2008_obalka_R46

Obamův svět

Koupit vydání
2008_obalka_R45 Vydání 1.–8. 11. 2008 2008_obalka_R47 Vydání 15.–22. 11. 2008
2008-46-obama
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Bílí kupci se kdysi v Americe dívali černošským otrokům na zuby jako koním, aby odhadli jejich věk a zdraví. Poselství o změně, kterou minulý týden prošla celá Amerika, ukryl Pavel Reisenauer mistrně do úsměvu Baracka Obamy. Anketa: Které ministry by měl premiér Topolánek odvolat? Respekt Koho má Topolánek odvolat proto, že je špatný ministr, a koho má odvolat proto, že je to takticky výhodné pro politický úspěch. Příštích 7 dní Respekt Ve čtvrtek 13. listopadu prezident Klaus jmenuje na návrh Poslanecké sněmovny Miloslava Kalu viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Respekt-Despekt Respekt Republikánský kandidát zasluhuje poklonu za způsob, jakým přijal porážku v amerických prezidentských volbách. V okamžiku, kdy bylo jasné, že do Bílého domu zamíří jeho demokratický konkurent Barack Obama, mu poblahopřál a pak na shromáždění ve své domovské Arizoně přednesl klidný a smířlivý projev.
Ekonomika
Bretton Wood II. Jan Macháček Tento týden se v New Yorku sejde summit dvaceti nejdůležitějších zemí světa, který by se měl dohodnout – otázka je, zda se to může podařit – na nové globální architektuře institucí, které regulují (resp. se pokoušejí regulovat) globální finanční systém. Stahují se mračna The Economist Významné americké firmy působící v síťových odvětvích škrtají své investice do alternativních zdrojů energie.
Česko
Sudety 1938 Adam Šůra 1. příběh: Sedlák od Ještědu 2. příběh: Voják z Liberce 3. příběh: Německá odbojářka Prolomím vaše tabu Ondřej Kundra Novinové titulky z posledních týdnů ukazují, že ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové (Strana zelených) rozhodně nechybí schopnost své posluchače nažhavit. Jen je otázka jak. Poplatky, či úplatky? Jorge Zúniga Pavlov Žijeme v době krize, blížícího se českého předsednictví EU a prvního černošského prezidenta USA. Je i po volbách a nastalo období hádek uvnitř ODS. Ale hlavně prožíváme dny, kdy se znovu mluví o regulačních poplatcích. Lososi už táhnou do Čech Jan Brabec Teď by se měl losos atlantský, tulák kočující celý život mezi labskými říčkami a bouřlivým mořem u samotného Grónska, vrátit zpět do Kamenice v Českém Švýcarsku. Je to ovšem pěkná dřina. Ať se změní Barack Silvie Lauder Rozpoutá příchod prvního Afroameričana do čela USA revoluci v Lidovém domě? Řekni mi, co dýchám Tomáš Pavlíček Podle nedávno zveřejněné Zprávy o stavu životního prostředí v minulém roce celá polovina Čechů dýchala vzduch, který překračoval zdravotní limity pro rakovinotvorné látky. Ministerstvo odhadlo, že zčásti kvůli špinavému vzduchu mohlo předčasně zemřít až 2,5 tisíce Čechů.
Úspěch
A pak přijel Sandokan Jan Gregor Právě skončený šestý ročník akce, prezentující zlomky neuvěřitelně rozsáhlé produkce filmových studií v indické Bombaji, se rozrostl do podoby přehlídky nabízející 40 filmů.
Z kraje
To příjemné až pak Marek Švehla Tunel pod vyšehradskou skálou je kvůli opravám zavřený a kromě velké okliky zbývá jediná cesta – speciálně vypravenou lodí, která pendluje po Vltavě.
Na pozvání
Žádná obyčejná vražda Igor Lukeš Před dvěma lety zemřel v jedné z londýnských nemocnic Alexander Litviněnko. Zmizík proti sprostotám Pavel Kosatík V poslední říjnový den oznámili provozovatelé jednoho z nejrespektovanějších českých zpravodajských serverů Aktuálně.cz, že začínají důsledně administrovat (jejich termín) diskuse pod všemi články.
Komentáře
Právo a odposlech Jaroslav Spurný V Česku dodnes platný trestní řád, který určuje, co je trestné a jaké tresty za zločiny hrozí, vymysleli komunisté v roce 1961 a ani polistopadové novely nedokázaly změnit jeho podstatu, totiž že právo má především sloužit na ochranu výsad mocných. Chvíle pro KSČM Erik Tabery Je to symbolické – ve chvíli, kdy si Spojené státy volbou Baracka Obamy vybraly cestu do budoucnosti, protože odmítly svou temnou minulost, Češi se vydali na pouť zpátky v čase, neboť před historií zavírají oči. Čest, sláva a historická paměť Tereza Brdečková Minulé pondělí vydalo francouzské nakladatelství Gallimard memorandum podepsané jedenácti světovými autory. „Byla vyvolána nactiutrhačná kampaň s cílem pošpinit pověst Milana Kundery,“ píše se v něm. Druhá tvář USA Jiří Sobota, Marek Švehla Finále amerických voleb byla strhující podívaná. Nikoli dramatičností výsledků, ale tím, jak nám Amerika v největší kráse předvedla to, proč ji v Respektu máme rádi: přehlídku velkých idejí a naplněné víry v americký sen na straně vítěze Baracka Obamy a velkorysost, smířlivost a důstojnost na straně poraženého Johna McCaina.
Dopisy
Dopisy Respekt Článek Jaroslava Formánka o Zakarpatské Ukrajině mě trochu zaskočil. Chybí v něm jedna podstatná věc. Tou je konstatování, že na Zakarpatské Ukrajině žijí a žili zejména Ukrajinci. Otázka rusínského etnika není totiž tak jasná a evidentní, jak by se mohlo zdát.
K věci
Nejlepší je zákaz Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda (ODS) ve sněmovně prosadil návrh zakazující zveřejňování informací z policejních odposlechů.
Politická aktualita
Sazby dolů! Luděk Niedermayer Ve čtvrtek těsně po poledni Česká národní banka ohlásila snížení úrokových sazeb o tři čtvrtiny procenta na 2,75 %. Snížení sazeb bylo mnohem vyšší, než očekávala většina analytiků (tipovali nejčastěji pokles o jednu čtvrtinu procenta).
Blogy
Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR Respekt Nejlépe podpoříte tuzemské podnikání, když zrušíte všechny podpory, a tím narovnáte podmínky na trhu.
Vaše otázky
Jak se vypočítávají poplatky za prodloužené studium vysoké školy? Respekt Můžete mi, prosím, vysvětlit, jak je to s poplatky za prodloužené vysokoškolské studium (to znamená délka studia nad stanovenou dobu)?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Po bezmála roce se koalice konečně dohodla, kdo povede důležitý sněmovní výbor pro evropské záležitosti. Novou šéfkou bude poslankyně zelených a někdejší předsedkyně jejich poslaneckého klubu Kateřina Jacques.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Slunečným počasím a teplotami kolem dvaceti stupňů Celsia překonalo babí léto všechny dosavadní teplotní rekordy. Nad republikou se přehnala vichřice. Americké volby vyhrál Barack Obama a čeští ústavní činitelé se připojili k celosvětovým gratulacím. Zlevnily byty. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Obrana padesátých let Jiří Kratochvil Začátek padesátých let, to byl čas generální úzkosti. Taky o tom trochu vím, protože v roce 1951 emigrovali můj otec a můj strýc a oba pak byli politicky velice aktivní. S horníky u ďábla Respekt, Lucie Kundra Cerro Rico, v překladu „bohatá hora“, tyčící se nad Potosím. Trochu to vypadá jako sjezdovka s osvětlením na noční lyžování. Ale není. Ve skutečnosti je to obrovský stříbrný důl v pětitisícovém kamenném masivu.
Ve hvězdách
Tresčí válka neskončila Ondřej Nezbeda Přesně před padesáti lety vrcholila v Severním moři jedna dnes již zapomenutá válka. Navzdory tomu, že svět byl ostře rozdělen na komunistické a demokratické země, proti sobě v tomhle sporu stáli dva blízcí spojenci ze západního tábora.
Eseje
Vražda v centru Slavenka Drakulič Když se o mé vlasti zmiňují světová média, obvykle to – pokud nejde o sport – nevěští nic dobrého. Naposledy, když v centru Záhřebu vybuchlo auto. Stalo se to několik metrů od budovy parlamentu. Sen o Americe Ian Buruma Proč Evropané zbožňují nově zvoleného prezidenta Spojených států Baracka Obamu? Čas otázek Timothy Garton Ash Když se řekne, že Obama bude prvním černým prezidentem v amerických dějinách, není to ani tak začátek nové kapitoly, jako spíš poslední řádek kapitoly, která právě končí.
Trendy
Ulomená hlava Karolína Vránková Hlavolamy se láme celá hlava až do hlubin podvědomí, což je zřejmě důvod, proč se jimi lidstvo zaměstnává už více než dva tisíce let. Müller Thurgau a architektura Karolína Vránková Typický konzument vína je, stejně jako ochutnávající přátelé, vzdělaný, dobře nebo alespoň slušně situovaný člověk s rozhledem. S tím souvisejí také změny v konzumaci vína a proměna vinařské architektury.
Civilizace
Pilát, agent bezpečnosti Pavel Horák Rozprava o výkladu německých dějin probíhala od konce války, sílila v šedesátých letech, vyvrcholila ale až v polovině desetiletí před pádem železné opony v takzvaném německém sporu o dějiny (Historikerstreit). Historikové a filozofové se začali přít o to, zda byl nacismus ojedinělým případem zla, nebo, jednoduše řečeno, zda se to mohlo stát každému národu. Dějiny budoucnosti Jiří Suk Není obzvlášť těžké mluvit o blízké budoucnosti jako o průhledné skutečnosti, tvrdit, že vím, jak se věci mají a mít budou. Dělají to všichni, od neznámé důchodkyně (bude hůř, ceny rostou, důchod ne) po premiérova poradce (zvýšíte-li důchody, budou vás volit senioři). Na jiné planetě Martin Uhlíř Kdo by snad pochyboval o tom, že se lidský druh dokáže přizpůsobit životu na jiných planetách, nechť navštíví na podzim západní norské pobřeží, třeba okolí Bergenu. Loni tu lidé zažili šňůru sta dní, kdy vždycky alespoň chvíli pršelo, a přiblížili se tak místnímu rekordu, jímž je nepřetržitá série 104 deštivých dní.
Prvních 15 minut
Na pochodu smrti s kočárkem Jan Němec Konec války, poslední květnová noc roku 1945. Z Brna je zbrojováckými dělníky chaoticky odsouváno na dvacet tisíc Němců, mezi nimi také němečtí antifašisté. V pohořelickém táboře vypukne úplavice.
Kultura
Alois Nebel: Krize Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Umění umírat Jan Gregor Čtyřicet let po tragické smrti asi nejslavnější básnířky druhé poloviny dvacátého století Sylvie Plathové byly její pohnuté osudy zpracovány do filmové podoby. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Koukni se mi do očí Jan Gregor Deprese a zmar. Takové pocity mohly přepadat diváka u polských filmů, které se v posledních měsících dostaly do českých kin. Jenže teď se po drsném rodinném dramatu Náměstí Spasitele (2006) a vyrovnání se s národním traumatem ve filmu Katyň (2007) do tuzemské klubové distribuce dostávají dva snímky, jejichž vyznění je podstatně optimističtější. Osvěžující temné proroctví Ladislav Nagy Dobré knihy nestárnou. O Programu pro přeživší z pera Chucka Palahniuka (1962) to platí bez výjimky. Devět let starý román vyšel v českém překladu poprvé před šesti lety; nyní jej nakladatelství Odeon vydává znovu – a dělá dobře. Zamilovaný teoretik slov Jan Němec V Rozkoši z textu Barthes rozvíjí své pojetí textu až směrem k jakési individuální utopii: text jako zahrada Epikurova, místo rozkoše. Novinky Respekt Knižní novinky Románová show Tereza Brdečková Nový román Salmana Rushdieho (1947) Klaun Šalimar je romantická historie plná politiky, úmyslně barvotiskových obrazů a působivých „filmových“ scén. Mladý šuhaj jede Jan H. Vitvar Cenu Jindřicha Chalupeckého získal minulé úterý Radim Labuda (1976), první slovenský výtvarník v devatenáctileté historii soutěže.
Rozhovory
Znovuzrození na dosah Magdaléna Platzová První dáma současné francouzské psychoanalýzy a lingvistiky je v salonku hotelu Ambassador stejně přirozená, soustředěná a vstřícná jako při svých pravidelných ranních přednáškách na Pařížské univerzitě.
Téma
Moje černá pleť Respekt Moje černá pleť hrála v mém životě až moc důležitou roli. Co tu chceš, negře Marek Švehla Začátkem padesátých let ale prezident Eisenhower jmenoval nového předsedu Nejvyššího soudu, přesvědčeného odpůrce segregace Earla Warrena, který přesvědčoval osm svých kolegů tak dlouho, až v dubnu 1954 mohl přednést jednomyslný výrok Nejvyššího soudu proti segregovaným školám. To byl jeden ze startovacích můstků k občanskému hnutí proti segregaci. Tady nikdo nepochybuje Tomáš Klvaňa Automatické dveře hotelu Biltmore Arizona vedou přes bar na zatravněné náměstíčko nazvané Squaw Peak Lawn. Je úterý, slunečný den, který se (jak se na jihozápad Spojených států sluší) postupně změní v teplou noc plnou hvězd. Dobře vychovaní rebelové Tomáš Lindner Jsou prý rozmazlení. A také nečtou, nezajímají se o dění kolem sebe, nechodí k volbám, mrhají čas na počítači, jen si nezodpovědně užívají a neumějí už ani pořádně demonstrovat. Ano, taková je podle mnoha škarohlídů dnešní (nejen) americká mládež. Ztracený ráj, 2. díl Jiří Sobota Mladí Američané sní o lepších zítřcích a ti starší vzpomínají na staré dobré časy. Ve skutečnosti ale vlastně mohou myslet na něco hodně podobného. Bude to dřina The Economist Až se Barack Obama v lednu nastěhuje do Bílého domu, bude muset čelit světu, který není zrovna kouzelný. Naopak, je v něm pěkný binec. Obamův svět Respekt Přinášíme speciální téma reportáží a analýz o změně, která s Barackem Obamou přichází.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte