Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Cestou Ukrajiny

Češi ústy svých nejvyšších reprezentantů bagatelizují finanční krizi, odkládají ratifikaci ústavní smlouvy a nedokážou se ani mezi sebou dohodnout na postoji k rusko-gruzínskému konfliktu. Přitom právě předsednictví EU je událost, na níž se emocemi vybičovaná česká politika může uvést alespoň částečně do klidu a věcnosti.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Ilustrační obrázek. - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Ilustrační obrázek. - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Je to trochu jako scéna z tuctové grotesky: manželka řídí auto, moc to ale neumí. Manžel na vedlejším sedadle má pak dvě možnosti: buď ženě říct, ať zastaví, a v zájmu bezpečné jízdy si sedne k řízení sám. Anebo zatnout zuby, nechat manželku jet a sem tam pomoci radou. Druhou možnost patrně zvolí každý, komu záleží na dobrých vztazích v rodině. Co když ale venku hustě prší, silnice je samá zatáčka, vzadu na sedadle sedí děti a zjevně nesoustředěná řidička dál tlačí plyn k podlaze?

Viděno bez emocí i takhle lze chápat obavy Francouzů, jestli Češi v tak rozviklané době zvládnou předsedat celé Evropské unii. Takové řeči mohou samozřejmě znít v Praze arogantně a urážlivě, jde ale o docela racionální úvahu: zdejší vláda nemá důvěru většiny parlamentu a kdykoliv může padnout. Premiéra Topolánka čeká v prosinci velmi nejistá obhajoba jeho pozice šéfa ODS. A dále – Češi ústy svých nejvyšších reprezentantů bagatelizují finanční krizi, odkládají ratifikaci ústavní smlouvy a nedokážou se ani mezi sebou dohodnout na postoji k rusko-gruzínskému konfliktu. Přitom právě předsednictví EU je událost, na níž se emocemi vybičovaná česká politika může uvést alespoň částečně do klidu a věcnosti.

Problém lidovců

Topolánkova vláda přežila hlasování o nedůvěře také proto, že v tuto chvíli za ni není srozumitelná politická náhrada. Jedině úřednický kabinet, který by se hodil hlavně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.