2008_obalka_R44

S Paroubkem do neznáma

Koupit vydání
200843-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 19.–26. 10. 2008 2008_obalka_R45 Vydání 1.–8. 11. 2008
2008-44-1
Editorial
Anketa: Je současné Rusko pro Ukrajinu nebezpečné? Chtěli byste vstoupit do NATO? Respekt Ruský národ je dobrý, ale jeho politici byli a vesměs jsou teroristé. Příštích 7 dní Respekt Ve čtvrtek 30. října zveřejní skupina odborníků oponentní zprávu ke zjištěním tzv. Pačesovy komise o energetické situaci v Česku. Respekt-Despekt Respekt Nutno dodat, že jindy výbušnému premiérovi nakonec ani nic jiného než působit klidně nezbylo. Chovat se jinak právě teď by byla jeho sebevražda. Nicméně až doteď mu to nedocházelo. Editorial Martin M. Šimečka Výsledek senátních voleb se nám vinou zkrácené uzávěrky nepodařilo zachytit do tohoto vydání. I bez toho je však jasné, že vliv ČSSD na vývoj v zemi notně zesílil, jakož je jasné i to, že strana Jiřího Paroubka nebyla na tak výrazné vítězství připravena.
Blogy
On-line rozhovor s Václavem Cejpkem, rektorem JAMU v Brně Respekt Podle mého názoru by školné mohlo být prospěšné ze dvou důvodů: jednak by to vytvořilo motivaci pro studenty i pedagogy, aby odpovědně studovali a učili, jednak by to přineslo určité finanční prostředky vysokým školám.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Teplotami nad dvacet stupňů Celsia vyvrcholilo tuzemské babí léto a meteorologové oznámili, že letos už tepleji nebude. Amerika zrušila víza pro Čechy. Do řeky Kamenice na Děčínsku bylo vypuštěno 8000 malých lososů. Krajské volby po celém Česku vyhrála sociální demokracie. Připravujeme Respekt Co chystáme do dalších čísel
Ekonomika
Rozpočet z nouze Jan Macháček První čtení státního rozpočtu, které zafixuje příjmy a výdaje, parlamentem prošlo. Je to dobrá, nebo špatná zpráva? Z čistě ekonomického (nebo čistě účetního) pohledu je to zpráva špatná. Konečně je tu The Economist David Pineault, odborník na papír v poradenské společnosti InfoTrends, odhaduje, že spotřeba běžného nepotahovaného papíru (v Evropě nazývaného bezdřevý), což je typ používaný v kancelářích, se bude v dohledné době každým rokem snižovat. Duby, nebo my Tomáš Pavlíček, Jan Brabec Už je to zase tady. Stav českých lesů směřuje k pohromě a odvrátit ji může jen zásadní obrat ve způsobu, jak s nimi budeme zacházet.
Česko
Dobře zpracovaný brouk Tomáš Sachr Začátkem listopadu by měl soud v indické provincii Dárdžiling vynést verdikt nad Emilem Kučerou, jedním z dvojice českých entomologů zatčených na prahu léta za sběr brouků v národním parku. Až přijde vláda dětí Tomáš Pavlíček Nejnovější návrh Strany zelených na posunutí věkové hranice pro možnost volit na šestnáct let není žádné unikum. V Německu a Rakousku už si ho vyzkoušeli v praxi a další evropské země o něm vážně uvažují. Naděje a změna? Benjamin Bebee Na vítězství ČSSD v Česku a očekávaném úspěchu Baracka Obamy v USA je pozoruhodné, co to prozrazuje o politice ve společnosti, která je zvolila. Do neznáma Ondřej Kundra, Silvie Lauder, Marek Švehla Jsme svědky historického průlomu. Poprvé od pádu totality se tu aktivně budou na vysoké politické úrovni podílet na vládě komunisté. ČSSD si krajskou spolupráci s nimi vážně domlouvá v Moravskoslezském kraji a na Plzeňsku.
Z kraje
Jsme na tom závislí Tomáš Pavlíček Ministerstvo životního prostředí uvažuje o tom, že v okolí Karlovy Vsi na Křivoklátsku vyhlásí národní park, a místní teď trnou, co všechno jim úřady zakážou.
Na pozvání
Vůle a rozum v politickém systému Jan Komárek Při nedávném setkání s lordem Grenfellem, dlouholetým členem britské Sněmovny lordů a předsedou jejího výboru pro EU, mě zaujala jedna věc: víra, s jakou obhajoval současnou podobu Sněmovny lordů, do které není většina členů volena, ale jmenována královnou. Pokus o novou partii Tereza Engelová Washington i Islámábád po léta hrály hru, která se nakonec ukázala být nevýhodná pro obě strany. Dnes, zdá se, dospěly k závěru, že bude lepší zamíchat karty a nasadit nový „paklík“ i za cenu, že vydají část svých trumfů.
Komentáře
Zas přeřídit hodiny Karolína Vránková Zase nám takzvaně „změnili čas“. Letos už podruhé, bez ohledu na přírodní zákony a i když to všem komplikuje život. Sarkozyho gejzír Jan Macháček Francouzský prezident Nicholas Sarkozy vychrlil minulé úterý na poslance Evropského parlamentu tolik nápadů, že i kdyby jich byla vážně zvažována desetina, pořád by si hyperaktivní lídr zachoval image akceschopnosti. Historie psaná hrdiny Erik Tabery V záplavě smutných osmičkových výročí konečně přichází jubileum radostné – slavíme devadesát let existence republiky. Cestou Ukrajiny Marek Švehla Češi ústy svých nejvyšších reprezentantů bagatelizují finanční krizi, odkládají ratifikaci ústavní smlouvy a nedokážou se ani mezi sebou dohodnout na postoji k rusko-gruzínskému konfliktu. Přitom právě předsednictví EU je událost, na níž se emocemi vybičovaná česká politika může uvést alespoň částečně do klidu a věcnosti.
Vaše otázky
Vaše otázky Respekt Chtěl bych se zeptat – ačkoli se jistě dějí horší věci –, projížděl kolem mě poloprázdný autobus s fotbalisty Sparty na zápas a hustou pražskou dopravou mu klestila cestu policejní auta s majákem a houkáním za ním a před ním. Je v zájmu země, aby fotbalový klub, přirozeně v soukromých rukou, takto mohl využívat policii?
Dopisy
Dopisy Respekt S nadšením jsem uvítal článek Karolíny Vitvarové-Vránkové o narůstajícím jevu tzv. greenwashingu v českém obchodním prostředí. I mě totiž štve neomalenost firem, kdy vše je z ničeho nic zvelebeno slovy eko nebo bio a tváří se naprosto falešně jako šetrné k životnímu prostředí.
K věci
Když to zvládli oni, proč ne my? Ondřej Nezbeda Krajské volby ČSSD vyhrála údajně hlavně díky napadnutí třicetikorunového poplatku u lékaře. Nakolik je to důležité téma?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Vláda zažila perný týden. Hlasování o nedůvěře i státním rozpočtu na příští rok nakonec přestála. Vyhráno však nemá.
Jeden den v životě
Foukálek Petra Hůlová Kašlat na zapšklé direktivní příručky o výchově a rady doktorů brát s rezervou. S Vladimírem Remkem mezi hvězdami Jan Syruček Je půl sedmé ráno a náš televizní štáb se probouzí stejně jako Brusel. Nasnídáme se a vyrazíme natáčet do Evropského parlamentu. Děláme totiž s Dětskou televizí reportáž o tomto největším parlamentu světa a našich europoslancích.
Ve hvězdách
Marťani proti demokracii 1938 Petr Třešňák Psal se 28. říjen roku 1938 a začínající režisér Orson Welles právě spustil asi největší mystifikaci, jakou planeta zažila.
Eseje
Obavy o Obamu Timothy Garton Ash Kde jsi byl, když zabili Obamu? Věta, o níž doufáme, že ji nikdy nebudeme muset vyslovit. Dokonce jsem váhal, zda ji vůbec napsat, jako by pouhý zápis slov mohl způsobit katastrofu. Přesto, kdykoliv vidíme, jak se Barack Obama noří do davu diváků, někde hluboko v nás nepřestává hlodat obava.
Trendy
Soukromé slunce Karolína Vránková Co s letargií teď, když příkazem shora bude světla zase méně, neboť od neděle nám setmění posunuli někam do doby oběda. Není jiná možnost než si trochu denního světla nakoupit. Dotknout se budoucnosti The Economist Rozmach dotykových obrazovek u elektronických zařízení je v posledních dvou až třech letech tak prudký, že už jste se možná přistihli, jak se marně snažíte zmáčknout tlačítko nebo obrázek na monitoru počítače, který k vašemu zklamání není dotykový.
Civilizace
Otázky pro Obamu a McCaina Peter Singer Barack Obama pracoval tři roky jako komunitní organizátor ve zbědované chicagské čtvrti South Side, takže velice dobře zná skutečnou chudobu, která v Americe existuje. Televizní kostýmky Hana Librová Objem a způsob spotřeby byl donedávna výrazem společenského postavení. Dnes už nemá tak ostentativní charakter. Věci mají spotřebiteli přinést především pocit privátního uspokojení a individuální slasti. Svět prázdných ropných děr Václav Cílek Jsme svědky velké finanční krize, jež začíná proměňovat způsob, jakým se díváme na vlastní hamižnost, globalizaci a důvěryhodnost těch papírů, na kterých stával moderní svět – hypoték, akcií, dluhopisů a auditorských posudků.
Kultura
Alois Nebel: Polský instalatér Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Divochova výchova Jan Gregor Nesentimentální vzpomínky na nepříliš šťastné dětství byly základem slavného snímku Nikdo mě nemá rád (1959). Hudba Pavel Klusák Nejsoučasnější slovenská indierocková kapela uvádí čtvrté album „o mlýnech, jež melou vítr na energii, která se mění v lásku proudící mezi lidmi, jejichž životy se stékají jako řeky a vlévají do moře...“ Pražský křest alba se koná 27. 10. v Paláci Akropolis. Vzrušení s Chalupeckým Jan H. Vitvar Je to dost zrychlený finiš: minulé úterý začalo v Brně výstavní finále devatenáctého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého a už to příští bude známý jeho vítěz. A odpusť nám naše Queeny Pavel Klusák Sedmnáct let po smrti Freddieho Mercuryho vydávají Queen první album bez něj a v pátek koncertují v Praze. Patří k vlně rockových kapel, které se znovu živě objevují na scéně. Ručně malovaná fotografie Tereza Brdečková Richard Powers za své knihy získal nejméně dvacet literárních cen, včetně americké National Book Award roku 2006. Oceňuje je americká kritika a překládají se do mnoha jazyků. Na hřadu romantismu Jan Němec Kdo by od Doormanovy studie čekal jen podrobně zpracovanou historii evropského romantického hnutí první poloviny 19. století, bude zklamán. Nizozemského filozofa nezajímá v první řadě romantismus jako období v dějinách – zajímá ho romantismus jako světonázor, pravidelně strukturovaná senzibilita, poněkud nepřehledný chumel očekávání, zkušeností a sentimentů. Novinky Respekt Zajímavé knižní novinky Strach z islámu Jaroslav Fiala Na tuto knihu se u nás čekalo dlouho. Zatímco její první vydání před třiceti lety vyvolalo na západ od železné opony bouřlivé diskuse a vedlo k zásadnímu přehodnocení období kolonialismu, u nás zůstávalo předmětem zájmu úzké skupiny odborníků a nadšenců. Láska i obchod Magdaléna Platzová Frankfurtský knižní veletrh je nejen největší, ale i nejdražší na světě. Přitom je těžké přesně definovat, jak naše účast přispívá k dobrému jménu české literatury v zahraničí.
Prvních 15 minut
Lavička s ideály Karolína Vránková Roman Vrtiška, jehož tvář i lavička, kterou navrhl, jsou teď na pár dní docela známé. Spousta novinářů chtěla najednou vědět, že to je lavička určená pod stromy v městských ulicích, že ji navrhoval rád a čím ji natíral.
Rozhovory
Dnešní demokracie si vede výborně Erik Tabery Ve věku 87 let zemřel historik a znalec T. G. Masaryka Jiří Kovtun
Téma
Tenkrát v naší kolonii Jaroslav Formánek Duch zajímavého, ale efemérního státu dodnes nejvíc přežívá v části, kterou Češi spravovali poprvé a ve své historii podle všeho naposled pouhých dvacet let. Na Podkarpatské Rusi navzdory odkládané autonomii vytvořili i za krátkou dobu, kterou měli k dispozici, dílo, jaké nemá v tehdejším evropském kontextu obdoby a předbíhá současnou politiku Evropské unie.
Svět
Krymský papiňák Radka Bzonková O Krymu se mluví jako o dalším cíli ruské zahraniční politiky. Ve zlaté kleci Jiří Sobota Volby už jsou jen o ekonomických otázkách a nejde v nich jenom o to, jak dostat z problémů finanční systém. Na veřejnost se znovu a znovu vynořuje otázka, jestli je možné pokračovat dál tak jako dosud.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte