2008-2639-mobr-z-kraje.jpg
2008–2639-mobr-z-kraje.jpg • Autor: Respekt

2008-2639-vobr-26zkrajemalaR482008.jpg
Fotografie: Takhle to nešlo. (Zíta a Mikolanda) – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Radnice ve středočeských Poděbradech má za sebou kuriózní zemětřesení. Na konci října tady na protest proti vedení města složilo mandát všech dvanáct opozičních zastupitelů. Ze sedmadvaceti členů tak v zastupitelstvu zbylo jen patnáct lidí. Je to novinka: na rozdíl od několika případů z minulosti, kdy v obcích rezignovali všichni zastupitelé – a konaly se nové volby –, k podobnému scénáři není v Poděbradech žádný důvod. Podle zákona totiž k pokračování stačí nadpoloviční většina zastupitelů. Pro dosavadní koalici (ODS, Strana pro rovnost šancí, ČSSD a KSČM) to znamená lákavou většinu patnáct ku nule. A zvlášť pro ODS: i kdyby došlo ke sporům, disponuje osmi zastupiteli, a tedy většinou. Opozice bez mandátů však slibuje boj.

Prohýbá se a teče

Zpočátku to vypadalo jako optimistický příběh o občanech, kteří kultivují komunální politiku: před dvěma lety vyhrálo volby sdružení nezávislých kandidátů Poděbradské fórum (PF). Šli do voleb s tím, že chtějí průhlednější radnici, a získali přes čtyřicet procent hlasů. Vytvořili koalici se dvěma zastupitelkami za Stranu pro rovnost šancí a starostou se stal bývalý ředitel zdejší školy Lubomír Zíta.

O změnu si podle jejich voličů říkal především model vytvořený během předchozích dvou volebních období, kdy byl starostou Josef Ďurčanský (ODS). Poděbradské fórum mu vyčítalo přílišné propojení politiky s…

2008_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte