200843-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/43

Koupit vydání
200842-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 10. 2008 2008_obalka_R44 Vydání 25. 10. – 1. 11. 2008
Editorial
Anketa: Vadí vám, že se Jiří Paroubek stýká s bývalým agentem StB Bohumírem Ďuričkem a Václavem Kočkou starším? Respekt To, že po sobě někdo střílí, určitě není odpovědností Jiřího Paroubka. Příštích 7 dní Respekt V pondělí 20. 10. bude německá kancléřka Angela Merkelová přednášet ve velké aule Karolina Univerzity Karlovy členům české vlády o evropské integraci. Merkelová přijela Čechy přesvědčovat, aby přijali Lisabonskou smlouvu. Respekt-Despekt Respekt Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka vyzval voliče, aby v krajských a senátních volbách nevolili ODS a zastavili tak přijetí zdravotnických reforem ministra Tomáše Julínka. Editorial Martin M. Šimečka Na obálce je obrázek muže v modré kombinéze, jak po skále, která by mohla být také popraskanou zdí starobylého pražského domu, odvážně šplhá vzhůru. Primátor Prahy Pavel Bém, jehož charizma ho už po léta vymršťuje na nejvyšší příčky popularity, je však mistrem nejen v lezení po skalách, ale i ve složité hře, v níž se politika mísí s obchodem.
Blogy
On line rozhovor s Ivanou Königsmarkovou, porodní asistentkou Respekt Problém tkví v tom, že oba – lékař i porodní asistentka – se starají o ženu, avšak každý trochu z jiné strany.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Noviny přinesly zprávu, že Madonna se rozvádí. Po hlubokém pádu stouply o 26 procent akcie na české burze, aby další den následoval jejich opětovný hluboký pád. Na Chebsku se třásla zem. Připravujeme Respekt Připravujeme do dalších čísel
Ekonomika
Teď raději neprivatizovat Jan Macháček Má tato koaliční vláda prodat České aerolinie, pražské letiště nebo Čepro? Odpověď je jednoduchá: vzhledem k neklidu na světových trzích nikoliv. Po stopách krize The Economist Podzim 2008 představuje konec éry. Po celou jednu generaci se vlády čím dál víc stahovaly z finančního světa, ale teď byly nuceny zasáhnout a bankovní systémy a trhy zachránit. Kremlonomika The Economist Prezident Dmitrij Medveděv sní o tom, že udělá z Moskvy globální finanční centrum, ale pokud to myslí vážně, čeká ho opravdu hodně práce.
Z kraje
Paměť si nekoupíš Kateřina Čopjaková Je hezký a jeho chodbami prošly dějiny. Což o sobě paneláky v okolí říct nemohou. Přesto se na bývalý Učitelský ústav Marie Egemové šikuje zkáza. Bude-li dokonána, zchudne nejen Kladno.
Česko
Co to tam spadlo? Adam Šůra Je fakt, že to vypadá jako komunální příhoda. V případě populárního pražského parku Stromovka, kde se kvůli stavbě silničního tunelu Blanka letos už podruhé propadla zem, však zároveň platí, že se ten problém bezprostředně týká minimálně milionu lidí. Spas se, kdo můžeš Adam Šůra Málokdo by tušil, že zrovna po tomhle bude v Česku poptávka. Do dvou let má na opuštěném místě nedaleko Slapské přehrady vyrůst další klášter jedné z nejnáročnějších řeholí. To, o co jde, je kuráž Silja Schultheis Hlavní je v mých očích především to, že širší veřejnost začala diskutovat o tématu, kterému se dosud spíš vyhýbala – totiž o udávání v době komunismu. Tajná česká zbraň Ondřej Kundra To, co se dřív probíralo jen za zavřenými dveřmi stratégů, najednou může každý číst v novinách. Šéfové spojeneckých vojsk otevřeně mluví o Rusku jako o „nevypočitatelném nepříteli“ a obávají se útoku na Pobaltí. Smlouvy Pavla Béma Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný Druhý muž ODS, snad příští premiér Pavel Bém má to nejlepší ještě před sebou. Možná se mu ale dosud přímočará cesta může zkomplikovat. Jeho jméno začíná policie i tajná služba skloňovat v souvislosti s řadou smluv, nad kterými visí podezření z korupce.
Dopisy
Dopisy Respekt To vám není vážně divné, že Respekt zveřejnil informaci o Kunderovi ve chvíli, kdy bylo potřeba přijít s nějakou peckou, která by odvedla pozornost od problémů Paroubka?
Na pozvání
Generace zapomnění Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Máme jen mlhavou představu o životě a rozhodování se v době, kdy občas, nebo spíše pořád, člověk musel volit mezi zlem a ještě větším zlem. Jakékoli rozhodnutí pak může trápit po celý život. V minovém poli Jan Balabán Tvrzení, že Milan Kundera v padesátých letech udal Miroslava Dvořáčka SNB, nelze v této chvíli považovat ani za potvrzené, ani za vyvrácené. Jisté je, že byl týrán a dlouho vězněn jeden člověk, jeden z tisíců v těch letech. Česká ostuda Eda Kriseová Osobně Milana Kunderu neznám. Když mi ho v cizině vychvalovali, spokojeně jsem přikyvovala a byla ráda, že se někdo z téhle malé země proslavil, ale jeho knihy, zvláště ty pozdější, nebyly „moje pivo“. Dva vzkazy Václav Havel I kdyby byl Milan Kundera skutečně zašel na policii ohlásit, že se někde vyskytuje špion, což se podle mne nestalo, je to třeba zkusit – aspoň zkusit – vnímat prizmatem doby. Kauza Kundera Jiří Stránský Děkuju Respektu, že si zajistil můj názor pro sebe a nedovolil mi, abych na otázky po vině či nevině Milana Kundery odpovídal jiným médiím.
Komentáře
Finanční krize v zeleném vidění Marek Švehla V západním i českém tisku probíhá debata o tom, jak finanční krize ovlivní globální ekonomiku a náš pohled na ni. Poučení z krize Luděk Niedermayer Zdá se, že finanční krize v Evropě je díky masivní intervenci států a centrálních bank zažehnána. I když nás ještě čekají dny plné nervozity, neboť cena akcií se bude přizpůsobovat zhoršujícím se vyhlídkám pro vývoj ekonomik a vlády ještě nemají jistotu, zda jejich záchranné plány podpoří také národní parlamenty, nastává další dějství hry o budoucnost světové ekonomiky. Lekce Kundera Petr Třešňák Týden od zveřejnění našeho textu o minulosti světoznámého spisovatele Milana Kundery přinesl nekončící řadu komentářů, odsudků, doplňujících detailů i nových interpretací, jak se události na koleji Kolonka v březnu roku 1950 mohly odehrát. Po Kočkovi Erik Tabery, Jaroslav Spurný Jiří Paroubek se rozhodl k riskantnímu kroku. Dva dny po volbách, chvíli před druhým kolem senátních voleb bude sněmovna na žádost jeho spolustraníků hlasovat o důvěře vládě Mirka Topolánka.
K věci
Vrhlo by nás to zpátky Marek Švehla Zveřejnění příběhu agenta-chodce Miroslava Dvořáčka, kterého podle archivních záznamů udal mladý Milan Kundera, vyvolalo pochybnosti, nakolik vlastně dokumentům komunistické policie věřit. Respekt už tuto otázku zkoumal při přípravě článku. Zde čtenářům předkládáme pohled historika Jaroslava Cuhry z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Ve čtvrtek večer zničil oheň levé křídlo Průmyslového paláce, dominanty pražského Výstaviště. Krátce po požáru odhadovali hasiči škodu až na jednu miliardu korun.
Politická aktualita
Jak dál po oranžové Michal Komárek, Ondřej Kundra, Adam Šůra Takový úspěch předpovídal sociálním demokratům jen málokdo. Jejich drtivé krajské vítězství a dobré výsledky i v senátních volbách rozhodně změní mapu české politiky.
Jeden den v životě
Srdce do kalhot – kámen ze srdce Jan Balabán V noci ani nespím, ani nebdím, jsem ve stavu, kdy reálné obavy a úzkosti přecházejí v noční můry a všechno se to točí kolem pruhované obálky. Ostrovy v zimní vichřici Barbora Scheinherrová Každé ráno mě budí, když nastartují loď. Dunění motorů se nese městem, prostupuje mě a nachází si ozvěnu někde uvnitř mého břicha.
Ve hvězdách
Čistý a opravdový 1988 Adam J. Švejda V době, kdy na dresech sportovců zářila rudá hvězda, se v zaplněné pražské Sportovní hale proháněla za doprovodu punkové hudby na skateboardech parta kluků z celé Evropy ve vytahaných trikách s logy zahraničních firem. Minulý čtvrtek od téhle památné akce uběhlo přesně dvacet let.
Eseje
Vzácné zvíře Anton Orjech V chování vrchnosti vidí někteří lidé rafinované několikapatrové kombinace, jiní věří, že mají naopak prostou, nesofistikovanou povahu. Podle toho, jaký zvolíme přístup, můžeme různě vnímat i žert. Slováci a Maďaři Miroslav Kusý Vztahy slovenské reprezentace s vlastními Maďary i s Maďarskou republikou jsou nejhorší za posledních dvacet let, přestože věcně se mezi oběma národy nezměnilo nic k horšímu, nevznikl žádný etnický konflikt.
Trendy
Po nákupech Karolína Vránková Zimní holínky, které se v těchto dnech začínají prodávat ve vybraných obuvnictvích, jsou vlastně takové gumáky, místy potažené semišem a plyšem Mateřská školka jinak Karolína Vránková Péče o děti v předškolním věku může vypadat různě. A nemusí probíhat jen v budově, kde každá polička na bačkůrky musí odpovídat přísným normám.
Civilizace
Usvědčit celebritu Erika Hníková Chcete vědět, kolik vloni vydělal Jaromír Jágr? Zajímá vás, jaké plastické operace má za sebou stálice české pop music Helenka Vondráčková? A kolik kdo z českých hvězdiček přibral nebo kdo s kým spí? Dar dr. Divnolásky Martin Uhlíř Bioložka Kirsty Spaldingová pomocí uhlíku 14 zkoumala, zda v mozkové kůře člověka dochází k neurogenezi, tedy zda tu vznikají nové nervové buňky.
Prvních 15 minut
Chytání za rým Jan Gregor Pavel Abrahám (1978) vyvádí idoly teenagerů ve vytahaných kalhotách s rozkrokem těsně nad koleny ze subkulturního ghetta a vystavuje je jiskřivým konfrontacím s okolním světem.
Kultura
Alois Nebel: Čistý luft Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Výtvarné umění Jan H. Vitvar Fotoreportér časopisu Pestrý týden (1905-1991) se zapojil do vytváření prvorepublikové vizuální idylky: fotografoval optimistické záběry nadšených sportovců, zaměstnanců, lidí z ulice. Většinou bez udání svého autorství pod snímkem, jak tehdy bylo zvykem. Zprávy zpoza opony Jan Gregor Volná série půlhodinových dokumentů se liší od jiných portrétních cyklů České televize. Osobní historie jednotlivých zástupců společenské elity tvoří jen nezbytné informativní pozadí. Hudba Pavel Klusák Akusticky a přece s drivem, poezie s dikcí rockového šansonu. Koncertní premiéru programu s Beatou Hlavenkovou a Clarinet Factory uvádí festival Struny podzimu. S Bardemem v posteli Jan Gregor Velmi smutný film. S touhle charakteristikou Woodyho Allena, kterou uvedl ke svému poslednímu počinu Vicky Cristina Barcelona, se dá souhlasit. Ozvěna ruinované Evropy Pavel Klusák Ještě pořád trvá konjunktura zájmu o živé koncerty. Potvrzuje to i pražská podzimní sezona s událostmi od světových hvězd (Leonard Cohen) přes nezávislé hrdiny (Animal Collective, Juana Molina, Mogwai) až po vážnou hudbu posledních dekád (nový festival Contempuls). Novinky Respekt Do Prahy blízké budoucnosti zavítá Faust s Mefistofelem a setkají se tu se dvěma mladými lidmi: Davidem a Markétou. Na počátku byla ona Magdaléna Platzová Román Puklina vydala loňská laureátka Nobelovy ceny za literaturu v roce 2006, to jí bylo osmdesát sedm let. Hrouží se v něm do hlubin paměti, která už ale není osobním záznamem života; je pamětí lidského rodu. V hypermarketu s myšlenkami Tomáš Weiss Co si myslet o knize, která má na obálce vtíravou otázku: Přečetli byste si knihu, kdybyste věděli, že je prokletá? Odmítl před nimi kličkovat Tereza Brdečková Na jaře roku 1968 si dali brněnští profesoři Vanýsek a Brod kávu na Kubánském náměstí. Brod se tázal Vanýska, zda chce podepsat manifest za svobodu a demokracii, Vanýsek si text přečetl, a pak napsal autorům, které pasáže by potřebovaly změnit. Galerie, jakou Česko nevidělo Jan H. Vitvar O centru DOX se mluví už několik let a vyvolává velká očekávání. Největší soukromá galerie v České republice, která vzniká bez pomoci státu.
Rozhovory
Zemřel André Glucksmann, francouzský filozof a přítel Václava Havla Fabrice Martin Plichta Ve věku 78 let zemřel francouzský filozof a publicista André Glucksmann. Odemykáme rozhovor z roku 2008.
Téma
Podzim v Coloradu Jiří Sobota Colorado se v první dekádě 21. století postupně otočilo k republikánům zády, a pokud se potvrdí průzkumy veřejného mínění, přepadne letos do tábora demokratů i v prezidentských volbách.
Svět
Přímá, přesná, chladná Jan Fingerland Přímočará, nezatížená dlouhým pobytem v politice, bez korupčních afér. Tak může znít základní charakteristika Cipi Livniové, druhé ženy, která třicet čtyři let po Goldě sahá po premiérské funkci v Izraeli. Muž, který rád slavil Barbara Tóth Do posledních vteřin Haiderova života se vsouvá mnoho interpretací. V těch posledních minutách se prý odzrcadlil jeho politický život jako v kaleidoskopu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte