Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
ODS po levém háku • RESPEKT 45/2008
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
ODS po levém háku
45/2008, 1.–8. 11. 2008
Koupit vydání
Vydání
25. 10. – 1. 11. 2008
Vydání
9.–16. 11. 2008
Editorial
Anketa: Je Rada Českého rozhlasu v politickém složení kompetentní? Nakolik by ji měli tvořit nezávislí hudební odborníci?
Respekt
Samotná „političnost“ radních nemusí být na překážku. Záleží ovšem na tom, zda jsou schopni věcně reflektovat co nejširší spektrum otázek spojených s komunikací ve veřejném prostoru.
Příštích 7 dní
Respekt
Ve středu 5. listopadu bude jednat předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen s představiteli české vlády o přípravách českého předsednictví EU a Lisabonské smlouvě.
Respekt-Despekt
Respekt
Lékařská komora přijala protikorupční balíček, který má nastavit jasná pravidla pro spolupráci lékařů s farmaceutickými firmami.
Editorial
Martin M. Šimečka
Americké století prý končí, ale americké volby přesto očekává celý svět se zvědavostí a napětím, jaké v historii nemají obdoby.
Ekonomika
Pýcha a pád
Jan Macháček
Sleduje-li člověk v poslední době výroky představitelů české vlády, které se týkají finanční krize, má pocit, že český vládní představitel rovná se „mistr světa amoleta“.
Papírová moc krajů
Luděk Niedermayer
Krajské volby vyhrála ČSSD také díky slibům, že zásadně změní politiku na regionální úrovni. Teď je tedy namístě otázka, jaké jsou opravdové možnosti politiků sliby naplnit. Fakta sesbíraná z údajů o fungování krajů ukazují, že to vůbec nebude jednoduché.
Rozruch ve stanu
Marek Švehla
Česká debata o euru – a Mojmír Hampl je po minulém týdnu jejím nejvzrušenějším aktérem – se totiž ubírá zcela opačným směrem než ve zbytku Evropy
Hledání přístřeší
The Economist
Společná měna, ale různé vlády v patnácti zemích používajících euro nemusí být v bouřlivých časech úplně ideální. Při pohledu zvenčí však jednotná měna stále více láká jako bezpečné útočiště.
Česko
Bez kohouta za zády
Silvie Lauder
Nenecháme přece nějaké Rumuny, aby řídili Evropu, po půl roce budeme jezdit na povozech a jíst kukuřici, rozčiluje se gumový Nikolas Sarkozy v satirickém pořadu francouzské televize a dodává: Jen já jsem schopen řídit Evropu, vždyť mi zobe z ruky.
Předsednictví
Fabrice Martin Plichta
Francie a zejména její hyperaktivní prezident Nicolas Sarkozy chtějí Česku vyfouknout „její“ předsednictví Evropské unii.
Muž, který vraždí
Kateřina Čopjaková
Byla to vpravdě osudová cesta městem do supermarketu. Dva lidé, otec a syn, na ní potkali vraha, který jednoho z nich zabil a druhého navždy poslal do ústavní léčby.
ODS po levém háku
Ondřej Kundra
Dnes už každý čtenář novin ví, že po drtivé volební prohře jsou v ODS v plném proudu přípravy na bitvu o předsednickou židli. A že velkou šanci sesadit současného šéfa partaje Mirka Topolánka má pražský primátor Pavel Bém. Mnohem méně známé však je, o co se vlastně teď v ODS zápasí.
Úspěch
Staří mistři z Plzně
Tomáš Pavlíček
Nově se rozvíjející strojírenské firmy potřebovaly po revoluci čím dál kvalitnější nástroje na obrábění kovů a pohrobci socialistických zásobovačů jim je nebyli schopni sehnat. Václav Hofmeister vycítil skulinku a do výroby nářadí se pustil na vlastní pěst.
Z kraje
Costa del Most
Adam Šůra
Bývalý povrchový důl Ležáky nedaleko severočeského Mostu. Ještě nedávno se tu těžilo, teď sedmdesátimetrovou díru do země postupně zaplavuje voda. Za tři roky tu má podle rekultivačních plánů, posvěcených letos na jaře českou vládou, vzniknout obrovské jezero. A voda prý přinese do kraje zářnou budoucnost.
Na pozvání
Střízlivě o povolební Americe
Ján Žilinský
Mnoho lidí – a nejen Američanů – upřímně věří, že jen co George W. Bush opustí prostory Bílého domu, nastanou lepší časy.
Mohli bychom začít doma
Zdenek Slouka
Na Maltu připluje denně 25 až 50 uprchlíků z africké bídy, ale už jich sem v jediném dni dorazilo i 180, na Kanárské ostrovy mnohonásobně víc. Ti, co přežijí, skončí za ostnatými dráty záchytných táborů ve španělských enklávách Ceuta a Melilla v Maroku nebo v Los Capuchinos v Malaze, v Itálii pak v Turínu, Trapani a Crotone.
Komentáře
Vyrobeno v ČR
Karolína Vránková
Na začátku devadesátých let firmy vesměs zrušily návrhářská oddělení a externí návrháře nenajímají. Je ale třeba říci, že v poslední době se to výrazně lepší.
Bič boží na budoucnost národa
Pavel Klusák
Stačilo jednou výjimečně otevřít jednání Rady Českého rozhlasu veřejnosti a hned z toho byl poprask - demonstrace před pražskou budovou rozhlasu a rozčilené protesty v médiích.
ODS se vzdává
Erik Tabery
V Česku jsou tři přední politici, kteří tvrdí, že regionální volby byly referendem o vládě a o premiérovi Topolánkovi: Jiří Paroubek, Václav Klaus a Pavel Bém. Zajímavá společnost. A ještě zajímavější je analyzovat, co by pád Mirka Topolánka skutečně znamenal.
Proč právě Obama
Jiří Sobota
Po dvou letech intenzivní prezidentské kampaně zbývají pouhé hodiny do okamžiku, než budeme znát jméno nástupce George W. Bushe v Bílém domě.
K věci
Krize ukázala, že zdroje tu jsou
Tomáš Sachr
Jedním z uzlů, které číhají na Evropany uprostřed vrcholící finanční krize, je i otázka, jak se potíže promítnou do jejich vztahu k nejchudším zemím světa.
Blogy
Blogy
Respekt
Předseda školských odborů František Dobšík usiluje o to, aby měli učitelé status veřejných činitelů. Prý by dal učitelům větší jistotu a přispěl by k respektu učitelské profese.
Vaše otázky
Proč se cigarety prodávají za pevnou cenu a alkohol ne?
Respekt
Zajímalo by mě, z jakého důvodu vznikla povinnost prodávat cigarety konečnému spotřebiteli za pevnou cenu, tj. uvádět tuto cenu na kolku.
Politická aktualita
A je po volbách
Jiří Sobota
Prezidentské volby jsou pro mnohé Američany už hotová věc. Třicet dva z padesáti států Unie totiž umožňuje předčasné hlasování bez udání důvodu a počet Američanů, kteří tuto možnost využívají, se v každém volebním cyklu zvyšuje.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu
Respekt
Vláda stála po nedávných komplikacích se státním rozpočtem před další zásadní zkouškou – v parlamentu se začaly projednávat dvě smlouvy se Spojenými státy o zřízení radarové základny v Brdech a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Skončil letní čas. Uplynulo 90 let od vzniku republiky a v Praze se na oslavu konala největší přehlídka české vojenské síly za poslední čtvrtstoletí. Na Klínovci napadl a udržel se první sníh. Premiér Mirek Topolánek odletěl do Afghánistánu, aby tam na místě vyznamenal naše vojáky, kteří v mezinárodní misi bojují proti al-Káidě a Tálibánu.
Připravujeme
Respekt
McCain, nebo Obama? O vítězi se rozhodne tento týden. Přinášíme rozsáhlou reportáž z prezidentské volby od Jiřího Soboty, spolu s analýzami od Marka Švehly a The Economist.
Jeden den v životě
Jako doma
Tereza Brdečková
Evropská má být geopolitická struktura, ale většinou se chová jako obyčejná rodina. Všichni členové by ji chtěli mít příjemnou, vlivnou, bohatou, ale zároveň se každý sám za sebe chce mít dobře a ti druzí mu překážejí.
Průvodcem v poušti
Jaroslav Formánek
Amazraeu je vesnice z hliněných domků pár kilometrů od města Zagora. Tady, kousek od prvních saharských dun, jsem se přesně před dvaceti lety narodil a celou dobu žiju.
Ve hvězdách
Konec šumavských medvědů 1856
Petr Třešňák
Kdo si během nedělního výletu na Hlubokou udělal čas a navštívil i nedaleký lovecký zámeček Ohrada, si ji možná pamatuje. Menší vycpaná medvědice je posledním zástupcem svého druhu, který v šumavských lesích vzdoroval převaze člověka. Byla zastřelena v lesích na Českokrumlovsku přesně před 152 lety.
Dopisy
Dopisy
Respekt
Dopisy našich čtenářů
Eseje
Výjimečný stav
Ulrich Beck
Misionářský princip Západu – ekonomika svobodného trhu, založená na opovržení komunismem a na filozofickém odstupu od současného čínského systému – se stal ze dne na den fikcí.
Trendy
Lanýžová sezóna
Karolína Vránková
Řekne-li se lanýž, je to velkolepé slovo, které probouzí erotickou a kuchařskou představivost.
Aby sklo neprasklo
Karolína Vránková
Jaké české sklo vlastně je? A jaký je přesně důvod být na ně pyšný? O co přijdeme teď, když jeho výrobci jeden po druhém zanikají?
Civilizace
Jistý je jen Mars
Pavel Jungwirth
Čtyřicet tisíc akademiků ze Spojených států zformulovalo přes tři tisíce otázek, z nichž nich pak výbor s názvem Science Debate 2008 vybral čtrnáct, které položil oběma prezidentským kandidátům.
Noc zničených domovů
Michal Frankl
„Křišťálová noc“ byla – na rozdíl od dřívějších výbuchů protižidovského násilí – organizována státem a jejími vykonavateli se stali hlavně příslušníci nacistických organizací: SA, Hitlerjugend, policie a gestapa.
Báječný život Inků
Markéta Pilátová
Výstava Prokletí zlata – 1000 let zlata Inků začala v sobotu na Pražském hradě a potrvá až do konce května 2009. Návštěvníkům nabízí přehled o bohatství, tradicích a obřadech nejen Inků, ale i dalších andských kultur zhruba od roku 400 př. n. l. do příchodu Evropanů.
Rozhovory
Klaus má jiné vidění
Ondřej Kundra, Erik Tabery
Mirek Topolánek čelí zatím nejtěžšímu období ve své politické kariéře.
Téma
Smeteme tu verbež
Parvati Stránská
Maďarská garda od svého založení v roce 2007 utvořila spojenectví s Národní hlídkou, jejíž členové nosí maďarskou vojenskou uniformu z druhé světové války a červeno-bílý pásek s písmenem H vyobrazeným maďarským runovým písmem, připomínající pásek členů oddílů Šípových křížů. Ruku v ruce s hnutím Jobbik garda několikrát provedla zastrašovací demonstrace v oblastech s velkou koncentrací romské populace.
Svět
Další na řadě?
The Economist
Čeká některou postkomunistickou zemi osud Islandu? Dramatický kolaps hospodářství této země, jenž ohrozil úspory smolařských vkladatelů nejen z Británie, upozornil na další riskantní, byť zapadlé kouty světového finančního systému.
Prvních 15 minut
S Duchem svatým není legrace
Jan Gregor
Ježíš nás miluje a je totálně dobrej. Tuhle zprávu nemohl přeslechnout nikdo, kdo se v pátek odpoledne občas pohybuje kolem smíchovského nákupního centra Anděl. Stoupenci Triumfálního centra víry tu se španělkou a mikrofony přesvědčují jazykem teenagerských časopisů kolemjdoucí, aby přijali Boha do svého srdce.
Kultura
Alois Nebel: Národní sport
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Proutníkova noční můra
Jan Gregor
Poslední léta minulého století přála filmům zabývajícím se unikající povahou lidské identity, nejasnou hranicí mezi snem a bděním, vztahem mezi virtuální a takzvaně normální realitou. Do zjitřeného ducha konce milénia se v roce 1997 skvěle trefil Alejandro Amenábar s filmem Otevři oči.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Nové písně kosmické
Karel Veselý
Naší internetové éře se daří zpochybňovat jednoduchou přímku dějin populární hudby. Posloupnost stylů a vlivů, která se donedávna zdála neproblematická, se komplikuje: stačí kliknout myší a v časech snadné přístupnosti se lze přenést do kteréhokoli stylu.
Konference o konferenci
Magdaléna Platzová
První liblická konference se stala v 70. a 80. letech legendou, u nás i na Západě. Ale proč? A jak vlastně „tání“ souviselo se spisovatelem, který byl v době jejího konání dávno mrtvý? Hlavně na to se ptali účastníci setkání, které se minulý týden – čtyřicet pět let poté – konalo opět v Liblicích.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Cestopisy bloudění
Jiří Vančura
Paměti novináře Čs. rozhlasu a později českého vysílání Svobodné Evropy v Mnichově Slávy Volného, komunistické funkcionářky a signatářky Charty 77 Marie Švermové a studie italského historika Francesca Caccama.
Nepřekonaný „Lagarde-Michard“
Jovanka Šotolová
Stejně jako několika českým generacím studentů při slově matematika naskočí „Běloun“, tak každý Francouz, který prošel střední školou, ví, co je „Lagarde-Michard“. Výuka literatury ve Francii se dlouho bez těchto šestisvazkových dějin zahrnujících období od středověku až po 20. století neobešla.
Zločin v chrámu konzumu
Mariana Housková
Prvotinu britské autorky Catherine O’Flynnové (1970) Co se ztratilo vydalo roku 2007 nezávislé nakladatelství Tindall Street Press, poté co dvacet jiných nakladatelství rukopis odmítlo. Kniha byla vzápětí nominována na řadu prestižních cen, získala cenu Costa za nejlepší prvotinu a kritici i čtenáři o ní mluví s nadšením. Ve výborném překladu Richarda Podaného si ji teď můžeme přečíst i v češtině.
Víc než stavění
Karolína Vránková
Je to už druhé bienále v Benátkách za sebou, kdy se architekti dívají na stavění z odstupu. V roce 2006 zkoumali města a jejich fungování, expozice byly plné demografických předpovědí a grafů. Tentokrát jsou výstavy mnohem hravější, přinášejí utopické koncepty i vtípky.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte