavlíček Evropané si zbytečným polykáním tun antibiotik vyrábějí nového nepřítele v podobě odolných bakterií. Předpokládá se, že nemoci s nimi spojené způsobí ročně v Evropě tisíce úmrtí. Vyhnáni z ráje anonymity Adam Šůra V Lipské ulici, bývalé výpadovce na Německo, se prodává sex už léta. Na začátku roku však na radnici dorazila delegace zoufalých občanů se zprávou, že v ulici začalo být žití kvůli prostituci nesnesitelné.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Teroristé rozpoutali válku v Bombaji. Do Česka přišel Burger King. Vzhledem k nutnosti omezovat kvůli krizi výrobu nastalo v zemi velké propouštění. Tatra poslala za bránu dvacet procent zaměstnanců. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Ve hvězdách
1952: Teď jsem vaše dcera Petr Třešňák „Z bývalého vojáka blonďatá kráska!“ hlásal titulek na první straně časopisu New York Daily News prvního prosince roku 1952. Začala jím kariéra Christiny Jorgensenové, tehdy šestadvacetileté slečny, která si ještě o pár měsíců dříve říkala George William Jorgensen.
Eseje
Peníze dostaly AIDS Viktor Jerofejev Kdo má na svědomí finanční krizi? To je hlavní otázka, která tajně trápí ruskou moc. Kreml je přesvědčen, že na světě nejsou náhody, zákonitosti ani lidské svědomí, zato však existují spiknutí a ta jsou většinou namířená proti Rusku. Takovým spiknutím byla oranžová revoluce v Kyjevě a růžová v Tbilisi. Budoucnost s Čínou Timothy Garton Ash Faktem je, že Čína je jedním z mála míst na zemi, kde můžete vycítit lítost nad odchodem prezidenta George W. Bushe. Hned po 11. září 2001 totiž Bush kvůli novým nepřátelům vyměnil původně napjatý vztah k asijskému rivalovi za solidní americko-čínské partnerství.
Trendy
Ten nejhamburgovatější Karolína Vránková První Burger King v Praze otevřel minulé úterý, avšak ve středu odpoledne znovu zavřel, neboť ho shora vytopili. To vyvolalo lavinu zklamaných reakcí. Zákazníci přijížděli z Prahy, z přilehlých obcí a až od Berouna. Až mobil dovolá Karolína Vránková Každá prodejna se spotřebiči musí teď vykonávat takzvaný „zpětný odběr“, což v praxi znamená vzít si nazpátek cokoliv elektrického, co majitel už nechce.
Z kraje
Utopeni v kanalizaci Michal Komárek Radnice ve středočeských Poděbradech má za sebou kuriózní zemětřesení. Na konci října tady na protest proti vedení města složilo mandát všech dvanáct opozičních zastupitelů.
Úspěch
Než bys řekl „peča kuča“ Jan H. Vitvar Večer věnovaný ve známém pražském kině prezentacím architektů, designérů, grafiků, výtvarníků a teoretiků se stal vyhledávanou událostí. Staví totiž na hlavu představu, že kreativní lidé o své práci nedokážou zajímavě mluvit.
Ekonomika
Modla růstu Martin Uhlíř Hospodářský růst je pro většinu ekonomů nepostradatelným motorem rozvoje. Ani oni však nepopírají, že má v sobě zakódovánu řadu paradoxů. Právě těm se budeme věnovat a také tomu, zda může neomezený růst trvat věčně. Bitva o duši chytrého telefonu The Economist Připravte se na zklamání: letos na vás pod vánočním stromkem nejspíš nebude čekat senzační nový mobilní telefon.
Prvních 15 minut
Žádné vzdychání Jaroslav Formánek Vyhrávala literární soutěže (o Cenu Dannyho Smiřického, Literární Františkovy Lázně, Seifertovy Kralupy), ale dosud nepublikovala – stojí černé na bílém na záložce básnické sbírky Zmijí žena (nakladatelství Protis), kterou napsala Tereza Šimůnková (1979).
Kultura
Alois Nebel: Guru Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Samopal místo učebnice Jan Gregor Film Hlasy nevinnosti (2005) se na válku dívá pohledem jedenáctiletého chlapce Chavy (Carlos Padilla). V roce 1980 vypukl v Salvadoru konflikt, který trval dvanáct let. Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Študáci a Francouzi Tereza Brdečková Úspěch filmu Mezi zdmi navazuje na zájem o stejnojmenný román Françoise Bégaudeaua, který vyšel přede dvěma lety: jen ve Francii se ho prodalo sedmdesát tisíc výtisků. Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Nejkrásnější žena Evropy Jan Němeček Český film nemá na svém kontě mnoho světových primátů, ale jeden z nich je pikantní. Díky snímku Gustava Machatého Extase z roku 1932 se ve veřejně přístupných biografech poprvé objevila na plátně nahá žena. Už to by snad vysvětlovalo, proč si v brněnském HaDivadle vybrali právě osud herečky Hedy Lamarr jako předlohu k představení Extase, dalšímu dílu volného cyklu Proměny 20. století. Mezi kolejemi a dálnicí Magdaléna Platzová „Když jsi tam jednou byl, zůstaneš připoután a už se vždycky budeš chtít vrátit zpátky.“ To je jeden z refrénů scénické básně Země beze slov, kterou ve smíchovské Meetfactory nastudoval německý režisér Kai Ohrem (1978) s herečkou Ivanou Uhlířovou (1980). Složitá cesta proti času Mariana Housková Mary Lawsonová (1946) je kanadská autorka žijící v Británii. Poprvé na sebe upozornila až v šestapadesáti letech, kdy vydala román Návrat do Crow Lake z prostředí rodného ontarijského venkova. Krakatice jako bestseller Jaroslav Spurný Novinář z deníku MF Dnes Jaroslav Kmenta propásl šanci dostat se do čítanek. Nebo alespoň do slušných skript nějaké žurnalistické školy. Vybral si totiž pro sepsání své již druhé knihy o mafiánovi Františku Mrázkovi tu nejsnazší cestu a to je vzhledem k materiálu, který má v ruce, obrovská škoda. Novinky Respekt Knižní novinky Lákadlo nesvobody Jaroslav Fiala Proč jeden z nejvýznamnějších filozofů minulého století Martin Heidegger propadl svůdné iluzi nacismu? A myslitelé jako Raymond Aron naopak dokázali vábničce totalitních režimů odolat? Jak ukazuje současná diskuse kolem „udání Milana Kundery“, nejsou tyto otázky uzavřené. Každá rada drahá Adam Šůra Měla to být úplně klidná schůze, ale pak se to zvrhlo. Když Rada Českého rozhlasu začala minulou středu projednávat „případ Radia Wave“, vylétl nad hlavy publika transparent „Tahle rada nemá budoucnost“ a jeden z demonstrantů se pokusil předat radním petici žádající odchod jejich šéfa Jiřího Floriana.
Rozhovory
Básněmi proti globálštině Magdaléna Platzová Bernadette Higginsová žije od roku 1991 v Praze, kde na Pedagogické fakultě UK vede kurz o gendru v literatuře. Spoluvydává časopis Jedním okem, který se specializuje na ženskou otázku ve střední a východní Evropě, a spolupořádá Večery ženských hlasů. Vedle toho organizuje Dny poezie, v současnosti největší tuzemský maraton čtení a akcí spojených s básněmi.
Téma
Proměna modrého frajera Marek Švehla Určitě žádný český premiér nedělal svoji práci v tak složitých podmínkách jako Mirek Topolánek. Po dvou letech v úřadu předsedy vlády teď navíc stojí na křižovatce. Buď na kongresu příští víkend s Pavlem Bémem prohraje a pak odejde z vlády a možná i z politiky. Pokud prohraje s někým jiným než s Bémem, povede vládu asi další půlrok, než skončí české předsednictví EU. Anebo boj o předsedu ODS vyhraje a dostane svoji druhou šanci.
Svět
Levicový Titanik Jaroslav Formánek Francouzští socialisté se v minulých deseti letech odmítli posunout do středu jako jejich britští nebo němečtí kolegové, a i proto prohráli všechny důležité volby. Ani jejich sněm v Remeši, který se odehrál v atmosféře příznivé pro levici – problémy deregulovaného finančního kapitalismu, zvolení demokratického prezidenta v USA –, jim vítr do plachet nepřidal. Naopak. Stát na hraně Jaroslav Fiala V noci na 14. listopadu přelétly nad pákistánským Jižním Vazíristánem dva dálkově řízené letouny. Odpálily čtyři rakety, které usmrtily dvanáct lidí, pravděpodobně bojovníků Tálibánu, načež bleskurychle zmizely.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte