0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře4. 10. 20084 minuty

Co s kulturou v ČT

V České televizi se dějí nečekané věci: ze dne na den v ní skončila letitá, zdánlivě neotřesitelná vláda Otakara Svobody nad kulturní redakcí.

V České televizi se dějí nečekané věci: ze dne na den v ní skončila letitá, zdánlivě neotřesitelná vláda Otakara Svobody nad kulturní redakcí. Tuhle pozitivní zprávu ovšem z Kavčích hor doprovodilo sdělení, které v mnohých vzbudilo podezření, zda teď náhodou nebude ještě hůř.

Televize se totiž rozhodla sebrat kulturní rubrice samostatnost a začlenit ji do domácího oddělení. Což se dá interpretovat i tak, že kultura od října na veřejnoprávní obrazovce ztrácí výlučné postavení, že teď budou moci být redaktoři rádi, když nějakou zprávu o ní protlačí do hlavní zpravodajské relace Událostí alespoň jednou za týden.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ředitel zpravodajství Milan Fridrich však tvrdí, že nic takového nehrozí a že kultura prostě jen nutně potřebuje projít „restartem“. Za Svobodova působení si prý redaktoři zvykli na stereotypní referování o filmových a divadelních premiérách, jejich práce ztratila dynamiku, a protože teď nemá po ruce žádného schopného manažera, který by rubriku rozhýbal, nezbývá mu než ji – snad dočasně – rozpustit do domácí sekce. Jestli svá slova myslí Fridrich vážně, pak nezbývá než mu držet palce.

Byla to pěkná spolupráce

Je třeba to říct ještě jednou: je dobře, že Otakar Svoboda v čele kultury skončil. Nejde ani tak o jeho pověstné zahraniční služební cesty, z nichž ta poslední s českými symfoniky do Austrálie vyvolala kritiku u mediální konkurence, načež byl pár dní na to…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc