Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Úspěch

Tohle není pro holky

Dnes je v Česku podle odhadů mezi specialisty na IT asi desetina žen. V rámci Evropské unie nás to řadí na dvaadvacáté místo, jsme tedy v této oblasti notně konzervativní. Nicméně jako problém pociťují nedostatek žen v oboru i v ostatních evropských zemích.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Nastává soumrak IT bohů, pánové. - Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt
Fotografie: Nastává soumrak IT bohů, pánové. - Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Když se přesně před třinácti lety stala první Češkou, která se tady oficiálně živila tvorbou webových stránek, byla to trochu náhoda. „Jedna moje americká kamarádka mi řekla, abych zkusila udělat webové stránky pro zahraniční vysílání Českého rozhlasu. Prý na tom nic není a tady stejně zatím nikdo neví, co je internet, takže se není čeho bát,“ vzpomíná dnes Markéta Kristová (36) na dobu internetové prehistorie. „Web jsem vůbec nevnímala jako něco technického, brala jsem ho jako komunikační médium, úplně přirozeně.“

Měla za sebou střední ekonomickou školu, začala se studiem sociální vědy a sociologie, lákala ji novinařina a navíc byla zvědavá. „Teprve později mi došlo, že jsem vstoupila na půdu, která je převážně vyhrazena mužům, a začalo mě to zajímat i jako sociologické téma.“ Nedávno obhájila na pražské filozofické fakultě disertační práci „Ženy v informačních technologiích“. Také první svého druhu v Česku. A mezitím ještě stihla založit stránky Zkus IT, na nichž propaguje a vysvětluje svět informačních technologií především pro zdejší dívky a ženy.

Kdo se na to hodí

Představa, že „ajťák“ je nekomunikativní, zanedbaný podivín, který si většinu pracovní doby za zamčenými dveřmi kanceláře stahuje porno, patří nepochybně na seznamu nekorektních stereotypů na přední příčky. A nejenom proto, že nikoli všichni firemní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.