2008-2570-mobr-58bR482008n.jpg
2008–2570-mobr-58bR482008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2570-vobr-58bR482008.jpg
Fotografie: Obálka knihy – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Michel Faber je skutečný solitér stojící na okraji literárního světa. Metaforicky i doslovně. Narodil se v Nizozemsku, dětství prožil v Austrálii a v současnosti žije na odlehlé Skotské vysočině, bezpečně vzdálen literátské společnosti. I jeho spisovatelské začátky byly zvláštní – většina toho, co dodnes vydal, vznikla už dávno předtím, než vyšla tiskem jeho prvotina. Psal totiž do šuplíku, dokud jeho žena jeden z textů neodeslala do literární soutěže.

V češtině dosud vyšla jeho jediná kniha, před pěti lety mu vydal Odeon vynikající román Pod kůží. V anglické literatuře v poslední době vzniklo několik futuristických antiutopií, například Ishigurův román Neopouštěj mě nebo Thomsonovo Rozdělené království. Bez přehánění lze říct, že Faberův román je z nich nejlepší: nabízí skvělou myšlenku, styl, a především neuvěřitelně jemnou práci s detailem. Je velká škoda, že případný zájemce ho najde už jen v knihovnách, z pultů knihkupectví dávno zmizel. Další pozoruhodná Faberova kniha ovšem na český trh dorazila teď čerstvě: sbírka povídek Fahrenheitova dvojčata.

Nechceme uvěřit

„Čtenáři jsou dnes hodně otrlí. Viděli všechno, anebo si to aspoň myslí. Hollywoodské krváky nejsou v žádném slova smyslu šokující… ve většině případů znamená ,znepokojivý‘ pouze hnusný… ,mrazivý‘ je ,necitlivý‘, ,srdceryvný‘ znamená …

2008_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte