JIŘÍ VOSKOVEC A JAN WERICH: KORESPONDENCE III.

Akropolis, Nadace Jana a Medy Mládkových, 500 stran

Závěrečný svazek třídílné korespondence přináší dopisy z neveselých let 1969–1980. Poznamenaly je především dvě události: Werichovy časté nemoci proložené potížemi s prací a Voskovcovy finanční problémy. Werichovi bylo v té době prakticky zakázáno hrát i publikovat („i kdybych napsal Bídníky nebo Hraběte Monte Christo, tak bych nenašel nakladatele“), zatímco Voskovcovy pracovní plány hatila hospodářská krize ve Spojených státech. Listy doplňují i další materiály z Voskovcovy pozůstalosti, především jeho pokus o autobiografii a také zápis z výslechů z jedenácti měsíců v letech 1950–1951, kdy byl Voskovec v USA internován na imigračním ostrově Ellis Island.

SOMALY MAMOVÁ: PRODANÁ NEVINNOST

Přeložila Veronika Zemanová, Ikar, 180 stran

„Trvalo to celou věčnost, ale nakonec dívky začaly vycházet ven zadními dveřmi. Čtrnáctiletá Lun, znásilněná a zdrogovaná, usedavě plakala v náručí své matky. Předali jsme naši výpověď na policii a Lun se stala první Vietnamkou přijatou v našem centru.“ Tak popisuje Somaly Mamová první policejní zásahy do sítě nevěstinců, které iniciovala jí založená mezinárodní organizace AFESIP. Somaly se narodila v Kambodži a vyrůstala jako sirotek. Prošla si otroctvím, týráním i prostitucí, přesto se jí podařilo naučit se číst a psát, pracovat jako ošetřovatelka a nakonec z pekla uniknout. Stala se vlivnou aktivistkou bojující za práva sexuálně zneužívaných žen a dětí. Založila organizaci, která dnes pomáhá obětem v Kambodži, Laosu, Thajsku a Vietnamu. V knize popisuje svůj život, ale také fungování mezinárodní organizace, její úskalí, financování a vyhlídky do budoucna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte