200839-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/39

Koupit vydání
200838-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 9. 2008 200840-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 27. 9. – 4. 10. 2008
Editorial
Anketa: Souhlasíte s premiérem Topolánkem, že se díky opoziční Respekt Organizovaný zločin se odnepaměti snaží infiltrovat do politických struktur po celém světě, domnívám se však, že nemáme důkazy o významu opoziční smlouvy pro tento fakt. Příštích 7 dní Respekt Ve čtvrtek 26. září bude kárný senát Vrchního soudu v Praze rozhodovat o trestu pro olomouckou soudkyni Michaelu Burešovou. Průzkum Respekt Je správné zaměstnávat cizince v Česku? Editorial Martin M. Šimečka Krize má rozměry až fyzikální. Finanční systém, tento mozek ekonomiky, se nám minulý týden hroutil před očima do chaosu, jinak řečeno ďábelským tempem v něm rostla entropie, a jak víme, nárůst entropie je ve vesmíru nevratný a končí jeho tepelnou smrtí.
Blogy
Hamižnost, pýcha a krátká paměť Jan Macháček Pokud je situace na trhu taková, že banky si odmítají půjčovat navzájem a nikdo není ochoten uložit peníze jinam než do „bezpečných“ státních dluhopisů, je povinností státu a centrálních bank pomáhat, dokud panika nepřejde. Blogy Respekt V poslední době se objevují časté zprávy o průzkumu prvních Přemyslovců pomocí genetických testů. Mám zprávy, že se zhruba už rok a půl na Hradě ve zbudované laboratoři zkouší genetické testy na kostrách ze stejné doby.
Ekonomika
Noční můra Wall Street The Economist Jatka posledních čtrnácti dnů působí jaksi nereálně, avšak škoda je až příliš hmatatelná – ať už jde o převzetí hypotečních ústavů Fannie Mae a Freddie Mac jejich regulátorem, o rekordní bankrot banky Lehman Brothers, nucený sňatek banky Merrill Lynch s Bank of America či o největší šok – vládní převzetí pojišťovny AIG zoufale bojující s nedostatkem likvidity.
Z kraje
Sami proti velké vodě Adam Šůra Po povodních v roce 1997, kdy Bečva v obci Troubky zabila devět lidí, to vypadalo, že protipovodňová ochrana obcí podél řeky je otázkou jednoho dvou let. Potom se však protipovodňové plány zadrhly kvůli nejasnostem, jak velké vodě vlastně bránit.
Česko
Soumrak idolu Benjamin Bebee Souhrn zpráv za poslední dny se skládá z obvyklého repertoáru: ruské akce na Kavkaze, stíhání bývalé komunistické soudkyně, skandál ODS, propuštění šéfa Národní knihovny, dokončení smluv ošetřujících pobyt amerických vojáků v Česku a tak dále. Korupce, dějiny a mocenské hry, vlastně je všechno jako obvykle. Tak zas poslali kulku, paní Müllerová Tomáš Sachr Jak vyplývá z policejních zpráv, téměř stoprocentní jistotu úniku a beztrestnosti má i autor současné výhrůžky Topolánkovi. Podle policejních praktiků se tím nemá cenu příliš zabývat, protože vlastně o nic nejde. Co na mě ví můj mobil Jaroslav Spurný, Tomáš Pavlíček Od září se zase zvýšila možnost zdejší policie a tajných služeb nahlížet do soukromí každého člověka. S uťatou rukou po Čechách Jan Brabec Šestého září několik minut po poledni vyrazila záchranka z liberecké Jilemnice do deset kilometrů vzdálené vesničky Dolní Benecko u hranic s Polskem. Šedesátiletý chalupář z Prahy si tam uřízl ruku v předloktí na cirkulárce. Nemodli se, pracuj Michal Komárek Příliv cizinců do českých měst je rychlý a masový. Například v Plzni proslulé úspěšnými průmyslovými zónami dnes pracuje legálně přibližně 17 tisíc zahraničních dělníků. A podle kvalifikovaných odhadů tu žije stejné množství tzv. nelegálů, lidí, kterým z těch či oněch důvodů vypršelo povolení k pobytu, ale vrátit domů se nechtějí. Dohromady tedy pětina obyvatel. Podobná je situace i v dalších průmyslových oblastech.
Na pozvání
Kdo interpretuje realitu? Tomáš Sedláček Ano, v televizi se často ještě objevují sociologové, politologové či právníci nebo experti na mezinárodní vztahy, ale nelze se zbavit dojmu, že většinu událostí této generace komentují ekonomové. Orwell, McCain a absurdní Sarah Igor Lukeš V den, kdy se John McCain představil jako oficiální kandidát strany do Bílého domu, se propadla burza. Příští den se ukázalo, že jen za srpen 2008 ztratila země 84 000 pracovních míst.
Komentáře
Strach proti naději Timothy Garton Ash Před tím zdrcujícím pondělkem minulého týdne jsem měl v úmyslu psát o politice strachu. Dnes musím přitvrdit: jde o politiku paniky. Pozoruji tady v Americe zblízka volební kampaň a jako hurikán Ike na mne odevšad doráží její defenzivnost, nervozita a úzkost. Čunek třetí kategorie Petr Třešňák Redakce Respektu se rozhodla zveřejnit svou koncepci pro řešení vleklé krize uvnitř KDU-ČSL. Rána za ránou Luděk Niedermayer Byl to nejdramatičtější týden v poválečné historii finančního systému. Z finančního světa zmizely dvě z pěti největších amerických investičních bank a zásadová pozice amerického ministra financí Paulsona. Topolánek hraje vabank Marek Švehla Kolem premiéra Mirka Topolánka se děje něco důležitého. Předminulý víkend si pozval na sobotu ráno novináře Hospodářských novin, aby jim poskytl rozhovor. Vláda na čekané Erik Tabery Je to zajímavý rozpor – v médiích zuří bitva, kde se každou chvíli skloňuje pád vlády, ale uvnitř kabinetu samotného a ve vedení koaličních stran je překvapivý klid.
K věci
Velká koalice? To by byla smrt Silvie Lauder Sociální demokraté minulý týden potvrdili, že po krajských a senátních volbách vyvolají – už počtvrté – hlasování o nedůvěře vládě.
Vaše otázky
Mám nárok na invalidní důchod, když žiji v cizině? Respekt Už několik let pobírám v České republice plný invalidní důchod. Nedávno jsme se s manželem přestěhovali do Velké Británie a od té doby nemám v Česku trvalé bydliště. Zůstává mi nárok na vyplácení invalidního důchodu?
Krátce
Respekt-Despekt Respekt Za nepřijatelnou agresi považuje většina senátorů srpnový vstup ruských vojsk do Gruzie. Na rozdíl od prezidenta se tak členové horní komory postavili na stranu okupovaných Gruzínců. Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Luxusní dovolenou lékařů placenou farmaceutickou firmou a maskovanou jako odborný kongres odhalili reportéři ČT. Jejich kamery zachytily desítky doktorů, jak si užívají v Egyptě za peníze farmaceutické firmy Actavis.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na horách napadl první sníh a teplárny začaly topit. Meteorologové upozornili občany, že babí léto ještě přijde. Světovými trhy otřásl krach čtvrté největší investiční banky USA – Lehman Brothers – a akcie na pražské burze se propadly o 333 miliard korun. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Orlosup a slepice Jan Balabán Na jižním pobřeží Kréty je ještě možno pocítit základní elementy života. Hory kamenů a hory vod se tu potkávají na ostré linii příboje. Evropa někde na severu je stejně neskutečná jako Afrika někde na jihu. Stanoviště Anděl Radek Švec Crrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... Těžce vstávám z postele a proklínám řvoucí budík. Je sedm patnáct, pro někoho možná pozdní ráno, ale pro člověka zvyklého vstávat nejdříve v půl deváté tento čas představuje hlubokou noc.
Ve hvězdách
Růže za nic nemůže Petr Třešňák Zůstává jediným člověkem v dějinách, kterého Spojené státy odsoudily za velezradu a po letech s omluvou omilostnily. Není divu, že o filmová práva na příběh japonské Američanky, která zemřela přesně před dvěma lety, se hollywoodská studia dlouho přetahovala.
Eseje
Hledání konsenzu Jan Macháček Podobně jako majitelé podniků volí pro své firmy řešení, které bude nejlépe sloužit jejich zájmu, tedy zvýšení výkonnosti a ziskovosti (a to vše pochopitelně v dlouhodobě udržitelné perspektivě), mělo by totéž být i zájmem občanů ve vztahu k politice. Poučení z Mnichova Ian Buruma Tento měsíc uplyne sedmdesát let ode dne, kdy britský premiér Neville Chamberlain podepsal v Mnichově dokument, jenž Německu umožnil ukrojit pro sebe velký kus Československa. Takzvaná mnichovská dohoda byla později pokládána za opovrženíhodnou zradu státu, který Chamberlain označil za „vzdálenou zemi, o níž málo víme“. Mnozí lidé to ovšem tehdy vnímali jinak.
Trendy
Menší a levnější notebook Petr Třešňák Slibovaný stodolarový notebook, s jehož pomocí plánuje americký inženýr Nicholas Negroponte zachránit třetí svět, zatím nefunguje podle plánu. Cizí děti ve školních lavicích The Economist Většina učitelů přiznává, že občas, když se hodina nevyvíjí tak, jak by měla, nedávají vinu látce samotné nebo způsobu výuky, ale žákům. Zdá se, že učit některé děti je zkrátka náročnější. Ale proč? Je to snad dáno kulturními faktory: rodiče s určitým socioekonomickým zázemím přikládají vzdělání menší důležitost a děti k učení příliš nevedou?
Civilizace
Udej bezdomáče Erika Hníková Magistrát před nedávnem zveřejnil svůj Akční plán řešení problematiky bezdomovectví a slíbil v něm zřídit horkou linku, na níž budou moci Pražané udávat své spoluobčany – bezdomovce. Přízrak černého úterý Martin Uhlíř Světová hospodářská krize v plné síle udeřila na „černé úterý“ 29. října 1929 krachem burzy na Wall Street. Rozšířila se prakticky do celého světa a – navzdory jistému oživení v roce 1933 – trvala až do příchodu válečné konjunktury na konci 30. let. Mezi dvěma zly Jan Adamec Rok 1938 zastihl Československo i Sovětský svaz ve stavu krajního napětí, které ale mělo rozdílný původ. V Československu eskalovala sudetoněmecká krize, v Moskvě vrcholila série veřejných monstrprocesů s bývalými předními bolševickými vůdci, například s Nikolajem Bucharinem.
Prvních 15 minut
Všiml si někdo? Jan Němec Vstal jsem brzy ráno, postavil se před dům a počkal na svůj stín. Když se mne chytl za paty, vydal jsem se za ním. Tak jsem šel celý den, pořád ve směru svého stínu.
Kultura
Alois Nebel: Euro Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Léčba Tibetem Petr Třešňák Sedm let v Tibetu patří k těm hollywoodským filmům, které s citem pro správnou míru kombinují drama skutečných událostí s instantními dochucovadly zábavního průmyslu. Takový příběh se pro víkendový večer hodí vždycky. Výtvarné umění Petr Třešňák Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Oslava úřednického vkusu Tereza Brdečková Biedermeier nastoupil po otřesech spojených s Francouzskou revolucí a napoleonskými válkami, kdy se hroutily státy a velké ideje stály statisíce životů. Všichni chtěli klid, a rakouský biedermeier je proto především kulturou těch, kdo nevěří v excesy. Ani oblečený, ani nahý Pavel Klusák Nejpopulárnější z amerických minimalistů Philip Glass, který vloni oslavil sedmdesátiny, se dočkal opožděného dárku: boxu ve tvaru krychle, v němž vychází jeho desetialbová retrospektiva. Dvojí slzy Putina Jan Gregor Rusko za vlády Vladimira Putina je námětem rovnou dvou zářijových distribučních premiér. Nenašli byste dva odlišnější filmy. Suverénní vyprávění křižáka R. Viktor Šlajchrt Nejskvělejší éra velkých rytířských příběhů, jaké dnes známe hlavně z velkofilmů, nastala po polovině 12. století. Tehdy na literární kolbiště téměř současně vstoupili španělský Cid, francouzský Roland i anglický Artuš se svou družinou od kulatého stolu. Tvrdošíjný a naivní karneval Jaroslav Formánek Na první straně čerstvě vydané a v Česku dosud neznámé knihy polského spisovatele a dramatika Witolda Gombrowicze (1904–1969) Naše erotické drama je zajímavě komponovaná černobílá fotografie manželů Gombrowiczových z roku 1968. Vlastním, tedy jsem svobodný Marek Švehla Proč mají Britové pověst nejsvobodnějšího národa na Zemi? A naopak v Rusku svoboda chybí, proč to Rusům – alespoň podle tamní oblíbenosti Vladimira Putina – zřejmě až tak moc nevadí?
Rozhovory
Musel byste znát tu atmosféru Marek Švehla S Jurajem Ranincem o rebelství v parlamentu. Po průchodu labyrintem parlamentních chodeb usedáme v jednom z volných sálů. Rozhovor o poměrech v dolní komoře parlamentu může konečně v klidu začít.
Téma
Americké přepřahání Jiří Sobota Barack Obama a jeho příznivci pevně doufají, že se historie opakuje. Co na tom, že se John McCain po chytré nominaci Sarah Palinové na post viceprezidentky dostal v průzkumech do vedení. Všechno ostatní hraje do ruky jim – v moderních dějinách Spojených států ještě nikdy vládnoucí strana neobhájila nejvyšší úřad v situaci, kdy to šlo s americkou ekonomikou z kopce.
Svět
Běloruské pokušení Klára Antonínová Kandidovat za opozici není v Lukašenkově zemi nic jednoduchého. Běloruský diktátor totiž změnil způsob svého vládnutí. Mírotvorci z konce světa Markéta Pilátová Zástupci všech latinskoamerických zemí přijeli minulé úterý do Santiaga de Chile jednat o hrozící občanské válce v Bolívii. Vídeň ve šťastných časech Tomáš Lindner Rakousku se podle ekonomů daří lépe než kdykoli dříve. Hospodářství v minulých deseti letech rostlo rychleji než průměr EU a Rakousko je díky tomu – měřeno kupní silou obyvatel – třetím nejbohatším státem Unie.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte