Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2008/40 • RESPEKT 40/2008
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2008/40
40/2008, 27. 9. – 4. 10. 2008
Koupit vydání
Vydání
20.–27. 9. 2008
Vydání
4.–11. 10. 2008
Editorial
Anketa: Počty útoků Tálibánu na spojenecké jednotky v Afghánistánu rostou. Měla by ČR do oblasti vyslat další vojáky?
Respekt
ČR by měla prosazovat vskutku strategický přístup, ve kterém vojenské velení zůstane sdílené mezi různými zeměmi, dodržování minimálních pravidel chování hraje zásadní roli a na konci kterého je sebevládný Afghánistán.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Jak jsme spokojeni s kraji (Diskuse k tématu v Anketě na www.respekt.cz.)
Editorial
Martin M. Šimečka
To snad už opravdu není náhoda. Mnichovská dohoda o Československu v roce 1938 odstartovala přípravy na druhou světovou válku, o deset let později si sovětské impérium zajistilo svou evropskou západní hranici právě v Československu, aby ji tam za dvacet let potvrdilo okupací, za dalších dvacet let později tato hranice impéria definitivně padla s listopadovou revolucí – opět v Československu.
Ekonomika
Platy šéfů a vzduchoprázdno
Jan Macháček
Jedním z nejdůležitějších momentů plánu amerického ministra financí Hanka Paulsona na záchranu ekonomiky je otázka omezení platů šéfů finančních institucí, jichž se plán týká.
Chci vaše peníze
The Economist
Zachraňovat svět je nevděčný úkol. Na plánu amerického ministra financí Hanka Paulsona a předsedy Federálního rezervního systému Bena Bernankeho za 700 miliard dolarů, který by měl zažehnat finanční krizi, je nezpochybnitelné jedině to, že každý si na něm najde něco, co se mu nebude líbit.
Úspěch
Jak zlidštit školu
Michal Komárek
Škola, kde třídy připomínají pohodlné obývací pokoje, kde žáci polehávají na kobercích a sami plánují, co se budou učit. Je něco takového opravdu ještě škola? Na základní škole v Pertoldově ulici v pražských Modřanech nemusejí o odpovědi dlouho přemýšlet: samozřejmě, že ano! A dokonce velmi úspěšná.
Z kraje
Než tu bude jezero
Adam Šůra
Stačila jedna schůze a v Braňanech propuklo zděšení. Loni v únoru se lidé z této podkrušnohorské obce, sevřené ze severu velkodolem Bílina, sešli v obecním kulturním domě na poradě, za jakých podmínek schválí těžařům plány na další léta.
Česko
Topolánek versus garda
Tomáš Pavlíček
Fakt, že ministerský předseda vytáhl do boje za „očistu strany“ s takovou naléhavostí a tak krátce před důležitými krajskými volbami, dává podle komentářů tušit, že nejde o slabé nervy jednoho politika, ale o odraz hlubokých dlouhodobých problémů v nejsilnějším vládním uskupení.
Siesta po hladovce
Kateřina Čopjaková
Ministryně obrany Vlasta Parkanová si z Londýna tiše přivezla výbušný dokument: mezistátní smlouvu o pobytu amerických vojsk v Česku. Tím, že ji na schůzce NATO podepsala, jsou už připraveny všechny „papíry“ nutné ke vzniku americké radarové základny v Brdech – a jejich ratifikace v parlamentu se kvapem blíží.
Víkend v betonu
Jan Brabec
Stojíme v kopcích Orlických hor nedaleko pohraniční vesničky Sedloňov a právě obdivujeme někdejší chloubu československé armády – sedmdesát let starý vojenský bunkr slavného předválečného systému opevnění. Po Čechách jsou jich tisíce a armáda se před pár lety rozhodla, že se jich zbaví.
Český cukr pro Evropu
Silvie Lauder
Nejvyšší čas mít jasno v tom, kam chceme Unii vést a jak to chceme udělat.
Na pozvání
Hudba z Marsu
Jacques Rupnik
Většina odborníků se shoduje na tom, že hlavní příčinou krize je „posedlost deregulací“ trhu posledních dvaceti let (tak to nazval bývalý ministr Robert Reich) a nezodpovědnost vrcholných manažerů, kteří po krachu mohou odejít se „zlatým padákem“ několika desítek milionů dolarů.
Letní poučení
Jana Hybášková
Demokracii si pleteme s totalitou, EU s všemocným impériem, nebezpečí s bezpečím. Kdo se zodpoví Gruzíncům za anexi území? Kdo nese odpovědnost za to, že smlouva není ratifikována?
Komentáře
Finská trefa
Petr Třešňák
Chválit finské školství v době, kdy na chodbách střední školy v Kauhajoki ještě nezaschla krev postřílených žáků, nevypadá jako moc dobrý nápad. Přesto je příhodná chvíle.
Rozpadne se ODS?
Erik Tabery
Když občanské demokraty řídil Václav Klaus, zněla tato strana jedním hlasem, a vysloužila si tak kritiku. Někdejší předseda Unie svobody Petr Mareš ji v roce 2003 nazval Svědci Václavovi. Dnes jsou občanští demokraté kritizováni za nejednotnost a mluví se o rozpadu strany. Hrozí to?
Ztěžklé evropské ekonomiky
The Economist
Pokud někdo doufal, že by Evropa mohla zůstat ušetřena potíží Wall Streetu, pak ho minulý týden čekalo kruté zklamání.
Rusům to osladíme
Marek Švehla
Nebudou Češi příliš slabí na to, aby dokázali vyjednávat s Ruskem jako rovný s rovným?
K věci
Pro sudetské Němce jsme udělali maximum
Adam Šůra
Úplně na počátku stálo v roce 2005 „gesto uznání“ české vlády německým antifašistům spojené s třiceti miliony na celou akci a omluvou, že se jim pocty dostává až šedesát let od konce války. V čele vlády tehdy stál nynější předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Krátce
Respekt-Despekt
Respekt
Český velvyslanec v Pákistánu Ivo Žďárek přišel podle nových zjištění o život kvůli snaze pomoci lidem uvězněným v hořícím hotelu Marriott. Osmačtyřicetiletý kariérní diplomat, který studoval čínská studia v Moskvě a na konci osmdesátých let stihl zastupovat v zahraničí totalitní režim, prokázal v klíčovém okamžiku svůj charakter a hrdinství.
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu
Respekt
Další tři české vojáky zranila raketa, která dopadla na území základny provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru.
Blogy
Rozhovor s Jiřím Havlem – stínovým ministrem školství
Respekt
Jak byste jako stínový ministr školství řešit otázky propojení soukromých firem a veřejné vysoké školy?
Vaše otázky
Proč se nekonají olympiáda a paralympiáda dohromady?
Respekt
Souběžné konání olympijských a paralympijských her by nebylo organizačně, technicky zvládnutelné.
Prvních 15 minut
Zvraty a překvapení
Jan Gregor
Naus se ocitl mezi sedmnácti studentskými snímky, vybranými na nejprestižnější filmovou přehlídku z obrovské konkurence mladých autorů z celého světa.
Kultura
Alois Nebel: Vybíjená
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Moralisté z periferie
Jan Gregor
Jejich filmy působí jako rána na solar. Přijmout svět, který zobrazují bratři Jean-Pierre a Luc Dardennové, znamená podívat se na realitu kolem sebe bez růžových brýlí. Ukazují krutou a netolerantní džungli městské periferie.
Výtvarné umění
Petr Třešňák
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Černobílá hrůza z neznámého
Tereza Brdečková
Film, který naplnil k prasknutí festivalová představení letošní sezony, teď obráží česká artkina, bez reklamy a bez mediálních ohlasů. Stojí za vidění každému, kdo si potrpí na dekadentní umění anebo prostě na příjemné mrazení s filozofickým podtextem.
Miláčci Číny i Západu
Petr Třešňák
Čínské umění prožívá zlaté časy a k západním sběratelům, kteří jsou ochotní za plátna umělců říše středu platit astronomické sumy, se nyní přidávají i domácí boháči. Mít doma či v kanceláři Zhanga Xiaoganga, Fanga Lijuna nebo Fenga Mengboa se prostě nosí. Právě tyhle tři umělce představuje aktuální pražská výstava.
Novinky
Respekt
Zajímavé knižní novinky
Třináct hodin
Jaroslav Formánek
Román francouzského spisovatele Georgese-Marca Benamoua (1957) Mnichovský přízrak o cestě do hlubin osudové mnichovské noci, o jejímž průběhu rozhodly vnitřní úvahy, intriky, rozpolcenost a pokrytectví hlavních politických aktérů, tak začíná konfrontací zvídavého mládí s jediným žijícím pamětníkem této tíživé události.
Pod blobem tma
Magdaléna Platzová
Hra kolem nové budovy Národní knihovny připomíná Havlovo Odcházení: nemá ani jednoho kladného hrdinu. V zatím posledním dějství došlo k odsunu jedné z hlavních postav, Vlastimila Ježka, z postu ředitele Národní knihovny.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Po létu přišel podzim. Při útoku sebevražedného atentátníka al-Káidy v centru pákistánského Islámábádu zahynul český velvyslanec Ivo Žďárek. V Pekingu skončila paralympiáda.
Připravujeme
Respekt
Jak se změnily české vysoké školy a jaký můžeme očekávat vývoj do budoucna? To rozhodne spor o peníze, který mezi vládou a rektory univerzit právě probíhá.
Jeden den v životě
Kabelka s řetězem
Petra Hůlová
Velká podzimní cyklojízda, která se v Praze každoročně již několik let pokouší poukázat na skutečnost, že s koly se v městské dopravě příliš nepočítá a průjezdnost metropole má navrch nad průchodností, byla opět vším možným, jen ne pel-mel rozmanitých cyklistů.
Zajatcem leteckých společností
Michaela Plchová
Po všech kontrolách nasedám do letadla. Těch sedm hodin na letišti spolu se stresem mě docela unavilo. Ale neusínám. Kamarádka mi stihne poslat textovku, že musím v Paříži spěchat, abych stihla přestup.
Ve hvězdách
Hudba odchází za plentu
Pavel Klusák
Pátého října roku 1948 odvysílalo Radio France program z nových hudebních děl pod názvem Koncert hluků. Skladatel Pierre Schaeffer tehdy své etudy, sestavené třeba ze zvuků železnice, vytvořil v nahrávacím studiu. Nehráli je muzikanti, reprodukovaly je přístroje.
Eseje
Proč chybějí léky
Peter Singer
Chorobám, jež způsobují devět desetin problému, který Světová zdravotnická organizace označuje za „globální břemeno nemocí“, se věnuje jen jedna desetina světového úsilí v lékařském výzkumu.
Vzhlížení k Moskvě
Petr Placák
Když prezident České republiky nedávno obvinil z nejnovějšího konfliktu na Kavkaze Gruzii, řada politických komentátorů nad tím více méně mávla rukou jako nad projevem ješitnosti nebo vlastně neškodného tuzemského furiantství. Jenže v případě obvinění Gruzie nešlo o nějaký exces Václava Klause, ale o jeho zcela zvláštní vztah k Moskvě.
Trendy
Vepříci našich rybníků
Karolína Vránková
Nejoblíbenější rybou v Česku je podle všeho filé, což je ministru zemědělství nemilé. To není, ale mohl by být, slogan k nové vládní reklamní kampani (www.rybadomaci.cz), která má Čechy přesvědčit, aby jedli více sladkovodních ryb.
Mluvící nemluvňata
Ondřej Nezbeda
Metoda zvaná baby signs k nám dorazila z USA zhruba před dvěma lety a od té doby se znakové řeči pro zdravé a slyšící děti věnují časopisy o rodičovství, mluví o ní matky i otcové a nedávno se dokonce uskutečnilo i hromadné setkání znakujících rodičů a dětí.
Civilizace
Pojďme se bavit
Miloslav Petrusek
Biblické úsloví praví, že se lidé poznají podle skutků. Aniž lze na tomto staletími prověřeném tvrzení cokoliv zpochybnit, je přece jen možné, že lidi prozrazují také slova, jichž používají.
Jak vybočit z řady
Radek Mikuláš
Čím je člověk zkušenější, tím řidčeji jej skála překvapí. Až po letech lezení jsem však přišel na to, že řada mých pozorování může být důležitá i pro geomorfology.
Hubble v servisu
Tomáš Přibyl
Na rampě Kennedyho kosmického střediska připravují technici ke startu raketoplán Atlantis. Vzlétnout má v polovině října se sedmi astronauty na palubě. Cílem mise je právě oprava kosmického dalekohledu, který je podepsán pod čtyřiceti procenty všech vědeckých objevů NASA.
Rozhovory
Chtěl bych lidem sáhnout do hlavy
Karolína Ryvolová
Vojtěch Lavička hlasitě kritizoval návrh Jiřího Čunka roztřídit Romy do třech kategorií – lidé z nejnižší třídy by se podle něj měli přestěhovat do ubytoven s pevným dvaačtyřicetihodinovým režimem a s neustálým dohledem sociálních pracovníků.
Téma
V zemi chytrých žáků
Anneke Hudalla
Od roku 2000 testuje organizace rozvinutých zemí OECD každý třetí rok ve svých členských státech zdatnost patnáctiletých žáků v oborech čtení, matematika a přírodní vědy. V těchto srovnávacích testech pod názvem PISA jde o to ověřit, do jaké míry jsou studenti schopní používat nabyté znalosti a dovednosti při řešení problémů každodenního života. Výsledky, jakých v nich dosahuje Česká republika, přitom žádným důvodem k jásání nejsou.
Svět
Uranová diplomacie
Michaela Kreuterová
Svět změnil pravidla, svět se přizpůsobil. Autoři úvodníků indických médií se proto počátkem září radovali. Těšili se z toho, že „se Indie konečně oficiálně stala šestou velmocí“.
Nehněvej se, Kronen
Tomáš Lindner
Obyčejný člověk si nejradši čte názory jiných obyčejných lidí. Vydavatel rakouského bulvárního deníku Kronen Zeitung to ví, a proto dává každý den dvě nebo tři stránky prostoru svým čtenářům.
Spřízněni volbou
Anneke Hudalla
Jako „politik v důchodu“ Gerhard Schröder s takovým zájmem asi nepočítal. Koncem srpna bývalý německý kancléř sotva dokončil rozhovor s týdeníkem Der Spiegel a české noviny hned byly plné jeho citací. Schröderova slova o chybách Západu vůči Rusku nebyla objevná a určitě příliš velký vliv na další chod světové politiky mít nebudou.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte