Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Jeden den v životě

Srdce do kalhot – kámen ze srdce

V noci ani nespím, ani nebdím, jsem ve stavu, kdy reálné obavy a úzkosti přecházejí v noční můry a všechno se to točí kolem pruhované obálky.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Jan Balabán - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Jan Balabán - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Pošťačka mi to nedala, je to zásilka od soudu, do vlastních rukou, řekla mi žena a já jsem věděl, že mám po klidu až do zítřka. S jakým pruhem to bylo, červeným, nebo modrým? Nevím. Ještě jsou taky s hnědým? Ano, už si připadám, jako bych do něčeho hnědého šlápl. Ty čekáš zas nějakou hrůzu? zeptala se mě s úzkostí v očích. Ale ne, hrůza vždycky přijde, když ji nečekáš. Třeba ti přišlo od soudu něco pozitivního. Co? Dovedeš si představit něco pozitivního od soudu? Ne.

V noci ani nespím, ani nebdím, jsem ve stavu, kdy reálné obavy a úzkosti přecházejí v noční můry a všechno se to točí kolem pruhované obálky. Že by berňák, pojištění? Kolik let dozadu to mohou kontrolovat? Někteří auditoři to prý posílají rovnou exekutorům. Jsou exekutoři od soudu? S jakým pruhem jsou exekutoři? Ale vždyť to mám v pořádku. To si jenom myslíš! A co ta pokuta, co jsem nezaplatil před třemi lety revizorovi? Víš, jaké penále tam naroste? To jsou desítky tisíc, obstaví ti konto, nezaplatíš byt a máš další penále s modrým pruhem. Neměl bych ještě skočit do bankomatu něco vybrat? Beztak už to zablokovali. Z čeho budeme žít? A nedal jsem zas někomu přes hubu, to by bylo asi s červeným pruhem. Ale vždyť jsem jenom přes hubu dostal. Ale co víš? Ten co tě zmlátil, to dal třeba k soudu, třeba měl známé policajty. Víš jak to chodí. Zavřou mě za to, že jsem se jenom bránil. Však říkal: Ještě se uvidíme! A co ta ženská na letišti. Co ta říkala, když jsem zaparkoval na jejím vyhrazeném místě? Vyčkáte se mnou do příjezdu policie, už jsem vás oznámila! Vzpomínáš na její obličej, ten hněv, jako bys jí přejel dítě. Já to dám k soudu! Křičela za tebou, když jsi odjížděl, a zapisovala si tvoji SPZ. Co když to dala k soudu? Ale copak je to nějaký zločin. Stál jste na místě vyhrazeném… Pro koho asi? Co když je to nějaká mocná úřednice nebo mafiánka, ti se mstí z principu. Taková socka s deset let starým autem na jejich zaplaceném místě? To nesnese. Zničí tě jen tak pro plezír! A co když jsem někoho zabil nebo přejel a nevím o tom? Já to radši vůbec nevyzvednu. Když převezmeš obsílku, tak je konec!

Byla s červeným pruhem, správce konkurzní podstaty kuponového fondu, který beztrestně rozkradli jeho majitelé, mi sděloval, že můj podíl na likvidovaném majetku ve výši pět set korun na mě čeká v soudní úschově.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 43/2008 pod titulkem Srdce do kalhot – kámen ze srdce