2008_obalka_R45

ODS po levém háku

Koupit vydání
2008_obalka_R44 Vydání 25. 10. – 1. 11. 2008 2008_obalka_R46 Vydání 9.–16. 11. 2008
2008-45-1
Editorial
Anketa: Je Rada Českého rozhlasu v politickém složení kompetentní? Nakolik by ji měli tvořit nezávislí hudební odborníci? Respekt Samotná „političnost“ radních nemusí být na překážku. Záleží ovšem na tom, zda jsou schopni věcně reflektovat co nejširší spektrum otázek spojených s komunikací ve veřejném prostoru. Příštích 7 dní Respekt Ve středu 5. listopadu bude jednat předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen s představiteli české vlády o přípravách českého předsednictví EU a Lisabonské smlouvě. Respekt-Despekt Respekt Lékařská komora přijala protikorupční balíček, který má nastavit jasná pravidla pro spolupráci lékařů s farmaceutickými firmami. Editorial Martin M. Šimečka Americké století prý končí, ale americké volby přesto očekává celý svět se zvědavostí a napětím, jaké v historii nemají obdoby.
Ekonomika
Pýcha a pád Jan Macháček Sleduje-li člověk v poslední době výroky představitelů české vlády, které se týkají finanční krize, má pocit, že český vládní představitel rovná se „mistr světa amoleta“. Papírová moc krajů Luděk Niedermayer Krajské volby vyhrála ČSSD také díky slibům, že zásadně změní politiku na regionální úrovni. Teď je tedy namístě otázka, jaké jsou opravdové možnosti politiků sliby naplnit. Fakta sesbíraná z údajů o fungování krajů ukazují, že to vůbec nebude jednoduché. Rozruch ve stanu Marek Švehla Česká debata o euru – a Mojmír Hampl je po minulém týdnu jejím nejvzrušenějším aktérem – se totiž ubírá zcela opačným směrem než ve zbytku Evropy Hledání přístřeší The Economist Společná měna, ale různé vlády v patnácti zemích používajících euro nemusí být v bouřlivých časech úplně ideální. Při pohledu zvenčí však jednotná měna stále více láká jako bezpečné útočiště.
Česko
Bez kohouta za zády Silvie Lauder Nenecháme přece nějaké Rumuny, aby řídili Evropu, po půl roce budeme jezdit na povozech a jíst kukuřici, rozčiluje se gumový Nikolas Sarkozy v satirickém pořadu francouzské televize a dodává: Jen já jsem schopen řídit Evropu, vždyť mi zobe z ruky. Předsednictví Fabrice Martin Plichta Francie a zejména její hyperaktivní prezident Nicolas Sarkozy chtějí Česku vyfouknout „její“ předsednictví Evropské unii. Muž, který vraždí Kateřina Čopjaková Byla to vpravdě osudová cesta městem do supermarketu. Dva lidé, otec a syn, na ní potkali vraha, který jednoho z nich zabil a druhého navždy poslal do ústavní léčby. ODS po levém háku Ondřej Kundra Dnes už každý čtenář novin ví, že po drtivé volební prohře jsou v ODS v plném proudu přípravy na bitvu o předsednickou židli. A že velkou šanci sesadit současného šéfa partaje Mirka Topolánka má pražský primátor Pavel Bém. Mnohem méně známé však je, o co se vlastně teď v ODS zápasí.
Úspěch
Staří mistři z Plzně Tomáš Pavlíček Nově se rozvíjející strojírenské firmy potřebovaly po revoluci čím dál kvalitnější nástroje na obrábění kovů a pohrobci socialistických zásobovačů jim je nebyli schopni sehnat. Václav Hofmeister vycítil skulinku a do výroby nářadí se pustil na vlastní pěst.
Z kraje
Costa del Most Adam Šůra Bývalý povrchový důl Ležáky nedaleko severočeského Mostu. Ještě nedávno se tu těžilo, teď sedmdesátimetrovou díru do země postupně zaplavuje voda. Za tři roky tu má podle rekultivačních plánů, posvěcených letos na jaře českou vládou, vzniknout obrovské jezero. A voda prý přinese do kraje zářnou budoucnost.
Na pozvání
Střízlivě o povolební Americe Ján Žilinský Mnoho lidí – a nejen Američanů – upřímně věří, že jen co George W. Bush opustí prostory Bílého domu, nastanou lepší časy. Mohli bychom začít doma Zdenek Slouka Na Maltu připluje denně 25 až 50 uprchlíků z africké bídy, ale už jich sem v jediném dni dorazilo i 180, na Kanárské ostrovy mnohonásobně víc. Ti, co přežijí, skončí za ostnatými dráty záchytných táborů ve španělských enklávách Ceuta a Melilla v Maroku nebo v Los Capuchinos v Malaze, v Itálii pak v Turínu, Trapani a Crotone.
Komentáře
Vyrobeno v ČR Karolína Vránková Na začátku devadesátých let firmy vesměs zrušily návrhářská oddělení a externí návrháře nenajímají. Je ale třeba říci, že v poslední době se to výrazně lepší. Bič boží na budoucnost národa Pavel Klusák Stačilo jednou výjimečně otevřít jednání Rady Českého rozhlasu veřejnosti a hned z toho byl poprask - demonstrace před pražskou budovou rozhlasu a rozčilené protesty v médiích. ODS se vzdává Erik Tabery V Česku jsou tři přední politici, kteří tvrdí, že regionální volby byly referendem o vládě a o premiérovi Topolánkovi: Jiří Paroubek, Václav Klaus a Pavel Bém. Zajímavá společnost. A ještě zajímavější je analyzovat, co by pád Mirka Topolánka skutečně znamenal. Proč právě Obama Jiří Sobota Po dvou letech intenzivní prezidentské kampaně zbývají pouhé hodiny do okamžiku, než budeme znát jméno nástupce George W. Bushe v Bílém domě.
K věci
Krize ukázala, že zdroje tu jsou Tomáš Sachr Jedním z uzlů, které číhají na Evropany uprostřed vrcholící finanční krize, je i otázka, jak se potíže promítnou do jejich vztahu k nejchudším zemím světa.
Blogy
Blogy Respekt Předseda školských odborů František Dobšík usiluje o to, aby měli učitelé status veřejných činitelů. Prý by dal učitelům větší jistotu a přispěl by k respektu učitelské profese.
Vaše otázky
Proč se cigarety prodávají za pevnou cenu a alkohol ne? Respekt Zajímalo by mě, z jakého důvodu vznikla povinnost prodávat cigarety konečnému spotřebiteli za pevnou cenu, tj. uvádět tuto cenu na kolku.
Politická aktualita
A je po volbách Jiří Sobota Prezidentské volby jsou pro mnohé Američany už hotová věc. Třicet dva z padesáti států Unie totiž umožňuje předčasné hlasování bez udání důvodu a počet Američanů, kteří tuto možnost využívají, se v každém volebním cyklu zvyšuje.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Vláda stála po nedávných komplikacích se státním rozpočtem před další zásadní zkouškou – v parlamentu se začaly projednávat dvě smlouvy se Spojenými státy o zřízení radarové základny v Brdech a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Skončil letní čas. Uplynulo 90 let od vzniku republiky a v Praze se na oslavu konala největší přehlídka české vojenské síly za poslední čtvrtstoletí. Na Klínovci napadl a udržel se první sníh. Premiér Mirek Topolánek odletěl do Afghánistánu, aby tam na místě vyznamenal naše vojáky, kteří v mezinárodní misi bojují proti al-Káidě a Tálibánu. Připravujeme Respekt McCain, nebo Obama? O vítězi se rozhodne tento týden. Přinášíme rozsáhlou reportáž z prezidentské volby od Jiřího Soboty, spolu s analýzami od Marka Švehly a The Economist.
Jeden den v životě
Jako doma Tereza Brdečková Evropská má být geopolitická struktura, ale většinou se chová jako obyčejná rodina. Všichni členové by ji chtěli mít příjemnou, vlivnou, bohatou, ale zároveň se každý sám za sebe chce mít dobře a ti druzí mu překážejí. Průvodcem v poušti Jaroslav Formánek Amazraeu je vesnice z hliněných domků pár kilometrů od města Zagora. Tady, kousek od prvních saharských dun, jsem se přesně před dvaceti lety narodil a celou dobu žiju.
Ve hvězdách
Konec šumavských medvědů 1856 Petr Třešňák Kdo si během nedělního výletu na Hlubokou udělal čas a navštívil i nedaleký lovecký zámeček Ohrada, si ji možná pamatuje. Menší vycpaná medvědice je posledním zástupcem svého druhu, který v šumavských lesích vzdoroval převaze člověka. Byla zastřelena v lesích na Českokrumlovsku přesně před 152 lety.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů
Eseje
Výjimečný stav Ulrich Beck Misionářský princip Západu – ekonomika svobodného trhu, založená na opovržení komunismem a na filozofickém odstupu od současného čínského systému – se stal ze dne na den fikcí.
Trendy
Lanýžová sezóna Karolína Vránková Řekne-li se lanýž, je to velkolepé slovo, které probouzí erotickou a kuchařskou představivost. Aby sklo neprasklo Karolína Vránková Jaké české sklo vlastně je? A jaký je přesně důvod být na ně pyšný? O co přijdeme teď, když jeho výrobci jeden po druhém zanikají?
Civilizace
Jistý je jen Mars Pavel Jungwirth Čtyřicet tisíc akademiků ze Spojených států zformulovalo přes tři tisíce otázek, z nichž nich pak výbor s názvem Science Debate 2008 vybral čtrnáct, které položil oběma prezidentským kandidátům. Noc zničených domovů Michal Frankl „Křišťálová noc“ byla – na rozdíl od dřívějších výbuchů protižidovského násilí – organizována státem a jejími vykonavateli se stali hlavně příslušníci nacistických organizací: SA, Hitlerjugend, policie a gestapa. Báječný život Inků Markéta Pilátová Výstava Prokletí zlata – 1000 let zlata Inků začala v sobotu na Pražském hradě a potrvá až do konce května 2009. Návštěvníkům nabízí přehled o bohatství, tradicích a obřadech nejen Inků, ale i dalších andských kultur zhruba od roku 400 př. n. l. do příchodu Evropanů.
Rozhovory
Klaus má jiné vidění Ondřej Kundra, Erik Tabery Mirek Topolánek čelí zatím nejtěžšímu období ve své politické kariéře.
Téma
Smeteme tu verbež Parvati Stránská Maďarská garda od svého založení v roce 2007 utvořila spojenectví s Národní hlídkou, jejíž členové nosí maďarskou vojenskou uniformu z druhé světové války a červeno-bílý pásek s písmenem H vyobrazeným maďarským runovým písmem, připomínající pásek členů oddílů Šípových křížů. Ruku v ruce s hnutím Jobbik garda několikrát provedla zastrašovací demonstrace v oblastech s velkou koncentrací romské populace.
Svět
Další na řadě? The Economist Čeká některou postkomunistickou zemi osud Islandu? Dramatický kolaps hospodářství této země, jenž ohrozil úspory smolařských vkladatelů nejen z Británie, upozornil na další riskantní, byť zapadlé kouty světového finančního systému.
Prvních 15 minut
S Duchem svatým není legrace Jan Gregor Ježíš nás miluje a je totálně dobrej. Tuhle zprávu nemohl přeslechnout nikdo, kdo se v pátek odpoledne občas pohybuje kolem smíchovského nákupního centra Anděl. Stoupenci Triumfálního centra víry tu se španělkou a mikrofony přesvědčují jazykem teenagerských časopisů kolemjdoucí, aby přijali Boha do svého srdce.
Kultura
Alois Nebel: Národní sport Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Proutníkova noční můra Jan Gregor Poslední léta minulého století přála filmům zabývajícím se unikající povahou lidské identity, nejasnou hranicí mezi snem a bděním, vztahem mezi virtuální a takzvaně normální realitou. Do zjitřeného ducha konce milénia se v roce 1997 skvěle trefil Alejandro Amenábar s filmem Otevři oči. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Nové písně kosmické Karel Veselý Naší internetové éře se daří zpochybňovat jednoduchou přímku dějin populární hudby. Posloupnost stylů a vlivů, která se donedávna zdála neproblematická, se komplikuje: stačí kliknout myší a v časech snadné přístupnosti se lze přenést do kteréhokoli stylu. Konference o konferenci Magdaléna Platzová První liblická konference se stala v 70. a 80. letech legendou, u nás i na Západě. Ale proč? A jak vlastně „tání“ souviselo se spisovatelem, který byl v době jejího konání dávno mrtvý? Hlavně na to se ptali účastníci setkání, které se minulý týden – čtyřicet pět let poté – konalo opět v Liblicích. Novinky Respekt Knižní novinky Cestopisy bloudění Jiří Vančura Paměti novináře Čs. rozhlasu a později českého vysílání Svobodné Evropy v Mnichově Slávy Volného, komunistické funkcionářky a signatářky Charty 77 Marie Švermové a studie italského historika Francesca Caccama. Nepřekonaný „Lagarde-Michard“ Jovanka Šotolová Stejně jako několika českým generacím studentů při slově matematika naskočí „Běloun“, tak každý Francouz, který prošel střední školou, ví, co je „Lagarde-Michard“. Výuka literatury ve Francii se dlouho bez těchto šestisvazkových dějin zahrnujících období od středověku až po 20. století neobešla. Zločin v chrámu konzumu Mariana Housková Prvotinu britské autorky Catherine O’Flynnové (1970) Co se ztratilo vydalo roku 2007 nezávislé nakladatelství Tindall Street Press, poté co dvacet jiných nakladatelství rukopis odmítlo. Kniha byla vzápětí nominována na řadu prestižních cen, získala cenu Costa za nejlepší prvotinu a kritici i čtenáři o ní mluví s nadšením. Ve výborném překladu Richarda Podaného si ji teď můžeme přečíst i v češtině. Víc než stavění Karolína Vránková Je to už druhé bienále v Benátkách za sebou, kdy se architekti dívají na stavění z odstupu. V roce 2006 zkoumali města a jejich fungování, expozice byly plné demografických předpovědí a grafů. Tentokrát jsou výstavy mnohem hravější, přinášejí utopické koncepty i vtípky.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte