Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Klaus na okraji

Verdikt Ústavního soudu ohledně Lisabonské smlouvy je samozřejmě zásadní už svým dopadem, ještě zajímavější je však jeho odůvodnění.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Klaus na okraji - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Klaus na okraji - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Po zemětřesení na západě Čech přišly otřesy i na východě, přesněji v Brně. A byly opravdu intenzivní. Verdikt Ústavního soudu ohledně Lisabonské smlouvy je samozřejmě zásadní už svým dopadem, ještě zajímavější je však jeho odůvodnění. Nález soudců neovlivní jen Evropu a naše místo v ní, nepochybně výrazně zasáhne i českou politickou scénu.

Muž, který neví

Jednota i argumentace Ústavního soudu si zaslouží velkou pozornost. Fakt, že všech patnáct soudců řeklo, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou, téměř neumožňuje o oprávněnosti rozhodnutí pochybovat. Vždyť soud je složen z velmi odlišných osobností – jsou tu výrazně levicově smýšlející (např. Rychetský) i pravicově uvažující osobnosti (viz třeba Lastovecká či Výborný). Je to ten samý soud, který se nedávno rozštěpil třeba při posuzování zdravotnické reformy. Tentokrát mluví jedním hlasem a to už něco znamená.

Argumenty, které soudci uvedli ve svém nálezu, jsou průlomové. Naše nejvyšší ústavní instituce svým způsobem předběhla zdejší myšlenkovou dobu. Vždyť soudci mimo jiné uvedli: „Všeobecně se má za to, že stát a jeho suverenita prodělávají proměnu a že žádný stát již není tak jednotnou oddělenou organizací, jak předpokládaly klasické teorie v minulosti. V globálním měřítku vzniká mezinárodní politický systém, který postrádá institucionalizovaná pravidla vlastního sebeřízení, jakými dosud…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].