Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2008/42 • RESPEKT 42/2008
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2008/42
42/2008, 12.–19. 10. 2008
Koupit vydání
Vydání
4.–11. 10. 2008
Vydání
19.–26. 10. 2008
Editorial
Anketa: Je přijatelné, aby politik lobboval za obchodní zájmy svých známých, jak tvrdí Ivan Langer?
Respekt
Volení zástupci jsou voleni, aby zastupovali občany a hájili veřejné zájmy. Pokud lobbují za své známé nebo za určité projekty, aniž by mohli prokázat, že nezištně naplňují veřejný zájem, měli by raději pracovat oficiálně jako lobbisté, a ne jako volení zástupci lidu.
Respekt-Despekt
Respekt
Šéf ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že spolu se svými stranickými kolegy pochybuje o tom, oč vlastně jde jednotkám NATO v Afghánistánu.
Příštích 7 dní
Respekt
Potravinářská inspekce tento týden zveřejní výsledky kontroly cukrovinek, které obsahují podíl čínského mléka.
Editorial
Martin M. Šimečka
Česká vláda slíbila, že školství bude její prioritou. Teď však trvá na tom, že nedá více peněz než loni a zastavila nárůst počtu studentů, který se v posledních letech hnal nahoru rychlým tempem.
Politická aktualita
Nervózní vedení Baracka Obamy
Jiří Sobota
Američtí prezidenští kandidáti Barack Obama a John McCain se v úterý střetli již ve druhé televizní debatě.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Noviny přinesly zprávu, že americká sonda Messenger prolétla na své cestě vesmírem jen 200 kilometrů od Merkuru. Opět přibylo případů žloutenky. Lékaři varovali, že vracející se babí léto bude přát i klíšťatům.
Připravujeme
Respekt
Vzrůstá počet lidí, kteří vyhledávají duchovní prostředí. Za očistou odcházejí například do kláštera trapistů.
Ekonomika
Drahoty s hudbou
The Economist
Od října mohou britští zákazníci, kteří si zakoupí některé z mobilních telefonů značky Nokia, stahovat z internetu tolik digitální hudby, kolik si přejí.
Hra o 50 tisíc
Marek Švehla
České vysoké školy bijí na poplach. Na první pohled to vypadá na ohranou písničku: chtějí více peněz, a když je nedostanou, nebudou mít prý na provoz. V reálu jde však o víc než o trochu nudný rituál před schvalováním rozpočtu.
Česko
Dvanáct à la Kreml
Vladimir Vedrashko
Nedávno vstoupil do českých kin nový film ruského režiséra Nikity Michalkova Dvanáct. O ději filmu psát nebudu. Je možné si ho přečíst v recenzích zdejšího tisku. Chci se zmínit o tom, čeho si možná český divák vůbec nevšiml.
Pár kapek a je líp
Kateřina Čopjaková
Na první pohled to vypadá, že pro zdejší bojovníky za lepší péči o umírající pacienty je to docela rána. Koordinátorka hospicové péče na Vysočině Iva Kondýsková čelí obvinění z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a hrozí jí až pět let vězení.
Tenkrát na Vltavě
Michal Komárek
Jihočeský hejtman by rád Vltavu přestavěl na rušnou výletní trasu.
Pitrův ministr se vrací
Ondřej Kundra
Podle průzkumů veřejného mínění má Jaroslav Palas (ČSSD) velkou šanci vystřídat ve vedení Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského (ODS).
Vzhůru na kraje
Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný, Silvie Lauder
Role krajských politiků bude i nadále posilovat. Vítězové letošních krajských voleb si totiž budou moci sáhnout i na dosud nevídané množství bruselských dotací.
Úspěch
Tohle není pro holky
Michal Komárek
Dnes je v Česku podle odhadů mezi specialisty na IT asi desetina žen. V rámci Evropské unie nás to řadí na dvaadvacáté místo, jsme tedy v této oblasti notně konzervativní. Nicméně jako problém pociťují nedostatek žen v oboru i v ostatních evropských zemích.
Na pozvání
Český rozptyl
Zdenek Slouka
Je to samozřejmě problém nás všech, ale jeho politické řešení je v rukou, do kterých patří: v rukou premiéra Topolánka a jeho vlády.
Čekání na Lenina
Igor Lukeš
Je mezi námi hodně lidí, kteří se z dnešní krize radují. Hraje do noty všem, kdo věří, že ekonomický kolaps kapitalismu je nevyhnutelný. Právě ona údajná nevyhnutelnost hrála důležitou roli v tom, jak se marxismus šířil světem.
Komentáře
Kolikrát ještě?
Martin Kontra
Na středeční demonstraci matek a porodních asistentek, kterým se nelíbí poměry v českých porodnicích, přišlo před pražské ministerstvo zhruba dvě stě lidí.
Evropská cesta
Luděk Niedermayer
Snad ani největší skeptik pochybující o akceschopnosti Evropy neočekával to, co během minulého víkendu předvedli lídři Francie, Itálie, Německa a Velké Británie na krizovém setkání v Paříži.
Majitel klíče
Martin M. Šimečka
Ta zpráva o udání, zapsaná v policejním hlášení, ležela přes půl století ukryta ve stozích spisů.
Krajská výbušnina
Erik Tabery
Česko ještě nestálo před tak důležitými krajskými a senátními volbami.
Dopisy
Dopisy
Respekt
Jako učitelka bych chtěla reagovat na sloupek, ve kterém se pan Petrusek raduje nad mladými badateli, kteří byli úspěšní jako středoškoláci a dále studují a věnují se své disciplíně.
K věci
Nemůžeme jen apelovat na klid
Jaroslav Spurný
Člověk nemusí být expert, aby mu bylo jasné, že krize bude dlouhá a nepůjde jen o krizi bank. Potíže se přelijí do běžné ekonomiky. Máme se bát budoucnosti?
Blogy
Blogy
Respekt
Je dobře, že v Česku existují kraje. Neboli že se o školách a nemocnicích a všemožných dotacích rozhoduje stranou od Prahy.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu
Respekt
Ve čtvrtek policisté obvinili jednatele společnosti Aktiv Change, který je podezřelý z podílu na praní špinavých peněz – ve směnárně na rohu pražských ulic Spálená a Národní, kterou společnost provozuje, mělo dojít k proprání více než 5 miliard korun.
Vražda na křtu
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný
V Praze řešili spor přátelé Jiřího Paroubka.
Jeden den v životě
Že, Pavle Řezníčku
Jiří Kratochvil
Brno je nejčastěji charakterizováno jako město architektonické racionální věcnosti a horizontálnosti, oproti pražské mystičnosti a vertikálnosti.
Ve frontě na vízum
Už je to skoro rok, co bydlím v Praze, co se mi splnil můj sen. Když jsem byla malá, nejraději jsem si s kamarádkou prohlížela časopisy Burda. Bylo to okno pro nás do jiného světa. Tak jsem se poprvé z jednoho článku dozvěděla o Praze.
Ve hvězdách
Snad to lidé nerozkradou 1998
Petr Třešňák
Potomek jedné z nejbohatších britských rodin a později též aktivní člen Sněmovny lordů nebyl jen chodící kronikou nakupování ve 20. století. Má i jednu veskrze pionýrskou zásluhu: po druhé světové válce objevil pro Británii a vlastně celou Evropu jednu žhavou novinku, bez níž si dnes už nedovedeme život představit – samoobsluhu.
Eseje
Zpráva o hranici
Andrzej Stasiuk
Občas jsem zatoužil zajet na hranice impéria, kde příchozímu nelze tak zaslepit oči.
Trendy
Duchovní rozměr hořčice
Karolína Vránková
Mniši trapisté přece nemluví, tak jak se u nich dá nakupovat?
Pařížská sezona
Karolína Vránková
Tržby luxusních módních značek v posledních letech rostly, hlavně díky oběma Amerikám a nenasytnému asijskému trhu.
Civilizace
Je Bůh halucinace?
Pavel Jungwirth
Během nedávné cesty do Edinburghu jsem měl příležitost zúčastnit se filozofické debaty nad nejnovější knihou oxfordského biologa Richarda Dawkinse The God Delusion (česky je název překládán jako „Bůh je halucinace“).
Dravci a oběti
Martin Uhlíř
Pokud mluvíme jen o rostlinách, myslím, že 90 procent invazních druhů nemá takový účinek, aby to vedlo ke snížení biodiverzity.
Vetřelci kolem nás
Martin Uhlíř
Na pódiu přednáškového sálu divoce gestikuluje muž v pestrobarevné letní košili. Je to americký ekolog Thomas Stohlgren, jeden z účastníků mezinárodní konference Neobiota, která se koncem září konala na České zemědělské univerzitě v Praze.
Kultura
Alois Nebel: Z polských ložnic 4
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Skvělý paskvil
Jan Gregor
Peripetie kolem vzniku filmu Skvělí Ambersonové (1942) by už samy o sobě vydaly na depresivní film o limitech svobody umělce nuceného pracovat v rámci studiového systému.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Táborákové písně přepájené v dílně posttechnologického věku: stylem se stopou přírody i klubového podzemí si získali čtyři američtí neoritualisté pověst vizionářů nové nezávislé scény. Jeden z trumfů podzimní sezony společně uvádějí festivaly Stimul a Sperm.
Rebelka požehnaná příčinou
Jan Gregor
Až s nepochopitelným desetiměsíčním zpožděním po americké premiéře se do kin dostává největší komediální hit loňského roku Juno.
Film pro dospělé
Tereza Brdečková
Sedmé nebe je komorní drama i černá komedie o milostném trojúhelníku obyčejných lidí, penzistů z bývalé NDR.
Strašlivá vojna s Turkem
Jan H. Vitvar
I pro otrlé nátury to bylo poněkud nechutné: Filip Turek návštěvníkům Špálovy galerie promítal realistický záznam, jakým způsobem a v jaké podobě opouští jeho zažívací trakt čokoláda Milka.
Žijme čistě a skromně
Jan H. Vitvar
Bílá je opravdu bílou, i když se po uši zašpiníte od bahna, mastné nádobí hned voní po citronech a ženy jsou nejsvěžejší a nejšťastnější, když mají měsíčky. Tak tohle rozhodně není svět Magdaleny Kalistové (1980), typografky z pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové, jejíž knížka Můj domácí sebezpyt byla loni na škole prohlášena za nejlepší absolventskou práci roku.
Psice, hůl, hřbet…
Tomáš Weiss
Nové básně Hany Fouskové (1947) shrnuté do sbírky Psice padnou jako igelit na hladinu bazénu. Potřebujete se vynořit, nadechnout, ale nejde to.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Vypouklé zrcadlo
Ondřej Nezbeda
Čtenář antologie hispanoamerických povídek Had, který se kouše do ocasu, kterou uspořádala Eva Lukavská, by se měl na cestu do útrob tohoto literárního mezisvěta vyzbrojit... Ale čím vlastně? Snad otevřeností celé své bytosti, protože jen s imaginací ani samotným rozumem si tu nevystačí.
Pro tohle jste se osvobozovali?
Pavel Klusák
Když člověk v Londýně zjistí, že program Pomerančovníku, čili Orange Tree Theatre, v „kulturním přehledu“ Time Out jaksi vůbec není, poněkud znejistí. Najednou se zdá, že skeptickým reakcím na mezinárodní premiéru Havlova Odcházení bude muset být přiznáno něco reálného základu.
Prvních 15 minut
Nebýt laskavá
Magdaléna Platzová
Hanu, která si k mediální komunikaci přibrala psaní jako druhý předmět, učili Daniela Fišerová, Vladimír Křivánek či Pavel Kosatík.
Rozhovory
Jdeme do lepšího
Petr Třešňák
Marie Goldmannová založila s přáteli první domácí hospic v České republice – jmenuje se Cesta domů –, který během sedmi let umožnil několika stovkám pacientů zemřít i s velmi těžkou nemocí doma.
Téma
Udání Milana Kundery
Petr Třešňák, Adam Hradilek
Shodou náhod teď z minulosti nejslavnějšího českého spisovatele vyplouvá na povrch temný a spletitý příběh, který ukazuje, že jeho uzavřenost může mít ještě jiné důvody, než jsme si dosud mysleli.
Svět
Vážně nás to mrzí
The Economist
Nemá se tak náhodou Wall Street americkému lidu omluvit? Přesně to navrhl předminulý týden během jednoho senátního slyšení senátor Sherrod Brown šéfovi Fedu Benu Bernankeovi a ministru financí Hanku Paulsonovi.
Brazilská euforie
Markéta Pilátová
V Brazílii nastoupila k moci po období vojenské diktatury demokraticky zvolená vláda a ke slovu se dostaly i ekonomické a sociální reformy.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte