Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
To, že po sobě někdo střílí, určitě není odpovědností Jiřího Paroubka.
V pondělí 20. 10. bude německá kancléřka Angela Merkelová přednášet ve velké aule Karolina Univerzity Karlovy členům české vlády o evropské integraci. Merkelová přijela Čechy přesvědčovat, aby přijali Lisabonskou smlouvu.
Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka vyzval voliče, aby v krajských a senátních volbách nevolili ODS a zastavili tak přijetí zdravotnických reforem ministra Tomáše Julínka.
Na obálce je obrázek muže v modré kombinéze, jak po skále, která by mohla být také popraskanou zdí starobylého pražského domu, odvážně šplhá vzhůru. Primátor Prahy Pavel Bém, jehož charizma ho už po léta vymršťuje na nejvyšší příčky popularity, je však mistrem nejen v lezení po skalách, ale i ve složité hře, v níž se politika mísí s obchodem.
Má tato koaliční vláda prodat České aerolinie, pražské letiště nebo Čepro? Odpověď je jednoduchá: vzhledem k neklidu na světových trzích nikoliv.
Podzim 2008 představuje konec éry. Po celou jednu generaci se vlády čím dál víc stahovaly z finančního světa, ale teď byly nuceny zasáhnout a bankovní systémy a trhy zachránit.
Prezident Dmitrij Medveděv sní o tom, že udělá z Moskvy globální finanční centrum, ale pokud to myslí vážně, čeká ho opravdu hodně práce.
Je fakt, že to vypadá jako komunální příhoda. V případě populárního pražského parku Stromovka, kde se kvůli stavbě silničního tunelu Blanka letos už podruhé propadla zem, však zároveň platí, že se ten problém bezprostředně týká minimálně milionu lidí.
Málokdo by tušil, že zrovna po tomhle bude v Česku poptávka. Do dvou let má na opuštěném místě nedaleko Slapské přehrady vyrůst další klášter jedné z nejnáročnějších řeholí.
Hlavní je v mých očích především to, že širší veřejnost začala diskutovat o tématu, kterému se dosud spíš vyhýbala – totiž o udávání v době komunismu.
To, co se dřív probíralo jen za zavřenými dveřmi stratégů, najednou může každý číst v novinách. Šéfové spojeneckých vojsk otevřeně mluví o Rusku jako o „nevypočitatelném nepříteli“ a obávají se útoku na Pobaltí.
Druhý muž ODS, snad příští premiér Pavel Bém má to nejlepší ještě před sebou. Možná se mu ale dosud přímočará cesta může zkomplikovat. Jeho jméno začíná policie i tajná služba skloňovat v souvislosti s řadou smluv, nad kterými visí podezření z korupce.
Máme jen mlhavou představu o životě a rozhodování se v době, kdy občas, nebo spíše pořád, člověk musel volit mezi zlem a ještě větším zlem. Jakékoli rozhodnutí pak může trápit po celý život.
Tvrzení, že Milan Kundera v padesátých letech udal Miroslava Dvořáčka SNB, nelze v této chvíli považovat ani za potvrzené, ani za vyvrácené. Jisté je, že byl týrán a dlouho vězněn jeden člověk, jeden z tisíců v těch letech.
Osobně Milana Kunderu neznám. Když mi ho v cizině vychvalovali, spokojeně jsem přikyvovala a byla ráda, že se někdo z téhle malé země proslavil, ale jeho knihy, zvláště ty pozdější, nebyly „moje pivo“.
I kdyby byl Milan Kundera skutečně zašel na policii ohlásit, že se někde vyskytuje špion, což se podle mne nestalo, je to třeba zkusit – aspoň zkusit – vnímat prizmatem doby.
Děkuju Respektu, že si zajistil můj názor pro sebe a nedovolil mi, abych na otázky po vině či nevině Milana Kundery odpovídal jiným médiím.
V západním i českém tisku probíhá debata o tom, jak finanční krize ovlivní globální ekonomiku a náš pohled na ni.
Zdá se, že finanční krize v Evropě je díky masivní intervenci států a centrálních bank zažehnána. I když nás ještě čekají dny plné nervozity, neboť cena akcií se bude přizpůsobovat zhoršujícím se vyhlídkám pro vývoj ekonomik a vlády ještě nemají jistotu, zda jejich záchranné plány podpoří také národní parlamenty, nastává další dějství hry o budoucnost světové ekonomiky.
Týden od zveřejnění našeho textu o minulosti světoznámého spisovatele Milana Kundery přinesl nekončící řadu komentářů, odsudků, doplňujících detailů i nových interpretací, jak se události na koleji Kolonka v březnu roku 1950 mohly odehrát.
Jiří Paroubek se rozhodl k riskantnímu kroku. Dva dny po volbách, chvíli před druhým kolem senátních voleb bude sněmovna na žádost jeho spolustraníků hlasovat o důvěře vládě Mirka Topolánka.
V noci ani nespím, ani nebdím, jsem ve stavu, kdy reálné obavy a úzkosti přecházejí v noční můry a všechno se to točí kolem pruhované obálky.
Každé ráno mě budí, když nastartují loď. Dunění motorů se nese městem, prostupuje mě a nachází si ozvěnu někde uvnitř mého břicha.
V chování vrchnosti vidí někteří lidé rafinované několikapatrové kombinace, jiní věří, že mají naopak prostou, nesofistikovanou povahu. Podle toho, jaký zvolíme přístup, můžeme různě vnímat i žert.
Vztahy slovenské reprezentace s vlastními Maďary i s Maďarskou republikou jsou nejhorší za posledních dvacet let, přestože věcně se mezi oběma národy nezměnilo nic k horšímu, nevznikl žádný etnický konflikt.
Zimní holínky, které se v těchto dnech začínají prodávat ve vybraných obuvnictvích, jsou vlastně takové gumáky, místy potažené semišem a plyšem
Péče o děti v předškolním věku může vypadat různě. A nemusí probíhat jen v budově, kde každá polička na bačkůrky musí odpovídat přísným normám.
Chcete vědět, kolik vloni vydělal Jaromír Jágr? Zajímá vás, jaké plastické operace má za sebou stálice české pop music Helenka Vondráčková? A kolik kdo z českých hvězdiček přibral nebo kdo s kým spí?
Bioložka Kirsty Spaldingová pomocí uhlíku 14 zkoumala, zda v mozkové kůře člověka dochází k neurogenezi, tedy zda tu vznikají nové nervové buňky.
Komiks Alois Nebel
Fotoreportér časopisu Pestrý týden (1905-1991) se zapojil do vytváření prvorepublikové vizuální idylky: fotografoval optimistické záběry nadšených sportovců, zaměstnanců, lidí z ulice. Většinou bez udání svého autorství pod snímkem, jak tehdy bylo zvykem.
Volná série půlhodinových dokumentů se liší od jiných portrétních cyklů České televize. Osobní historie jednotlivých zástupců společenské elity tvoří jen nezbytné informativní pozadí.
Akusticky a přece s drivem, poezie s dikcí rockového šansonu.
Koncertní premiéru programu s Beatou Hlavenkovou a Clarinet Factory uvádí festival Struny podzimu.
Velmi smutný film. S touhle charakteristikou Woodyho Allena, kterou uvedl ke svému poslednímu počinu Vicky Cristina Barcelona, se dá souhlasit.
Ještě pořád trvá konjunktura zájmu o živé koncerty. Potvrzuje to i pražská podzimní sezona s událostmi od světových hvězd (Leonard Cohen) přes nezávislé hrdiny (Animal Collective, Juana Molina, Mogwai) až po vážnou hudbu posledních dekád (nový festival Contempuls).
Do Prahy blízké budoucnosti zavítá Faust s Mefistofelem a setkají se tu se dvěma mladými lidmi: Davidem a Markétou.
Román Puklina vydala loňská laureátka Nobelovy ceny za literaturu v roce 2006, to jí bylo osmdesát sedm let. Hrouží se v něm do hlubin paměti, která už ale není osobním záznamem života; je pamětí lidského rodu.
Co si myslet o knize, která má na obálce vtíravou otázku: Přečetli byste si knihu, kdybyste věděli, že je prokletá?
Na jaře roku 1968 si dali brněnští profesoři Vanýsek a Brod kávu na Kubánském náměstí. Brod se tázal Vanýska, zda chce podepsat manifest za svobodu a demokracii, Vanýsek si text přečetl, a pak napsal autorům, které pasáže by potřebovaly změnit.
O centru DOX se mluví už několik let a vyvolává velká očekávání. Největší soukromá galerie v České republice, která vzniká bez pomoci státu.
Přímočará, nezatížená dlouhým pobytem v politice, bez korupčních afér. Tak může znít základní charakteristika Cipi Livniové, druhé ženy, která třicet čtyři let po Goldě sahá po premiérské funkci v Izraeli.
Do posledních vteřin Haiderova života se vsouvá mnoho interpretací. V těch posledních minutách se prý odzrcadlil jeho politický život jako v kaleidoskopu.