200838-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/38

Koupit vydání
200837-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 5.–12. 9. 2008 200839-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 20.–27. 9. 2008
Editorial
Anketa: Mobilní operátoři mají povinně evidovat uskutečněné i neuskutečněné hovory. Plynou z toho nějaká rizika? Respekt Rizika evidování hovorů jsou především ve vytváření rozsáhlých databází, které jsou zajímavé např. z hlediska komerčního využití samotnými provozovateli služeb, případně i orgány jinak oprávněnými do databází vstupovat Příštích 7 dní Respekt Mirek Topolánek navštíví ve dnech 15.–17. září Ukrajinu. Společné rozhovory se budou týkat především směřování Ukrajiny do euroatlantických struktur či vývoje rusko-ukrajinských vztahů v souvislosti s děním v Gruzii. Editorial Erik Tabery Dalo by se říct, že tímto číslem Respektu prochází duch Vlastimila Tlustého. Jeho počin, kdy se pro Novu nechal nafotit a natočit s figurantkou ve vířivce, aby redaktoři mohli v převleku nabízet politikům kompromitující materiály, a tak je nachytali, totiž vyvolal řadu otázek. Vydrží vláda pohromadě? Jaké praktiky se v politice používají? A co si smí ještě média dovolit? Průzkum Respekt Jak dlouho bude trvat, než Česko dosáhne průměrné životní úrovně západoevropských zemí EU?
Komentáře
Kacířští Češi The Economist Pokud jde o projekt založený na víře zvaný evropská politická integrace, Česká republika je nebezpečně kacířskou zemí. Neznamená to, že by Češi byli vůči Evropské unii nepřátelští – přestože je v Bruselu kdekdo z pohodlnosti řadí mezi hlavní „euroskeptiky“. Češi si spíš libují v něčem podvratnějším: v podrývání hlavních zažitých pravd EU. Sázka na velký třesk Martin Uhlíř Vědci postavili obrovský stroj za miliardy eur, dosud patrně nejdražší přístroj všech dob, mají-li však laikům vysvětlit, co je k tomu vedlo, obvykle to zní značně nesrozumitelně. Dárek pro Béma Erik Tabery Vlastimil Ježek byl odvolán z čela Národní knihovny. Mohlo by se to zdát jako bezvýznamná zpráva, která zanikne v záplavě důležitějších. Není tomu ale tak. Politika ve vířivce Marek Švehla Je česká politika jedna velká špína? Mají mít novináři nějaké mantinely při jejím odhalování? A jak tuhle špínu vyčistit? To jsou hlavní otázky, které nám tu zbyly z aféry známé jako „Tlustý ve vířivce“.
Kultura
Svět versus Trelkovsky Jan Gregor Vlivný americký kritik Roger Ebert prý po zhlédnutí tohoto filmu při projekci v Cannes pocítil rozpaky. Celkové kritické přijetí filmu Nájemník (1976) nebylo ve své době příliš vlídné. Alois Nebel: Skokan roku Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Výtvarné umění Petr Třešňák Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Syrové peklo války Jan Gregor Filmová pocta československým legionářům, bránícím v libyjské poušti strategický přístav před italskými a německými divizemi, se naštěstí vyhýbá jakýmkoli patriotickým proklamacím, byť by k tomu i téma svádělo. Proč srbské ženy mlčí Magdaléna Platzová Rozpad, deprese, bezvýchodnost – to je hra Vymírání současné vycházející hvězdy srbské dramatiky Dušana Spasojeviće (1980). Bagr, loď a kriplkára Markéta Pilátová Nizozemský spisovatel Tommy Wieringa (41) je další vydatný úlovek ze současných nizozemských literárních kanálů, letos poprvé přeložený do češtiny. Nepřítel před branami Martin Nodl Kniha Válka a armáda v českých dějinách. Sociohistorické črty dokazuje, že lze o válečných dějinách psát i přemítavým způsobem. Novinky Respekt Knižní novinky Koukám po holkách, ale žádný nejsou Jan Němec Kanadský básník, spisovatel a zpěvák Leonard Cohen na konci září poprvé vystoupí i v Čechách. Radikální, nevinní Pavel Klusák Letos v létě se po delší době ve střední Evropě zastavil brazilský básník a písničkář Caetano Veloso.
Svět
Obyčejná Sarah Jiří Sobota Republikáni nominovali na post viceprezidentky čtyřiačtyřicetiletou guvernérku Aljašky Sarah Palinovou. Hned nato se velká část amerických médií spolu s demokraty na nepříliš známou političku divoce vrhla. V nebezpečné zóně Terezie Täubelová Jsme na kontrolním stanovišti kousek za gruzínským městečkem Karaleti, zhruba šest kilometrů severně od města Gori. Tady začíná „nárazníková zóna“, ruskou armádou okupovaná část gruzínského území, která se táhne v šířce zhruba 26 kilometrů až k administrativní hranici Jižní Osetie. Bavorský sen The Economist CSU je výjimečná částečně proto, že Bavorsko je výjimečné. V zářijových zemských volbách (28. 9.) může být nicméně její dominantní postavení ohroženo. V nedávných průzkumech veřejného mínění se její podpora pohybovala kolem oněch symbolicky významných 50 % a někdy klesla i pod ně.
Ekonomika
Krize nekončí Luděk Niedermayer Trh s bydlením je v centru pozornosti prakticky každé vlády. Cíl politiků je obvykle stejný – zajistit dostupné, obvykle vlastnické bydlení pro nejširší vrstvy společnosti, i když mechanismy vládní pomoci bývají odlišné. Podstatné však je, že v poslední dekádě se proklamovaný cíl politiků o dostupných hypotékách, a tedy i „bydlení pro všechny“, přiblížil v řadě zemí realitě.
Z kraje
Strašáci jsou k smíchu Kateřina Čopjaková Vinaři jako každoročně varují konzumenty svého moku, že pokud se do sklizně zapojí lačná hejna špačků, může celý byznys ještě zplakat nad výdělkem. Od poloviny srpna je proto povolen na Břeclavsku, Hodonínsku a ve Velkých Bojanovicích odstřel těchto stěhovavých ptáků.
Česko
Václav první nečitelný Silvie Lauder S kým se radí hlava státu, jejíž názory vykládají odlišně i nejbližší spolupracovníci a politici? Kdo prezidenta Klause inspiruje? Lovci agentů se mění v úředníky Jan Brabec Ústav pro studium totalitních režimů se podle předpovědi propadá do bažiny politického lokajství a překrucování historie. Tak alespoň znějí čerstvé hlasy na adresu instituce, jejíž vznik napadli opoziční politici před časem neúspěšně u Ústavního soudu a provázela jej skepse celé řady historiků. Příběh vizionáře Jaroslav Spurný Věc mé cti je skončit se socialistickým zemědělstvím. Toto heslo si vybral Vlastimil Tlustý po listopadu ’89 na počátku své politické kariéry. Tušíme problém, pane ministře Silvie Lauder Aféra poslance Tlustého, konspirujícího s TV Nova proti premiérovi, nezasáhla ODS a vládu v nejvhodnější čas. Kromě vnitrostranických otřesů totiž hrozí, že koalice přijde o další hlasy. Jak bude za takové situace vládnout?
Úspěch
Houby jako romantika i obchod Jan Brabec Sedmatřicetiletá Vanda Krutská je ochotná za krále místních hvozdů bohatě zaplatit. Houby pak posílá do pražských luxusních restaurací, kde za laskominu hosté rádi utratí i několik stovek korun.
Na pozvání
Češi jako balancér Jiří Pehe Ani v nedávném projevu nad hrobem Edvarda Beneše si jeho současný nástupce Václav Klaus neodpustil rýpnutí do Evropské unie. V Benešově éře jsme prý byli skutečně nezávislou zemí. Už by to neudělala Pavel Kosatík Ta stará paní, která minulé úterý odešla od soudu s nepodmíněným trestem za víc než půlstoletí starou politickou vraždu, si možná nebyla úplně jistá tím, co se okolo ní dělo, a už vůbec ne svými vzpomínkami na starý verdikt nad Miladou Horákovou. O smyslu rozsudku však přesto netřeba pochybovat.
Blogy
Rozhovor s Přemyslem Rabasem – předsedou poslaneckého klubu SZ Respekt Inflace v České republice byla dlouhou dobu velmi nízká. Její krátkodobé zvýšení není tedy výsledkem pouze vládní politiky, ale i celkové makroekonomické situace v ČR a ve světě (růst ekonomiky, růst cen komodit apod.). Nelze proto takto jednoznačně spojovat činnost SZ s reálným poklesem mezd některých občanů ČR. Audit Jana Macháčka Jan Macháček Vlastimil Ježek byl odvolán z postu ředitele Národní knihovny. Nenechme se zmást zdánlivě složitými právními „zašmodrchanostmi“ celé kauzy.
Dopisy
Dopisy Respekt Na fotografii přispěvatelů, nikoliv redakce Tváře, jste označili otazníkem postavu muže, jehož jméno by kdokoli z žijících autorů na fotografii určitě poskytl.
K věci
Fotky z vany? Ne, díky Anneke Hudalla Co se týče novinářské etiky, je problém jinde: televize se snažila pana Tlustého nasadit jako tajného agenta, který měl svůj protějšek vyprovokovat k určitému chování. Takový postup může být oprávněný, pokud skutečně jde o odhalení velkého společenského zla.
Vaše otázky
Mohou motocykly a tuningově upravená auta překračovat limity pro hlučnost nebo emise? Respekt Jsou nějak regulovány sportovní motocykly z hlediska hlukových a emisních limitů?
Krátce
Respekt-Despekt Respekt Nadporučík Robert Chudý, který v dubnu při výbuchu miny v Afghánistánu přišel o nohu a ruku, bude zřejmě znovu pracovat pro armádu – jako instruktor záchranné služby v bojových operacích. Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Několik předních politiků Evropské unie v čele s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym navštívilo Moskvu a během jednání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem požadovalo, aby Rusko dodrželo podmínky příměří a stáhlo své vojsko z území Gruzie.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Agentury přinesly informaci, že obřím urychlovačem částic na švýcarsko-francouzském pomezí poprvé proletěl svazek protonů a že evropský projekt Velký třesk je tím možno považovat za zahájený. Teplé počasí vystřídal chladný víkend. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Ruská duše Jiří Kratochvil Ruská duše je, jak víme, pouze takové roztomilé obrazné pojmenování, do něhož si můžeme vložit naprosto cokoliv, od chandry až třeba po jurodivosť. Dýchat, nedýchat Hana Baslová Převléci do bílého, pak ranní káva, připravit čaj na dopolední pitný režim a teď na hlášení – co bylo o službě, kdo na jaké pracoviště, organizační pokyny, chvilka na zdrbnutí s kolegyněmi.
Ve hvězdách
Bohové poprvé pohromadě Petr Třešňák Svámí Vivékánanda stačil za řečnickým pultem pronést jen oslovení a dav přítomných už propukl ve frenetický jásot. Tři tisíce duchovních všemožných vyznání i barev kůže povstaly a spustily tříminutový potlesk doprovázený radostným dupáním.
Eseje
Smrt národa Ian Buruma Belgii hrozí nebezpečí rozpadu. Už více než šest měsíců tato země nedokáže sestavit vládu, která by měla tu moc sjednotit francouzsky hovořící Valony (32 procent) a nizozemsky hovořící Vlámy (58 procent). Od „Jalty“ k Jaltě Timothy Garton Ash
Trendy
Ďábel do domu Markéta Pilátová Je to ďábelské pokušení. Pokud se totiž např. rozhodnete, že nebudete už nikdy vycházet z domu, můžete to bez újmy přežít. Stačí mít telefon. Cyklistika vzpřímená Karolína Vránková Lidé budou na kole jezdit, jen když to bude výhodné a stejně snadné jako použití každého jiného dopravního prostředku. Což zatím v Česku připadá jen sedmi lidem ze sta, kteří kolo využívají ke každodenní cestě do práce.
Civilizace
Léčivá matka rostlin Miroslav Horák Terapeuti z Takiwasi vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností i z tisícileté moudrosti obyvatel pralesa. Přitom je pro nás dodnes záhadou, jak amazonští indiáni ke svým úžasným znalostem pralesní flóry přišli. Oběd máš v lednici Václav Cílek Nedávno jsem pro Nezávislou energetickou komisi zpracovával podklady o světovém sociálním vývoji a narazil jsem na nový, ale podle všeho významný jev. Týká se mladých lidí, kteří zůstali mimo civilizační kvas současného světa: někteří odmítají opustit domov rodičů, jiní nechtějí chodit do zaměstnání nebo do škol, další nemohou sehnat práci.
Prvních 15 minut
Vulgarita patří k životu Jaroslav Formánek Petr Měrka (1979), spisovatel a invalidní důchodce, kterému pražské nakladatelství Fra vydalo prvotinu Telekristus e Mentál.
Rozhovory
Patosu a hrdinství se bojíme Ondřej Nezbeda, Jan Gregor
Téma
Nové sporty proti nudě Karolína Vránková Co se týče pohybu, skutečně není potřeba mnoho. Podle Světové zdravotnické organizace pro udržení zdraví a kondice docela stačí třicet minut mírné pohybové aktivity denně.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte