200841-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/41

Koupit vydání
200840-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 27. 9. – 4. 10. 2008 200842-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 10. 2008
Editorial
Anketa: Měli by mít volební právo už šestnáctiletí, jak navrhuje Džamila Stehlíková? Respekt Pokud by se měla snižovat věková hranice tohoto aktu, šestnáctiletí by se cítili být součástí světa dospělých velmi brzy a bezstarostné dětství by bylo hrozně krátké. Naopak bych se nebránila zvýšení této věkové hranice. Příštích 7 dní Respekt Začínají povolební jednání o sestavení rakouské vlády. Vítězství ultrapravicových stran se podle analytiků pokusí neutralizovat sociální a křesťanští demokraté vytvořením koalice, do které přizvou i Zelené. Respekt-Despekt Respekt Inspektoři riskovali svoje kariéry (jsou totiž Řebíčkově úřadu podřízení) v zájmu svojí nezávislosti a hlavně – našeho bezpečí. Editorial Martin M. Šimečka Černý stín člověka hledícího do propasti, to je titulní strana týdeníku The Economist s textem: Svět na hraně.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Stovky poutníků vzpomínaly ve Staré Boleslavi na svatého Václava. Zemřel Paul Newman. Krachem největší americké spořitelny Washington Mutual pokračovala světová krize na finančních trzích. Burzy po celém glóbu se hluboce propadly poté, co americký Kongres odmítl schválit plán washingtonské vlády na záchranu bankéřů z Wall Streetu; američtí zákonodárci po několika dnech mírně upravený plán přece jen schválili. Připravujeme Respekt Jak se změnily české vysoké školy a jaký můžeme očekávat vývoj do budoucna? To rozhodne spor o peníze, který mezi vládou a rektory univerzit právě probíhá.
Ekonomika
Ucpané trubky The Economist Peněžní trhy jsou potrubní rozvody systému. Za normálních okolností fungují efektivně a neviditelně, umožňují investičním institucím, firmám a bankám získávat či naopak poskytovat půjčky ve výši bilionů dolarů až na jeden rok. Lidé si jich všimnou, až když se pokazí. A tehdy, tak jako ucpané potrubí, smrdí jako bolavá noha.
Z kraje
Veřejný nepřítel Michal Komárek Několik aktivistů z ekologického sdružení Beskydčan podalo žalobu na stavební povolení pro železniční vlečku. Ekologové tvrdí, že úřady nesplnily všechny závazné stavební předpisy. Hyundai tvrdí opak a ze sporu, který se táhne už téměř rok, se teď stává drama.
Česko
Jak ze sebe udělat malý národ Anneke Hudalla Nedávno jsem se setkala se svým dlouholetým kamarádem V., který má tu výhodu, že se také strašně zajímá o Česko. Nejen že mluví dobře česky, také sleduje českou politiku.. Strom plný záhad Jan Brabec Jablka nejrozmanitějších odrůd sbírá opravdu kdekdo: drobní pěstitelé pro potěchu, jiní si chtějí sběrem „padavek“ pár korun přivydělat. Pro 450 podniků sdružených v Ovocnářské unii ČR potom jablka představují opravdový byznys. Češi patří s roční spotřebou až sedmadvaceti kilogramů na osobu k největším jablečným gurmánům na světě Geniálně jednoduché Adam Šůra Na práci s materiálem „z druhé ruky“ založil celý byznys: obchoduje s použitými papírovými kartony. Kromě slušné obživy se letos dočkal i titulu Byznys Rebel, jímž jsou oceňovány firmy, které „originálním způsobem boří zažitá pravidla“. Se špiony Moskvy v kuchyni Jaroslav Spurný, Silvie Lauder Sto dvacet lidí. Jakým způsobem může tak malá skupina ohrozit bezpečnost této země? Nejde o teroristy, ani mafiány, ani o partu vycvičených zabijáků, přesto zprávy o nich dokázaly zvýšit tep nejvyšším tuzemským politikům a vzbudily zvědavost veřejnosti. Jde totiž o ruské špiony, kteří podle deset dní staré zprávy Bezpečnostní informační služby operují na území Česka. Krize po našem Tomáš Sachr, Tomáš Pavlíček Skupina Bohemia Crystalex Traiding měla problémů celou řadu a posledních pět let ji držely nad vodou úvěry nastřádané do závratné výše čtyř miliard. Už několik měsíců před aktuálními krachy velkých amerických a evropských bank a čerstvými zprávami o šířící se panice klesal v západní Evropě o zdejší výrobky zájem. Svou roli sehrála i známá bolest českých exportérů – silná koruna. Aktuální otřesy ale zapůsobily jako poslední kapka.
Jeden den v životě
Mrtvé duše Jaroslav Formánek Vešel do kavárny a rozhlédl se. Mumraj v Bombaji Klára Černá Odpoledne na pláži (kde se nikdo nekoupe, ani když zrovna není monzun, voda je příšerně špinavá) se s námi dali do řeči dva mladíci.
Ve hvězdách
Dobrý život s peyotlem 1918 Petr Třešňák „Bílý muž jde do kostela a mluví o Ježíšovi. Indián jde do svého týpí a mluví s Ježíšem.“ Slavná slova komančského náčelníka Quanaha Parkera si desátého října roku 1918 v městečku El Reno v Oklahomě připomínalo několik desítek indiánů ze všech koutů Spojených států. Sešli se, aby založili vůbec první společnou indiánskou církev, která nestojí na kmenových tradicích.
Eseje
Populisté jsou sexy Franz Franzobel Neděle odpoledne. Soukromá povolební party ve Vídni-Mariahilfe. Nálada je dobrá, až téměř uvolněná. Žertuje se o tom, kam se schoval rakouský premiér Gusenbauer, o amerických bankéřích, kteří mohou zešílet z krize – než začínají přicházet také první výsledky voleb. Žádnou škodolibost, prosím Timothy Garton Ash Po černém pondělí 15. září následovalo 29. září další černé pondělí a americký kapitalismus před našima očima mění svou tvář. Jako po výbuchu sopky Krakatoa nikdo neví, jak bude opravdu vypadat, až erupce opadnou.
Trendy
Ikona a legenda Karolína Vránková Když designéři Charles a Ray Eamesovi v roce 1943 našli způsob, jak z dřevěné překližky ohýbat dlahy na končetiny raněných vojáků, byl to začátek malé nábytkářské revoluce. Pozor, zeleně natřeno! Karolína Vránková Pro ekologické marketingové blábolení se vžil název greenwashing a v posledních letech se dostává do agendy spotřebitelských organizací a institucí, které regulují reklamu. Protože není důvod věřit nesmyslům jen proto, že jsou zelené.
Civilizace
Cizinci v nás Ondřej Nezbeda Lidské tělo tvoří přibližně milion miliard buněk, tisíckrát víc, než je hvězd v naší galaxii. A protože je všech těch 1015 buněk odvozeno z jediného oplozeného vajíčka, měly by všechny nést stejnou DNA. Jenže to tak není.
Na pozvání
Globalizace musí pokračovat Ján Žilinský Na titulních stranách novin jsou téměř každý den fotografie zachmuřených lidí. Na jejich tvářích je vidět, že září bylo pro světovou ekonomiku jedním z nejdramatičtějších měsíců v moderních dějinách. Znamená to, že svobodnému trhu zvoní hrana a že globalizace bude opět čelit tvrdé kritice? Co s tou šlamastykou? Luboš Dobrovský Prezident Sarkozy přijal bez mrknutí oka ruskou interpretaci své předchozí dohody s prezidentem Medveděvem, aniž by dal najevo alespoň rozpaky nad tím, že ruská interpretace ji převrací naruby a potvrzuje jeho údajný souhlas s okupací.
Kultura
Alois Nebel: Stroj času Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Pod věčným sluncem Jan Gregor Sklony severských národů k depresi se všeobecně přisuzují hlavně působení dlouhých zimních nocí. Norský režisér Erik Skjoldbjaerg ve svém ceněném celovečerním debutu Insomnie (1997) ukázal, že devastující účinky na psychiku může mít i léto za polárním kruhem, kdy slunce takřka nezapadá a jako by se propalovalo hrdinovi, soužícímu se výčitkami svědomí, přímo do mozkových závitů. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Kdo se s kým přátelí na naší mladé výtvarné scéně? Pavlína Morganová nabízí odpověď v podobě přehledné mapy. Hudba Pavel Klusák „Folklor neexistujících národů“ aneb tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchyňský beatbox či freakfolk. Duo vzešlé z hradeckého Divadla Dno svěřilo svůj oficiální debut do rukou berlínskému producentovi. Mokré sny huhlavého svůdce Jan Gregor Jednou z největších režisérských proher je, když ve filmu nezafunguje scéna zamýšlená jako katarzní. V Hřebejkově Nestydovi si v ní vylévá srdce hlavní protagonista Oskar (Jiří Macháček). Muž, kterému se dalo věřit Tereza Brdečková Je symbolické, že Newman, jeden z poválečných symbolů pokrokové a spravedlivé Ameriky, zemřel ve dnech, kdy světem otřásá bankovní krize a bere důvěru v americký sen tolika jeho spoluobčanům. Rafani plní skepse Jan H. Vitvar Každý máme své malé špinavé tajemství. A myslíme si, že na něj nikdy nikdo nepřijde. Rafani ho – na své výstavě ve Špálově galerii – ukryli do podzemí, za labyrint chodeb a zamčené dveře. Láska k psovi etc. Marta Ljubková Už čtvrtým rokem vydává pardubické nakladatelství Theo literární sborník s podivným názvem 7edm, v němž jsou podle nepříliš jasného klíče sebrána prozaická a básnická díla sedmi současných českých autorů. To nejzajímavější je na povrchu Ondřej Nezbeda V eseji Nové obzory Portmann varuje před přílišným zahleděním biologie do fyziologických a chemických pochodů organismu a upozorňuje, že pokud chceme pochopit smysl a účel živých bytostí, nemůžeme pominout projevy jejich přirozeného života. Novinky Respekt Knižní novinky Nepřekročené tabu Hana Ulmanová Řekněme to hned zkraje: napjatě očekávaný román Padající muž Dona DeLilla, který zpracovává události z 11. září 2001, není špatný, ale přesto je spíše zklamáním. Umělci na vývoz Jaroslav Formánek Čeští symfonici, jazzmani, fotografové, spisovatelé, výtvarníci. A taky knedlíky a pivo. Ti všichni se v minulém roce představili v zahraničí díky programům sítě Českých center. O této organizaci většina tuzemců nemá moc tušení, přestože na její chod stát ročně vydává 170 milionů korun.
Prvních 15 minut
Hej, gádžo, zabrnkej něco Jan Němec „Tam na Cejlu, tam žijí hlavně Olaši, a to je Kusturica. Bílá kočka, černý kocour. Zlatý řetězy, vymlácený průjezdy, drahý auto. Ale támhle na Bratislavské,“ rozhazuje rukama básník a zpěvák Jakub Čermák (1986).
Komentáře
Dej si pozor, Červíčku Jaroslav Spurný Pražský primátor Pavel Bém se ostře ohradil proti jmenování nového šéfa pražské policie, které je mimochodem mimo jeho pravomoci a spadá pouze do kompetence ministerstva vnitra. Co s kulturou v ČT Jan H. Vitvar V České televizi se dějí nečekané věci: ze dne na den v ní skončila letitá, zdánlivě neotřesitelná vláda Otakara Svobody nad kulturní redakcí. Pád do provincialismu Barbara Tóth Co se to děje s mou zemí? Tuto otázku si dnes klade mnoho Rakušanů, kteří minulou neděli ve volbách do Národní rady nevolili ani jednu z pravicově populistických stran a nyní mají obavy o pověst svého národa v Evropě. Evropa nemá plán Luděk Niedermayer Zní to jako klišé – poslední dny patřily mezi nejdramatičtější, které finanční systém zažil za řadu desetiletí.
Dopisy
Dopisy Respekt Od ústavu si řada lidí slibovala ucelení komunistických archivních fondů a zpřístupnění archiválií. Děje se však pravý opak.
K věci
Nechtějme filmy násilně Marek Švehla Premiér Topolánek při představení hymny prohlásil, že národ bez symbolů je národem bez minulosti i bez budoucnosti. Souhlasíte s tím?
Blogy
Blogy Respekt Radši bych psala o Marťanech nebo sádrových trpaslících než o politice.
Vaše otázky
Odkud jsou čerpány peníze na pokuty státních institucí? Respekt Nejvyššímu soudu byla nedávno udělena pokuta ve výši 40 milionů korun. Zajímalo by mě, odkud peníze na pokuty státní orgány čerpají (z peněz daňových poplatníků?) a jak konkrétně státní instituce bolestivý účinek, jež by pokuta jistě měla mít, pocítí?
Rozhovory
Jak ukrást jadernou zbraň Martin Uhlíř Současná americká administrativa se netěší u vědců příliš velké popularitě. Co by mohly nadcházející volby změnit k lepšímu? Bude po nich více peněz na výzkum?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt České lesy by měly být v budoucnu pestřejší. Podle Národního lesnického programu, který schválila vláda, by se místo smrků měly daleko častěji objevovat listnaté stromy, které jsou odolnější vůči výkyvům počasí, chemickým látkám i škůdcům.
Téma
Kořen všeho zla? The Economist, Ondřej Nezbeda V současnosti to vypadá, že lékařská věda stojí na pokraji významného objevu. Zdá se, že biologický základ metly moderního lidstva – rakoviny – vydá své hlavní tajemství. Pokud k tomu skutečně dojde, je možné, že klišé z novinových titulků „lék na rakovinu“ se po letech stane realitou, stejně jako antibiotika, která po objevu bakterií zatočila s infekčními chorobami, jež byly do té doby smrtelné.
Svět
USA před nárazem Jiří Sobota Sedmkrát vystoupil prezident Bush na místních televizních obrazovkách. Sedmkrát vylíčil v temných barvách katastrofu, která nastane, pokud americká vláda nenapumpuje sedm set miliard dolarů do hroutících se finančních institucí na Wall Street. Odpověď je zdrcující. Gulášový kapitalismus János Széky Zatímco dnes ostatní ekonomiky střední Evropy rychle rostou, z Maďarska se stal nemocný muž regionu, který jinak prosperuje z globalizace a z rozšíření Evropské unie. Porazit Tálibán Tomáš Vlach Zatímco ještě před čtyřmi lety se zdálo, že afghánská povstalecká hnutí jsou v koncích, dnes situace nabírá znepokojivých rozměrů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte