Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Hra o 50 tisíc

České vysoké školy bijí na poplach. Na první pohled to vypadá na ohranou písničku: chtějí více peněz, a když je nedostanou, nebudou mít prý na provoz. V reálu jde však o víc než o trochu nudný rituál před schvalováním rozpočtu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Za Buzkové to bylo lepší. - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Za Buzkové to bylo lepší. - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

České vysoké školy bijí na poplach. Na první pohled to vypadá na ohranou písničku: chtějí více peněz, a když je nedostanou, nebudou mít prý na provoz. V reálu jde však o víc než o trochu nudný rituál před schvalováním rozpočtu. Bližší pohled ukazuje, že v posledních deseti letech šly české vysoké školy překvapivým způsobem nahoru.

Teď však vláda říká, že změny v posledních letech se děly tak rychle, že na udržení trendu nemá další peníze. Pro letošní rok dokonce zmrazila navyšování počtu studentů. „Je třeba vysoké školství reformovat, jinak další navyšování počtu studentů nepovolíme,“ říká náměstek ministra školství Vlastimil Růžička. Reforma je sice napsaná a dává logiku, jak to už ale v Česku s reformami chodí, existuje na ni zatím příliš mnoho různých názorů na to, aby mohla být rychle přijatá.

Chceme studovat

K pochopení toho, jak se dnes české vysoké školy mění, je dobré zajet někam mimo Prahu, třeba do Českých Budějovic. Před revolucí tu byly dvě fakulty – zemědělská a pedagogická, které přijímaly ke studiu něco mezi 3 a 4 tisíci studentů z Budějovic a okolí. Dnes na zdejší Jihočeské univerzitě studuje jedenáct tisíc mladých lidí, kteří si v sedmi fakultách vybírají ze sto devadesáti studijních oborů včetně evropsky špičkové biologie.

Nejrychleji se přitom v Budějovicích rozvíjí právě přírodovědecká fakulta:…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].