2008_obalka_R48

Po blatníky v krizi

Koupit vydání
2008_obalka_R47 Vydání 15.–22. 11. 2008 2008_obalka_R49 Vydání 29. 11. – 6. 12. 2008
2008-48-1
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Evropané sice přestali kupovat auta, ale Rusové, Číňané a Indové právě objevili českou škodovku. A teď ty špatné zprávy: v roce 2030 bude v Číně tolik aut jako v Americe, Číňané si je však budou vyrábět sami. Anketa: Cítíte se při podnikání a pobytu ve světě internetu bezpečně? Respekt Ochrany proti rizikům z internetu jsou málo náročné na finance, ale o to náročnější jsou na čas: hrozby se zde rychle vyvíjejí a proměňují, a stejně rychle musí tedy v prevenci reagovat i uživatel nebo podnikatel. Příštích 7 dní Respekt 25. listopadu začíná ostře sledované jednání Ústavního soudu o souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Zúčastní se i hlavní odpůrce smlouvy prezident Václav Klaus. Očekává se, že soud ještě týž den vynese rozhodnutí. Respekt-Despekt Respekt Stříbrný poklad našli při opravě domu na pražském Smíchově tři ukrajinští dělníci.
Komentáře
Vydržet do vyčerpání Erik Tabery Výročí sametové revoluce si lze připomínat různě. Několik studentů ale přišlo s originálním nápadem, který stojí za povšimnutí. Čas extremistů Erik Tabery Česká společnost se neustále vyvíjí a přes všechna možná zklamání se vyvíjí slibně. S jednou věcí si ale neví rady, a to dokonce už od vzniku samostatného Československa: jak na extremismus. 20 je víc než 7 Luděk Niedermayer Setkání hlav dvaceti nejvýznamnějších států ve Washingtonu minulý víkend předcházela nemalá skepse. Přijít se smysluplnými závěry není snadné ani na mnohem menších fórech, než bylo jednání tolika zemí. Bitva doktorů Marek Švehla Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prohrál ODS volby, neumí vysvětlit svoji reformu, je arogantní, nekomunikativní a měl by odejít z vlády. To je jeden názor znějící napříč Českem. Podle jiného Julínek sice sepsal a prosazoval dobrou reformu, ta ale byla pro slabou vládu příliš velkým soustem, poškodila koalici v krajských volbách a v zájmu politického přežití vlády by měl premiér Topolánek Julínka obětovat. Takový je druhý názor. Je tu však ještě třetí.
Blogy
Jan Potůček, šéfredaktor serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz Respekt Kauza Radia Wave opět ukazuje na to, že si nevíme rady s veřejnoprávností médií. V jakém smyslu je toto rádio veřejnoprávní a proč bychom ho měli hájit?
Vaše otázky
Jak řešit situaci, pokud na rodičovské dovolené onemocníte? Respekt Vaše dotazy
Politická aktualita
Bratrovražedně za rovnost Jaroslav Formánek Nejenom stoupenci francouzské klasické levice s napětím i nadějemi očekávali kongres socialistů, který se uskutečnil 14.–16. listopadu v Remeši.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Devatenácté výročí konce totality si připomněli lidé po celé zemi. Několik stovek občanů přišlo uctít památku pádu totality na pražskou Národní třídu, kde 17. listopadu 1989 policie brutálně potlačila studentský průvod.
K věci
Ať poslanci ukážou, co chtějí zlepšit Adam Šůra V záplavě zpráv o neonacistech, nástupu komunistů v krajích a protestech proti radaru skoro zaniklo, že vysokoškoláci promluvili nečekaně jasným hlasem.
Dopisy
Dopisy Respekt Vaše dopisy
Na pozvání
Neviditelní asistenti Jan Komárek Asistenti na českých vrcholných soudech hrají podobně důležitou úlohu jako jejich američtí a evropští kolegové. Neholit, prosím, přituhuje Tereza Engelová Ještě před půl rokem se o Tálibánu i v Péšávaru mluvilo jako o záležitosti kmenových území sousedících s Afghánistánem. Dnes na dvou těchto územích zuří boje mezi radikály a armádou, která měsíc co měsíc oznamuje „úspěšné“ završení operace, aby pak přiznala, že situace není ještě pod kontrolou.
Česko
Přiznat barvu Silja Schultheis Když v Německu začátkem 90. let pravicoví extremisté zapálili několik ubytoven pro uprchlíky a pár místních obyvatel s jejich činy otevřeně sympatizovalo, země se otřásla hrůzou. Kouzlo černého starce Jan Brabec Havran přestal být vybíjen a dnes se dokonce stal atrakcí, na kterou se jezdí dívat školáci z okolí. Tedy alespoň ve středočeských Kralupech nad Vltavou: podle odhadů se jich tam letos slétlo přečkat zimu úctyhodných osmdesát tisíc. Pod moderní sukní rudá Silvie Lauder Že komunisté usedli poprvé v krajských radách, o tom už pár dnů víme. Co ale od nich v nových pozicích čekat, zatím nedokážou říci ani ti, kteří je do koalic pozvali, ani ti, kteří se naopak nového vlivu KSČM obávají. Vzhůru, vlastenci, na Janov! Kateřina Čopjaková Útok stovek členů extrémní pravice na převážně romské sídliště Česko ještě nezažilo. Více než rozběsnění mladíci vykřikující nacionalistická hesla však překvapil fakt, že desítky litvínovských občanů holohlavce táhnoucí na janovské sídliště vítaly. Po blatníky v krizi Ondřej Kundra, Tomáš Sachr Škodovácké couvnutí z ohlášené krkonošské expanze v sobě nese čitelný vzkaz: světová finanční krize je tady a spolu s ní se Češi musejí připravit na omezení investic a propouštění. Překvapivě se však zároveň s touto černou vyhlídkou objevují už i výzvy a nápady, jak z té blížící šlamastiky ven.
Úspěch
Cirkus pro všechny Jan Brabec Obě novopečené podnikatelky zatoužily otevřít pro Pražany „laskavé místo“, kam se může dovnitř dostat bez potíží nejen matka s dítětem v kočárku, ale i jakýkoli milovník kavárenské atmosféry, kterému nevadí dětský křik
Ekonomika
Havlův růst růstu Jan Macháček Bývalý prezident Václav Havel se rád zlobí na hospodářský růst a „růst růstu“. K tomu několik laskavě kritických poznámek. Ber, kde ber Markéta Pilátová, Martin M. Šimečka V zemi, jež se s železnou pravidelností každých deset let ocitá v krizi a při těch větších jako před sedmi lety na mizině, si každý na stará kolena musí vymyslet nějaký strategický plán. Umění možného The Economist Ve velkoměstech, kam se koncentruje velká část rostoucího bohatství, je veškerý požitek z vlastnictví automobilů vyvážen stále zoufalejším stavem silnic, dusivými výfukovými plyny a téměř nulovou šancí na zaparkování. Jděte třeba do Detroitu Jiří Sobota Bývaly doby, kdy se v Americe říkalo, že co je dobré pro GM nebo Detroit, je dobré pro celou zemi. Teď je nálada hodně odlišná. Podle výpovědí generálních ředitelů tří velkých amerických automobilek se firmy ocitly v hluboké ztrátě a spalují svůj záložní kapitál takovým tempem, že třeba největší z nich, General Motors, se nemusí dožít lednového nástupu Baracka Obamy do úřadu.
Kultura
Novinky Respekt Knižní novinky Alois Nebel: Sauna Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Válka je vůl Jan Gregor Byla to takřka nemožná mise. Dějiny znají jen málo případů, kdy se filmová adaptace aspoň vyrovná knižní předloze. Bestsellery se ovšem pokusu o zfilmování ubrání málokdy. A tak devět let po vydání spatřila světlo světa adaptace slavného protiválečného románu Hlava 22 (1970). Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Zbytky paní Veroniky Jan H. Vitvar Veronika Bromová (1966), jedna z nejvýraznějších postav výtvarné scény 90. let už se téměř dekádu hledá, přešlapuje na místě, moc neví, kudy dál. A právě v tuto nešťastnou chvíli jí uspořádala kurátorka Olga Malá velkou výstavu nazvanou Království. Dračí snění Pavel Klusák Varování: Tento text prozrazuje leccos z rozuzlení rituální vraždy zápasníka a mága Krále, která se udála na prknech Mahenky čili Národního divadla v Brně. Nutno však varovat hlavně před tím, že náš pohled může být pořádně zmatený a zavádějící. Skutečné každodenní horory Ladislav Nagy Další pozoruhodná Faberova kniha na český trh dorazila teď čerstvě: sbírka povídek Fahrenheitova dvojčata. Vratký ostrov svobody Hana Ulmanová Studie dvou mladých historiků Kateřiny Čapkové a Michala Frankla Nejisté útočiště. Kniha je vystavěna na rozdílu mezi velkými a malými dějinami. Osobní trapnosti Jaroslav Formánek Freudovu teorii sexuality, od níž rodák z Příboru odvozoval veškeré lidské chování, pojala německá spisovatelka Eva Weissweilerová jako hnací sílu své knihy Freudové: Biografie jedné rodiny. Proti zapomínání Jan Gregor Desetičlenná skupina studentů a studentek – až na jednu výjimku z FAMU – na kameru zachytila osudy sedmatřiceti žen, jejichž dětství poznamenala nepřítomnost nespravedlivě odsouzeného rodiče.
Svět
Turci přicházejí Tomáš Lindner „Anatolský Němec“ Cema Özdemira bourá bariéry kolem německých Turků po celou svou politickou kariéru. Předminulý víkend byl na sněmu strany Sjednocení 90/Zelení zvolen jedním z jejích dvou předsedů, jako první politik pocházející z přistěhovalecké rodiny v Německu. Zbožná přání The Economist Prezident Ahmadínežád čelí čím dál větším politickým nesnázím. Oranžové zklamání Alexandre Gajdamacký Je načase říci hořkou pravdu. Ukrajina již několik měsíců prožívá velké oranžové zklamání. Viktor Juščenko a Julija Tymošenková, hrdinové boje o demokratickou Ukrajinu před čtyřmi lety, nedokázali splnit očekávání milionů příznivců a přiblížit svoji vlast k evropským standardům politické kultury a vlády zákonů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V centru Prahy opět otevřeli legendární cukrárnu U Myšáka. Spadla cena nafty. Na Masarykově okruhu v Brně převzalo policejní prezidium od státu 680 nových, modro-žlutě zbarvených aut. Přes Česko se přehnal silný vítr. Při nájezdu na podomácku vyrobenou minu se v Afghánistánu zranili tři čeští vojáci. Připravujeme Respekt Co připravuje redakce do příštích čísel
Jeden den v životě
Kojení a cigára Petra Hůlová Taky jsem měla z kojení strach. Teď už je to rutina a navíc příjemná. Denně šest sedm čtvrthodinek, přestávky jen pro sebe jak chvilky na cigáro, minuty podobně rozjímavé, kdy hlava houpe se v blouznivém oparu a sní si. Při cigáru si snila u písniček, teď při kojení u knih. Etnomuzikoložka v Indii Respekt, Veronika Seidlová Je asi pět hodin a já se probouzím s voláním muezzina z mešity sousedící s naším domem.
Ve hvězdách
Jak se poučiti česky 1988 Ondřej Nezbeda Ottův slovník naučný nebyl jen největší encyklopedií rakouského mocnářství, ale že patřil a patří po Encyclopaedii Britannica dokonce mezi největší taková díla světa.
Eseje
Hvězdná chvíle Nikdy jsem úplně nevěřila v absolutní jistotu čistého svědomí. Vždyť když je někdo po generace vychováván v zaručených pravdách, například že „bílé“ je ze zákona cennější než „černé“, člověk „bílý“ by neodpustitelně zradil, pokud by člověku „černému“, například, podal ruku. Generace mého otce Martin M. Šimečka V bouři hlasů, která se zvedla po zveřejnění článku Udání Milana Kundery v týdeníku Respekt, zněl jeden hlas zřetelněji než jiné. Byl to hlas české generace spisovatelů a intelektuálů s ročníkem narození těsně kolem roku 1930, do níž patřil také můj otec.
Trendy
Méně prostý drak Karolína Vránková Draci se přesunuli z polí na mořské pláže, místo pasáčků hus se tu vyskytují hlavně odrostlí chlapíci, kteří sem dovezou balík, co se stěží vejde do auta, a pak vypustí na nebe konstrukci, která je všechno, jen ne prostá. Peroxidový úsměv, prosím Karolína Vránková Vylepšovat lze dnes už skoro všechno: zuby srovnat pomocí rovnátek, klidně i v dospělém věku, opravit konturu, překrýt porcelánovou fasetou, neexistující zub nahradit implantátem, přičemž kvalita implantátů se za poslední roky zlepšila a ceny šly dolů. Vybělit lze třeba i mrtvý zub, který většinou léty ztmavne. Nejsou to levné zákroky. I tak si je ale řada lidí dopřeje.
Civilizace
O vině a studu Miloslav Petrusek Dobrý politický skandál má standardní strukturu: odhalení tajemství, pobouření veřejnosti, svár o „pravdu“ a vyústění v podobě nějakého řešení. Nezkrotná činorodost děsivého světa Jaroslav Formánek Před deseti lety Respekt požádal o rozhovor významného francouzského antropologa, filozofa a předního představitele strukturalismu Clauda Lévi-Strausse. Tehdy slavil devadesátiny, tento týden se dožívá sta let. Davidův návrat Jan Fingerland Výprava za králem Davidem vede mimo jeruzalémské hradby. Jediným zdrojem vody v celé oblasti byl ve zmíněné době Gíchonský pramen – a ten ležel na úpatí úzkého výběžku pod Chrámovou horou. Tento úzký podlouhlý vrch je dnes znám jako Davidovo město. Zda tu ovšem bydlel sám král, případně kde, nikdo nevěděl, přestože v těchto místech kopala už celá řada týmů.
Prvních 15 minut
Bourání klišé Jan H. Vitvar Adam Gebrian (1979) minulé úterý na akci Pecha Kucha Night v pražském kině Aero předvedl, že i přednáška o architektuře může být hodně vydařená show.
Rozhovory
Jak myslí teroristé Karel Černý Amerického sociologa náboženství Marka Juergensmeyera proslavila kniha Teror v mysli boží: Globální vzestup náboženského násilí. Tvoří ji rozhovory s militantními náboženskými aktivisty všech hlavních náboženských tradic světa.
Téma
Pohodlný zločin na síti na síti Petr Třešňák Jak se v počítačovém světě z kratochvíle nadaných volnomyšlenkářů stal mamutí mafiánský byznys, špionážní nástroj totalitních režimů a technika k vedení politických válek.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte