Reklama
 
200842-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/42

Koupit vydání
200841-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 4.–11. 10. 2008 200843-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 19.–26. 10. 2008
Editorial
Anketa: Je přijatelné, aby politik lobboval za obchodní zájmy svých známých, jak tvrdí Ivan Langer? Respekt Volení zástupci jsou voleni, aby zastupovali občany a hájili veřejné zájmy. Pokud lobbují za své známé nebo za určité projekty, aniž by mohli prokázat, že nezištně naplňují veřejný zájem, měli by raději pracovat oficiálně jako lobbisté, a ne jako volení zástupci lidu. Respekt-Despekt Respekt Šéf ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že spolu se svými stranickými kolegy pochybuje o tom, oč vlastně jde jednotkám NATO v Afghánistánu. Příštích 7 dní Respekt Potravinářská inspekce tento týden zveřejní výsledky kontroly cukrovinek, které obsahují podíl čínského mléka. Editorial Martin M. Šimečka Česká vláda slíbila, že školství bude její prioritou. Teď však trvá na tom, že nedá více peněz než loni a zastavila nárůst počtu studentů, který se v posledních letech hnal nahoru rychlým tempem.
Politická aktualita
Nervózní vedení Baracka Obamy Jiří Sobota Američtí prezidenští kandidáti Barack Obama a John McCain se v úterý střetli již ve druhé televizní debatě.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Noviny přinesly zprávu, že americká sonda Messenger prolétla na své cestě vesmírem jen 200 kilometrů od Merkuru. Opět přibylo případů žloutenky. Lékaři varovali, že vracející se babí léto bude přát i klíšťatům. Připravujeme Respekt Vzrůstá počet lidí, kteří vyhledávají duchovní prostředí. Za očistou odcházejí například do kláštera trapistů.
Ekonomika
Drahoty s hudbou The Economist Od října mohou britští zákazníci, kteří si zakoupí některé z mobilních telefonů značky Nokia, stahovat z internetu tolik digitální hudby, kolik si přejí. Hra o 50 tisíc Marek Švehla České vysoké školy bijí na poplach. Na první pohled to vypadá na ohranou písničku: chtějí více peněz, a když je nedostanou, nebudou mít prý na provoz. V reálu jde však o víc než o trochu nudný rituál před schvalováním rozpočtu.
Česko
Dvanáct à la Kreml Vladimir Vedrashko Nedávno vstoupil do českých kin nový film ruského režiséra Nikity Michalkova Dvanáct. O ději filmu psát nebudu. Je možné si ho přečíst v recenzích zdejšího tisku. Chci se zmínit o tom, čeho si možná český divák vůbec nevšiml. Pár kapek a je líp Kateřina Čopjaková Na první pohled to vypadá, že pro zdejší bojovníky za lepší péči o umírající pacienty je to docela rána. Koordinátorka hospicové péče na Vysočině Iva Kondýsková čelí obvinění z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a hrozí jí až pět let vězení. Tenkrát na Vltavě Michal Komárek Jihočeský hejtman by rád Vltavu přestavěl na rušnou výletní trasu. Pitrův ministr se vrací Ondřej Kundra Podle průzkumů veřejného mínění má Jaroslav Palas (ČSSD) velkou šanci vystřídat ve vedení Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského (ODS). Vzhůru na kraje Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný, Silvie Lauder Role krajských politiků bude i nadále posilovat. Vítězové letošních krajských voleb si totiž budou moci sáhnout i na dosud nevídané množství bruselských dotací.
Úspěch
Tohle není pro holky Michal Komárek Dnes je v Česku podle odhadů mezi specialisty na IT asi desetina žen. V rámci Evropské unie nás to řadí na dvaadvacáté místo, jsme tedy v této oblasti notně konzervativní. Nicméně jako problém pociťují nedostatek žen v oboru i v ostatních evropských zemích.
Na pozvání
Český rozptyl Zdenek Slouka Je to samozřejmě problém nás všech, ale jeho politické řešení je v rukou, do kterých patří: v rukou premiéra Topolánka a jeho vlády. Čekání na Lenina Igor Lukeš Je mezi námi hodně lidí, kteří se z dnešní krize radují. Hraje do noty všem, kdo věří, že ekonomický kolaps kapitalismu je nevyhnutelný. Právě ona údajná nevyhnutelnost hrála důležitou roli v tom, jak se marxismus šířil světem.
Komentáře
Kolikrát ještě? Martin Kontra Na středeční demonstraci matek a porodních asistentek, kterým se nelíbí poměry v českých porodnicích, přišlo před pražské ministerstvo zhruba dvě stě lidí. Evropská cesta Luděk Niedermayer Snad ani největší skeptik pochybující o akceschopnosti Evropy neočekával to, co během minulého víkendu předvedli lídři Francie, Itálie, Německa a Velké Británie na krizovém setkání v Paříži. Majitel klíče Martin M. Šimečka Ta zpráva o udání, zapsaná v policejním hlášení, ležela přes půl století ukryta ve stozích spisů. Krajská výbušnina Erik Tabery Česko ještě nestálo před tak důležitými krajskými a senátními volbami.
Dopisy
Dopisy Respekt Jako učitelka bych chtěla reagovat na sloupek, ve kterém se pan Petrusek raduje nad mladými badateli, kteří byli úspěšní jako středoškoláci a dále studují a věnují se své disciplíně.
K věci
Nemůžeme jen apelovat na klid Jaroslav Spurný Člověk nemusí být expert, aby mu bylo jasné, že krize bude dlouhá a nepůjde jen o krizi bank. Potíže se přelijí do běžné ekonomiky. Máme se bát budoucnosti?
Blogy
Blogy Respekt Je dobře, že v Česku existují kraje. Neboli že se o školách a nemocnicích a všemožných dotacích rozhoduje stranou od Prahy.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Ve čtvrtek policisté obvinili jednatele společnosti Aktiv Change, který je podezřelý z podílu na praní špinavých peněz – ve směnárně na rohu pražských ulic Spálená a Národní, kterou společnost provozuje, mělo dojít k proprání více než 5 miliard korun. Vražda na křtu Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný V Praze řešili spor přátelé Jiřího Paroubka.
Jeden den v životě
Že, Pavle Řezníčku Jiří Kratochvil Brno je nejčastěji charakterizováno jako město architektonické racionální věcnosti a horizontálnosti, oproti pražské mystičnosti a vertikálnosti. Ve frontě na vízum Už je to skoro rok, co bydlím v Praze, co se mi splnil můj sen. Když jsem byla malá, nejraději jsem si s kamarádkou prohlížela časopisy Burda. Bylo to okno pro nás do jiného světa. Tak jsem se poprvé z jednoho článku dozvěděla o Praze.
Ve hvězdách
Snad to lidé nerozkradou 1998 Petr Třešňák Potomek jedné z nejbohatších britských rodin a později též aktivní člen Sněmovny lordů nebyl jen chodící kronikou nakupování ve 20. století. Má i jednu veskrze pionýrskou zásluhu: po druhé světové válce objevil pro Británii a vlastně celou Evropu jednu žhavou novinku, bez níž si dnes už nedovedeme život představit – samoobsluhu.
Eseje
Zpráva o hranici Andrzej Stasiuk Občas jsem zatoužil zajet na hranice impéria, kde příchozímu nelze tak zaslepit oči.
Trendy
Duchovní rozměr hořčice Karolína Vránková Mniši trapisté přece nemluví, tak jak se u nich dá nakupovat? Pařížská sezona Karolína Vránková Tržby luxusních módních značek v posledních letech rostly, hlavně díky oběma Amerikám a nenasytnému asijskému trhu.
Civilizace
Je Bůh halucinace? Pavel Jungwirth Během nedávné cesty do Edinburghu jsem měl příležitost zúčastnit se filozofické debaty nad nejnovější knihou oxfordského biologa Richarda Dawkinse The God Delusion (česky je název překládán jako „Bůh je halucinace“). Dravci a oběti Martin Uhlíř Pokud mluvíme jen o rostlinách, myslím, že 90 procent invazních druhů nemá takový účinek, aby to vedlo ke snížení biodiverzity. Vetřelci kolem nás Martin Uhlíř Na pódiu přednáškového sálu divoce gestikuluje muž v pestrobarevné letní košili. Je to americký ekolog Thomas Stohlgren, jeden z účastníků mezinárodní konference Neobiota, která se koncem září konala na České zemědělské univerzitě v Praze.
Kultura
Alois Nebel: Z polských ložnic 4 Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Skvělý paskvil Jan Gregor Peripetie kolem vzniku filmu Skvělí Ambersonové (1942) by už samy o sobě vydaly na depresivní film o limitech svobody umělce nuceného pracovat v rámci studiového systému. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Táborákové písně přepájené v dílně posttechnologického věku: stylem se stopou přírody i klubového podzemí si získali čtyři američtí neoritualisté pověst vizionářů nové nezávislé scény. Jeden z trumfů podzimní sezony společně uvádějí festivaly Stimul a Sperm. Rebelka požehnaná příčinou Jan Gregor Až s nepochopitelným desetiměsíčním zpožděním po americké premiéře se do kin dostává největší komediální hit loňského roku Juno. Film pro dospělé Tereza Brdečková Sedmé nebe je komorní drama i černá komedie o milostném trojúhelníku obyčejných lidí, penzistů z bývalé NDR. Strašlivá vojna s Turkem Jan H. Vitvar I pro otrlé nátury to bylo poněkud nechutné: Filip Turek návštěvníkům Špálovy galerie promítal realistický záznam, jakým způsobem a v jaké podobě opouští jeho zažívací trakt čokoláda Milka. Žijme čistě a skromně Jan H. Vitvar Bílá je opravdu bílou, i když se po uši zašpiníte od bahna, mastné nádobí hned voní po citronech a ženy jsou nejsvěžejší a nejšťastnější, když mají měsíčky. Tak tohle rozhodně není svět Magdaleny Kalistové (1980), typografky z pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové, jejíž knížka Můj domácí sebezpyt byla loni na škole prohlášena za nejlepší absolventskou práci roku. Psice, hůl, hřbet… Tomáš Weiss Nové básně Hany Fouskové (1947) shrnuté do sbírky Psice padnou jako igelit na hladinu bazénu. Potřebujete se vynořit, nadechnout, ale nejde to. Novinky Respekt Knižní novinky Vypouklé zrcadlo Ondřej Nezbeda Čtenář antologie hispanoamerických povídek Had, který se kouše do ocasu, kterou uspořádala Eva Lukavská, by se měl na cestu do útrob tohoto literárního mezisvěta vyzbrojit... Ale čím vlastně? Snad otevřeností celé své bytosti, protože jen s imaginací ani samotným rozumem si tu nevystačí. Pro tohle jste se osvobozovali? Pavel Klusák Když člověk v Londýně zjistí, že program Pomerančovníku, čili Orange Tree Theatre, v „kulturním přehledu“ Time Out jaksi vůbec není, poněkud znejistí. Najednou se zdá, že skeptickým reakcím na mezinárodní premiéru Havlova Odcházení bude muset být přiznáno něco reálného základu.
Prvních 15 minut
Nebýt laskavá Magdaléna Platzová Hanu, která si k mediální komunikaci přibrala psaní jako druhý předmět, učili Daniela Fišerová, Vladimír Křivánek či Pavel Kosatík.
Rozhovory
Jdeme do lepšího Petr Třešňák Marie Goldmannová založila s přáteli první domácí hospic v České republice – jmenuje se Cesta domů –, který během sedmi let umožnil několika stovkám pacientů zemřít i s velmi těžkou nemocí doma.
Téma
Udání Milana Kundery Petr Třešňák, Adam Hradilek Shodou náhod teď z minulosti nejslavnějšího českého spisovatele vyplouvá na povrch temný a spletitý příběh, který ukazuje, že jeho uzavřenost může mít ještě jiné důvody, než jsme si dosud mysleli.
Svět
Vážně nás to mrzí The Economist Nemá se tak náhodou Wall Street americkému lidu omluvit? Přesně to navrhl předminulý týden během jednoho senátního slyšení senátor Sherrod Brown šéfovi Fedu Benu Bernankeovi a ministru financí Hanku Paulsonovi. Brazilská euforie Markéta Pilátová V Brazílii nastoupila k moci po období vojenské diktatury demokraticky zvolená vláda a ke slovu se dostaly i ekonomické a sociální reformy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte