200837-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/37

Koupit vydání
200836-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 31. 8. – 7. 9. 2008 200838-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 9. 2008
Editorial
Editorial Erik Tabery Američané vědí, jak důležité je pouto mezi voličem a kandidátem, takže na tom tvrdě pracují. U nás se to zatím podceňuje a komunikace se nechává až na poslední chvíli před volbami. Anketa: Co by měla EU dělat, pokud se ruské jednotky odmítnou stáhnout z území Gruzie? Respekt Bude-li Unie napříště od Ruska něco chtít, musí mít respekt, a ten nezíská dříve, než se v rovině zahraničněpolitické a bezpečnostní sjednotí. Příštích 7 dní Respekt V pondělí 8. září odjede na jednání do Moskvy francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jménem Evropské unie bude požadovat dodržování podmínek příměří v Gruzii, které pomohl před měsícem sám vyjednat. Průzkum Respekt Po roce 1989 nebylo pro policii lehké přesvědčit občany o své důvěryhodnosti. Nadpoloviční důvěry mezi veřejností dosáhla až po roce 2000.
Civilizace
Chvála stagnace Václav Cílek Stagnace má jiný význam v našem rozumovém a v našem emočním slovníku. Pocitově vnímáme růst jako něco pozitivního a tím pádem stagnaci jako cosi negativního. Dva, kteří věděli Petr Třešňák V únoru roku 1995 vpadl do centrály Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ve Washingtonu muž s kufry v rukou. Přijel právě z Chicaga, kde strávil mnoho let u FBI bojem s hospodářskou kriminalitou a organizovaným zločinem. Ani se nestavil v novém služebním bytě, šel rovnou do budovy, v níž měl následující roky šéfovat protiteroristickému odboru.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Skončily prázdniny a začala škola. Evropská unie se rozhodla, že neuvalí na Rusko sankce za jeho vojenský útok na svobodnou Gruzii, a Kreml označil rozhodnutí evropských lídrů za „rozumné“. Deset tisíc lidí zavítalo na mezinárodní sraz hasičů v Přibyslavi. Připravujeme Respekt Inlajny, bouldering, pilates – nové sporty s exoticky znějícími jmény se u nás množí jako houby po dešti. Navzdory pestré nabídce je však dnešní populace mnohem méně zdatná než před lety. Co s tím?
Jeden den v životě
S čipem v hlavě Markéta Pilátová Konspirační teorie jsou nebezpečné. Svádějí k tomu, aby na ně člověk všechno sváděl. Ale filmy o nich jsou zábavné. Jeden jsem si koupila na DVD. Na víně u Míši Terezie Täubelová Bylo již hodně po půlnoci, když jsme s několika zahraničními novináři ve Tbilisi seděli nad sklenkou čači. Rozebírali jsme již postopadesáté současnou situaci na Kavkaze a možné scénáře vývoje situace, když jednomu z nich zazvonil mobil.
Ve hvězdách
Virus na útěku Martin Uhlíř V roce 1908 popsal britský lékař T. F. Ricketts onemocnění pravými neštovicemi, chorobou, která končí až v polovině případů smrtí.
Eseje
Starci, děti, mutanti Dubravka Ugrešičová Po Key Westu na Floridě 19. a 20. července 2008 špacírovalo 141 Hemingwayů. Shromáždily se tam dvojníci Hemingwaye z celé Ameriky. Zjišťovalo se, kdo z nich se nejvíce podobá slavnému spisovateli.
Trendy
Návrat krále utopie Markéta Pilátová Jedenáctého září se s věžemi v New Yorku zřítila do propasti nejedna profesionální kariéra. Španělský módní návrhář Miguel Adrover (42) v roce 2000 získal tzv. módního Oscara, cenu Perryho Ellise, a připravoval svou největší přehlídku věnovanou soužití kultur nazvanou Utopie. Jen víc píp Karolína Vránková Americký novinář Evan Rail toho o „české pivní kultuře“ slyšel dost. Inspirovala ho natolik, že sepsal pivního průvodce Good Beer Guide. K jeho překvapení jej ale v hospodách a restauracích po celém Česku čekaly vlastně pořád tytéž značky: Gambrinus, Staropramen, Budvar, Radegast.
Prvních 15 minut
Tango, to je výraz a emoce Ondřej Nezbeda Sin rumbo, jméno kapely Argentince Juliána Teubala (1974), odkazuje k cestování „beze směru“, bez plánování, vedenému jen intuicí. Stejně se jmenuje i jedna milonga, tančírna tanga, v Buenos Aires.
Kultura
Do posledního dechu The Economist Šestnáctého července John McCain pronesl proslov ke členům Národního sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva (NAACP). V publiku zasedli takřka bezvýhradně černoši, většinou levicového založení. Málokoho z nich by vůbec napadlo volit republikána, notabene republikána kandidujícího proti muži, který by mohl být prvním americkým prezidentem černé pleti.
Rozhovory
Gruzínci jsou naši bratři Jaroslav Veselý Z Ruska neodešla z politických důvodů. „Prostě mi tam už nebylo příjemné pobývat,“ říká ekonomka Tatiana Anikinová. V roce 2006 proto odjela z Moskvy nejprve do Londýna, kde žila dva roky. Nedávno se však přistěhovala do secesního domu na pražských Vinohradech, pracuje jako nezávislá novinářka a prý se v České republice cítí spokojeně.
Téma
Pavučiny pomoci Tomáš Lindner Nekontrolovatelná změť organizací a nekoordinovaných projektů je podle OECD možná hlavním problémem současné rozvojové pomoci v subsaharské Africe. Moje záchrana Afriky Tereza Mirovičová V roce 2005 se začal uskutečňovat můj sen vrátit se do Afriky a přinést s sebou něco, co tam bude užitečné. Dala jsem dohromady projekt na výstavbu školky a zároveň komunitního centra v Malawi a chtěla jsem tam odjet, abych na místě celou věc zorganizovala.
Svět
V bunkru s Honeckerem Anneke Hudalla Díky soukromému spolku Berliner Bunker Netz-werk (BBN), jehož 25 členů dokumentuje vojenské objekty v okolí Berlína, mají v těchto týdnech zájemci jedinečnou možnost podívat se, jak by „Erich a jeho soudruzi“ přežili atomovou válku. Čiperná Evropa Tomáš Lindner Demografové Evropu rozdělili do 285 regionů a podle 24 různých indikátorů zkoumali, nakolik jsou jednotlivé oblasti připravené výzvu stárnutí populace a poklesu porodnosti zvládnout.
Ekonomika
Kdo si počká, internetu se dočká The Economist Počet mobilních telefonů, jejichž pomocí je možné přistupovat k internetu, roste fenomenální rychlostí, zvlášť v rozvojových zemích.
Česko
Kanadská výzva Kateřina Čopjaková, Tomáš Pavlíček Je to osudová volba: zůstat doma s malou šancí na lepší život, nebo všechno opustit a hledat štěstí za mořem. Bezmála pětistovka českých rodin převážně romského původu zvolila v poslední době druhou variantu a zamotala tím hlavu zdejším politikům. To jste fakt přehnali Michal Komárek Vypadá to jako příkladný spor o uměleckou svobodu. Pardubická radnice vypověděla smlouvu galerii Mázhaus, která sídlí v jejích prostorách. Od příštího roku chce město přijít s umírněnou dramaturgií, jejímž smyslem bude především „nepohoršovat veřejnost“. Společné ideály Silja Schultheis „Dnešní generace studentů nemá žádné společné ideály,“ litoval před deseti lety jeden z mých profesorů na univerzitě v Brémách. Neničte náš obzor Adam Šůra Spousta lidí bude tvrdit, že tohle bylo jasné od začátku. Jestliže v Česku už léta platí, že při projektech dálnic, montoven a nákupních center se jen málokdo přetrhne ohledem na okolní krajinu, s nástupem větrných elektráren to není pravda. Operace Agel Tomáš Sachr Při tom rozhodování šlo o hodně. Když dostali zaměstnanci třineckých oceláren a nemocnic vlastněných miliardářem Tomášem Chrenkem na stůl formulář s nabídkou přestoupit do jím založené zdravotní pojišťovny, byla to ze všeho nejvíc otázka víry.
Úspěch
Zachránili Satanovu katedrálu Silvie Lauder Byla a je trochu ve stínu slavnější sestry Barbory, ale přesto má superlativů na rozdávání. Na seznam toho, v čem je katedrála Nanebevzetí Panny Marie v kutnohorském Sedleci novátorská a jiná než ostatní, přibyla před časem další položka – část chrámu se totiž podařilo rekonstruovat jinde nevídaným a navíc levnějším a šetrnějším způsobem – dvě stě let starou technikou.
Na pozvání
Hamburgerizace práva Jan Komárek Jsou u nás neomylnými soudci Ústavního soudu? Nebo snad soudci evropských soudů ve Štrasburku a Lucemburku, kteří mohou rozhodnutí českého Ústavního soudu za určitých podmínek podrobit přezkumu? Aspoň kousek Bati Tereza Engelová O smrti Tomáše Bati jsem se dozvěděla z internetu uprostřed hor pákistánského Kašmíru. Nikdy jsem se s ním osobně nesetkala a ani jeho osobní příběh mě dřív nezajímal víc, než co jsem se dočetla na stránkách novin a časopisů. Zpráva o jeho odchodu ve mně ale vyvolala překvapivě sentimentální pocity a v duchu jsem mu musela složit hold.
Komentáře
Janoušek a Bém Jaroslav Spurný Prověřuje policie pražského primátora Pavla Béma a jeho přítele, lobbistu Romana Janouška, jak psal tento list před 14 dny? Don Quijote na zebře Petr Třešňák Jaké je nejnebezpečnější zvíře v Česku? Zcela jistě zebra. Každý rok na ní umírají nebo přijdou k úrazu stovky lidí. V prvním pololetí letošního roku bylo těch mrtvých o pětinu více než loni. Sedm let staré novele silničního zákona, která dala pěším na přechodech přednost před automobily, se u nás stále nedaří moc dobře. Táhnout na Rusko Jiří Sobota Reakce Evropské unie na ruskou invazi do Gruzie působí bezradně. Výrok předsedy Evropské komise Josého Barrosa po mimořádném summitu minulý týden, že „ve světle událostí nemůžeme dál pokračovat, jako by se nic nestalo“, nemůže znít banálněji. Srážka zelených Erik Tabery Zelení zřejmě nečetli Jaroslava Foglara, protože jinak by znali vontské heslo: Mlčenlivost chrání nás. Před veřejností probrali všechny své nešvary a pěkně zostra. Rozhodně nikdo nemohl čekat, že to bude klidný sjezd, ale realita předčila očekávání.
Blogy
On-line rozhovor Respekt Nelze dlouhodobě ukládat na území Pardubického kraje komunální odpad nejen z Pardubicka, ale i z Královéhradecka a řízeně ho zakopávat do země. Trend v Evropě je jiný, daleko zodpovědnější. Audit Jana Macháčka Jan Macháček Neblaze veselé třešničky strany KSČM shlížejí na všechny, kteří se budou do voleb pohybovat v České republice po železnici a čekat na nádražích.
Dopisy
Dopisy Respekt Čtenář není malé dítě, aby reagoval na primitivní označení kýženým způsobem, úplně stačí, když je článek dobře napsaný a argumentace čistá.
K věci
Potřebujeme více rizika Ondřej Kundra Místopředseda strany a ministr Cyril Svoboda nedávno varoval, že pokud se křesťanští demokraté nezmění, nemuseli by se v příštích volbách dostat do parlamentu.
Politická aktualita
Vlast, boj a Američané Jiří Sobota V hlavním městě Minnesoty St. Paul proběhl kongres Republikánské strany, který oficiálně nominoval senátora Johna McCaina do letošních prezidentských voleb. Tlustý a novináři mají problém Marek Švehla Něco takového tu ještě nebylo. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý jako agent provokatér se v přímé součinnosti s novináři Novy a MF Dnes snažil zdiskreditovat svého oponenta – premiéra Mirka Topolánka.
Vaše otázky
Může být občan potrestán za to, že vyvěsil na vlastním pozemku českou státní vlajku? Respekt Byl jsem nedávno sousedem právníkem varován, že nesmím pod pokutou 20 000 korun na vlastní zahradě vyvěsit státní vlajku. V tomto Absurdistánu je to možné. Z vyhlášky 26/1991 Sb. o stanovení pravidel pro užívání státních symbolů ČSFR dokonce jisté.
Krátce
Respekt Despekt Respekt Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) přišla s revolučním návrhem, aby v obecních volbách mohli voliči hlasovat už od šestnácti let. Krátce Respekt Ministr práce Petr Nečas (ODS) oznámil, že od ledna zvýší o několik tisícovek dávky pro ženy na „mateřské dovolené“. To je jistě krok správným směrem. Mateřská je tady jedna z nejnižších v EU a ženy, které ji absolvují, jdou nespravedlivě s příjmem dolů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte