2008_obalka_R47

České miliardy pro ruské špiony

Koupit vydání
2008_obalka_R46 Vydání 9.–16. 11. 2008 2008_obalka_R48 Vydání 22.–29. 11. 2008
2008-47-1ipb
Editorial
Anketa: Jaká rizika plynou ze spojení ČSSD a KSČM v krajích? Ondřej Nezbeda, Respekt Pro ČSSD je hlavním rizikem posun doleva, způsobený posílením levicového křídla ve straně preferujícího spolupráci s KSČM před možnou spoluprací s ODS. Příštích 7 dní Respekt V úterý 18. listopadu bude vyhlášen vítěz 7. ročníku soutěže Česká hlava 2008, projektu na podporu vědecké a technické inteligence. Respekt-Despekt Respekt Inspirativní příklad, jak čelit světové finanční krizi, nabídl bývalý šéf švýcarské banky UBS Peter Wuffli. Editorial Martin M. Šimečka Finanční krize už drtí automobilky a co nevidět vtrhne k nám domů.
Vaše otázky
Může být prezident odvolán? Respekt Podle znění naší ústavy nemůže být prezident republiky odvolán: není totiž politicky odpovědný za to, co dělá nebo nedělá.
Blogy
Jiří Zimola, starosta Nové Bystřice a kandidát ČSSD Respekt Jste stejného názoru, že ČSSD potřebuje novou krev? Cítíte ve smýšlení mladé generace levicovější názory? Jak se díváte na možnost spojení s KSČM?
Politická aktualita
Obama přebírá moc Jiří Sobota Ve Spojených státech vládne jenom jedna vláda a jeden prezident. Zdá se to být samozřejmé, ale Barack Obama musel tuto pravdu opakovat několikrát, poprvé hned na první tiskové konferenci po svém zvolení.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Ani po čtyřhodinovém vyjednávání se zástupci vládních stran neprosadil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek čtyři reformní zdravotnické zákony.
Svět
Další zapomenutý konflikt The Economist Minulý týden přijel do Moldavska prosazovat svou novou iniciativu ruský premiér Vladimir Putin. Rusko sice nezávislost Podněstří neuznává, ale chce na jeho území ponechat svá vojska. To je podmínka, kterou všichni ostatní odmítají. Strach je luxus Tomáš Lindner Na východě Konga se odehrává pokračování čtrnáct let staré genocidy ve Rwandě a válčí se zde o kontrolu nad jednou z na suroviny nejbohatších oblastí světa.
K věci
Eurem proti krizi Jaroslav Formánek Podle předpovědi OECD spadnou příští rok do recese USA, Japonsko i eurozóna. Pro Evropu je to výzva.
Komentáře
EU2009.CZ Karolína Vránková Francouzi si nejsou dvakrát jistí, jestli bude Česko dobrý předseda EU. S logem českého předsednictví je to mnohem jednodušší. Je dobré, je lepší než mnoha jiných zemí a je stoprocentně lepší než to francouzské. Hledají se kořeny Jiří Sobota Za poslední léta jsme si zvykli na utěšený hospodářský růst a dobrou náladu, odborníci však věští změnu – z předpokládaného růstu HDP o šest procent letos klesneme na hubená dvě procenta. To by znamenalo konec viditelného bohatnutí a rychlé proměny v rozvinutou západní zemi. Po krátkém večírku tak zjevně přichází docela šedivý všední den. Je načase si říct, co s tím uděláme. Část politiků má ovšem jiný hit – odmítnutí Lisabonské smlouvy. ČSSD se dala za Babku Marek Švehla Až budeme chtít jednou vědět, jak to vypadalo, když se komunisti vrátili k moci, tak tady je odpověď: docela banálně. Arogance jako cíl Martin M. Šimečka Trianon dodnes funguje jako kouzelné slůvko: stačí ho vyslovit a dvěma národům se ježí chlupy po těle.
Na pozvání
Berme ty výhrůžky vážně Luboš Dobrovský Troufám si tvrdit, že oním nejsvětějším zájmem Ruské federace a prezidenta Medveděva, jakož i premiéra Putina, není nic méně nebezpečného než obnova ruského politického, vojenského a hospodářského vlivu všude tam, kde se jej – zaplať Bůh – podařilo neutralizovat po pádu sovětského impéria. O krizové filozofii Tomáš Sedláček Prostě to jako lidstvo neumíme jinak. Rosteme skrze poklesy a krize. Neumíme hladce růst, učíme se skrze chyby, ke každému kopci patří údolí.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po bezmála půlstoletém panování komunistického práva schválila sněmovna nový trestní zákoník. Do země přijel svatý Martin. Pietními akcemi po celém kontinentu si Evropa připomněla, že uplynulo 90 let od konce první světové války. V České Lípě se zřítil opravovaný supermarket. Kroměřížští hasiči vytáhli a zachránili poníka spadlého do jímky v Břestu. Připravujeme Respekt Co chystéme do příštích čísel
Česko
Příliš drahý podzim Michal Komárek Být starý tady stále znamená past. A přitom jsme čekali něco jiného: už skoro dva roky platí nový zákon o sociálních službách. Velký zátah v ČEZ Tomáš Sachr, Tomáš Pavlíček V současném poprasku kolem ČEZ se hraje především o to, zda tady mocná polostátní firma může při prosazování svých zájmů brát právo do svých rukou. Šance na zákaz komunistů Silvie Lauder Poslední iniciativě prohlašující české komunisty za protiústavní a volající po jejich zákazu téměř nikdo nevěnoval pozornost. Takových už tu přece bylo a nic se nedělo. Jenže v našem případě máme vážné podezření, že skutečně hoří, už dlouho, jen není jasné, jestli je dost vody k hašení a jestli nad tím hasiči už dávno nemávli rukou a taky, jestli už plameny nespolkly příliš mnoho, aby je šlo uhasit. Zlatá žíla IPB Jaroslav Spurný Po letech zaklínání, že je to „vyloučeno“, se český stát podle informací Respektu v těchto dnech dohodl se švýcarskou firmou SPB Consorcium a uznal oprávněnost její osmdesátimiliardové pohledávky po zkrachovalé Investiční a poštovní bance. Dost velký šok pro daňového poplatníka. I když zaplatíme jen část z požadované sumy, bude to pořád ranec peněz.
Z kraje
Síla vesmírná Pavla Hobstová Jsme v Zahradě u smrku v Králově Poli, kterou Brňané s pýchou označují jako první veřejnou zahradu v České republice.
Ekonomika
Krize jako výmluva Jan Macháček O tom, že světem cloumá finanční krize, nelze pochybovat. Pozoruhodné však je, co všechno se na ni svádí. I v normálních dobách dochází občas k tomu, že zkrachuje nějaký velký podnik. Spirála na obzoru? The Economist Stačilo několik krutých měsíců a vyhlídky světové ekonomiky se pozoruhodně rychle zhoršily. Vypadalo to, že bohaté země čeká mírná recese, která se dá jakžtakž zvládnout; teď se však rýsuje mnohem hlubší propad. První česká recese Luděk Niedermayer Českou ekonomiku čeká velké zpomalení růstu. Všimli si toho už analytici i politici. Zdá se být zatím nepravděpodobné, že se dočkáme skutečné recese, ale pokles prosperity pocítí většina z nás už poměrně brzy.
Trendy
Zátka z TLK Karolína Vránková Minulý týden přišlo na trh Svatomartinské víno, a začíná nová sezona. Korku v ní ale bude zase o něco méně. Češi, národ kačerů Karolína Vránková Na internetových stránkách www.geocaching.com se sdružují všichni zájemci o sport geocaching. V Česku jich je podle internetové encyklopedie geocachingu už 20 tisíc.
Téma
Proměna pod Sněžkou Michal Komárek Noví lidé na radnicích horských městeček se pomalu začínají bavit se šéfy z Krkonošského národního parku i místními obyvateli o tom, kam by se měl vlastně vývoj ubírat. A jejich rozhovory naznačují razantní obrat k lepšímu.
Jeden den v životě
Dva klíče od záchodu Jan Balabán Jeden člověk měl potíže se zažíváním, a protože měl toaletu na pavlači, měl od ní dva klíče zavěšené na různých místech, aby se tam dostal vždy bezpečně a včas. V.I.P. zákazníkem Ani nestihnu dosednout a je tu slečna nebo paní průvodčí, doprovázená „zácvikem“. „Dobrý den, kontrola jízdenek.“ Suverénně sahám do přední části batohu pro zlatou kartu, tedy předplacenou roční síťovou jízdenku, na kterou mohu jezdit kam chci, kdy chci a vlastně i kde chci. Kouzelná karta ale není.
Ve hvězdách
Šálek férové kávy Petr Třešňák Den, kdy se ekonom Nico Roozen a misionář Frans van der Hoff poprvé potkali na vlakovém nádraží v Utrechtu, by rolníci ze zemí třetího světa klidně mohli slavit jako svůj svátek. Tehdy v polovině 80. let oba muže spojil zájem o spravedlivý globální obchod.
Eseje
Slovensko-maďarské kdyby E.B. Bojtar Policejní zákrok na fotbalovém zápase v Dunajské Stredě přišel pro extremisty na slovenské i maďarské straně jako mana z nebe. Teď hrozí, že se konflikt bude dále vyhrocovat, interně i externě. Převýchova Robert Menasse Rakousko nepochopíte, když se budete fixovat na nějaké jednotlivé fenomény nebo symptomy. Musíte vidět celek, a celek je opakem jednotlivého.
Civilizace
Čekání na Godota Hana Svobodová Pro kožatky bývá v Irsku potravy dostatek, ale zatím tu nebyl nikdo, kdo by se sledováním těchto nejhlouběji se potápějících plazů, řazených mezi druhy kriticky ohrožené vyhynutím, systematicky zabýval. Stroje na smrt Martin Uhlíř V sobotu 8. listopadu večer uváděla jedna z českých televizí film K-19: Stroj na smrt, vyprávějící o havárii sovětské jaderné ponorky, která si v roce 1961 vyžádala životy nejméně 27 námořníků. Diváci v tu chvíli netušili, že necelých devět hodin před začátkem filmu došlo nedaleko Vladivostoku k jinému neštěstí na palubě ponorky a počet obětí nebyl o mnoho nižší.
Prvních 15 minut
Tajemství zakázaných komnat Jaroslav Formánek Jaké to je vyrůstat na hradě? Podobně položená otázka v Česku, jež přišlo o svou šlechtu již před dávnými lety, na první pohled nemá smysl. Při setkání s básníkem a prozaikem Markem Šindelkou (1984) se však neodbytně vnucuje. Díky svým rodičům kastelánům (především matce, otec mu záhy zemřel) prožil dětství a dospívání na hradech Svojanov a Křivoklát.
Kultura
Alois Nebel: Budoucnost rádia Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Krvavé ambice Jan Gregor Tuto adaptaci Shakespearova Macbetha jen tak z hlavy nevyženete. Japonský klasik Akira Kurosawa přemístil děj jedné z nejznámějších her anglického barda do středověkého Japonska. Krvavý trůn (1957) je jedním z šesti režisérových snímků, které do konce roku obohatí nedělní filmovou nabídku našich televizí. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák A. M. 180 uvádí další z výrazných songwriterů, kteří z undergroundu míří čím dál jasněji k věhlasu. Energický a skeptický oregonský band Willa Sheffa o svém vzestupu na novém albu The Stand In´s přímo zpívá: život se přece v tolika ohledech podobá bídě rockové show. Kam se ten svět řítí Pavel Klusák Praha a Brno občas rezonují stejnou nutkavou potřebou. Před třemi lety se v obou městech zformovala nová generace hudebních organizátorů nespokojená se zdejší izolací od čerstvých událostí klubů a festivalů ve světě. Doktor Faustroll bilancuje Jan Rous Moji ctitelé mi rozumějí. Ta slova stojí v úvodu jednoho z nespočetných návodů events, happeningů, manifestů a scénářů Eugena Brikciuse (1942), jehož celoživotní tvorbu představuje obsáhlá výstava v pražské Galerii Smečky. Havel reloaded Jan Němec Říct o někom, že je inspirativní osobností, často neznamená nic jiného, než že se rád nechává obdivovat. Je to i případ Václava Havla? Neštěstí rozumných lidí Jan Němec V Dagu Solstadovi (1941) přichází na český knižní trh autor, jehož biografie je vzorem píšícího západního intelektuála druhé poloviny 20. století. O fotografii ani tak nejde Josef Chuchma Když se fotograf Robert Vano (1948) začal počátkem devadesátých let objevovat v Praze (mimo jiné se pohyboval v prostředí agentury Radost a časopisu Post), občas se zmínil o knize, v níž prý popíše zážitky z „velkého“ světa. Novinky Respekt Knižní novinky Z mlhy Magdaléna Platzová Nejnovější, právě vyšlá sbírka básní Bohumily Grögerové (1921), nazvaná prostě Rukopis, je o zápasu s temnotami. Těžká cesta ven Tomáš Brolík V Polsku vyšlo po revoluci na tři sta překladů českých knih. O naši literaturu mají v téhle zemi docela velký zájem, pořád ale překládají více děl římských klasiků než knih našich současných autorů.
Rozhovory
Češi mezi nejistotou a ambicí Ondřej Nezbeda Z čeho vyrůstá mentalita evropských společenství? Proč se mezi Poláky projevuje více fanfarónství, ale i odvahy a starosti o jazyk a proč Maďaři rozhazují více než Češi? O tom všem hovoří Miroslav Hroch, jeden z nejvýznamnějších českých odborníků na problematiku evropských národních hnutí a nacionalismu 18. a 19. století.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte