Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Česko

Pár kapek a je líp

Na první pohled to vypadá, že pro zdejší bojovníky za lepší péči o umírající pacienty je to docela rána. Koordinátorka hospicové péče na Vysočině Iva Kondýsková čelí obvinění z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a hrozí jí až pět let vězení.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Všechno ji bolelo a tohle jí pomohlo. (Ošetřovatelka Kondýsková s předsedou Zikmundem) - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt
Fotografie: Všechno ji bolelo a tohle jí pomohlo. (Ošetřovatelka Kondýsková s předsedou Zikmundem) - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Na první pohled to vypadá, že pro zdejší bojovníky za lepší péči o umírající pacienty je to docela rána. Koordinátorka hospicové péče na Vysočině Iva Kondýsková čelí obvinění z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a hrozí jí až pět let vězení.

V polovině září totiž podala jedné ze svých klientek opiát bez lékařského předpisu. Poprask se strhl poté, co na její nezákonnou akci přišla jihlavská praktická lékařka Marta Doubková: ta totiž okamžitě Kondýskovou udala na policii. Zatímco se rozbíhalo vyšetřování, přirovnali reportéři televize Nova ošetřovatelku k heparinovému vrahovi. Případ z Vysočiny však samozřejmě spíš než masové vraždění připomíná fakt, že péče o umírající je v Česku stále ještě hodně vzdálena bodu, kdy jde o normální službu. Právě teď to ale vypadá, že se situace živořících hospiců možná konečně změní k lepšímu.

Jinak to nešlo

„Bolelo ji úplně všechno, každý dotek i polohování postele. Potřebovala přebalit a toužila se už konečně osprchovat,“ vzpomíná Iva Kondýsková na den, kdy své klientce (jméno prozradit nesmí kvůli etickému kodexu hospicových pracovníků) trpící nádorem na mozku v rozporu se zákony ulevila od bolesti. „Zkoušela jsem jí dát Algifen, ale ten jí přišel hořký a nechtěla jej polykat. Další volně dostupná analgetika odmítala. Nakonec jsem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.