Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Minulý týden

Minulý týden

Skončily prázdniny a začala škola. Evropská unie se rozhodla, že neuvalí na Rusko sankce za jeho vojenský útok na svobodnou Gruzii, a Kreml označil rozhodnutí evropských lídrů za „rozumné“. Deset tisíc lidí zavítalo na mezinárodní sraz hasičů v Přibyslavi.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Skončily prázdniny a začala škola. Evropská unie se rozhodla, že neuvalí na Rusko sankce za jeho vojenský útok na svobodnou Gruzii, a Kreml označil rozhodnutí evropských lídrů za „rozumné“. Deset tisíc lidí zavítalo na mezinárodní sraz hasičů v Přibyslavi. Smuteční koncert v Dvořákově síni pražského Rudolfina připomenul památku polského hrdiny Ryszarda Siwiece, který se před 40 lety upálil ve Varšavě na protest proti okupaci Československa armádou Ruska a jeho tehdejších komunistických satelitů. Zlevnila ropa. Do vlasti se vrátil voják zraněný při výkonu služby v afghánské provincii Lógar. Dukovanští občané pomohli na svobodu srnce, která za vsí uvízla ve zmuchlaném drátěném plotu. Považuji takové jednání za naprosto nepřijatelné a proti takovým lidem půjdeme až na hranu všech právních možností, komentoval ředitel německé firmy RWE Klaus Homann fakt, že mnozí spekulanti z řad českých samospráv využili svých tajných vědomostí o trase budoucího rusko–německého plynovodu přes české území, skoupili levně pozemky od nic netušících majitelů a teď žádají po Homannově podniku astronomické sumy. V Česku se začal prodávat počítač ovladatelný pohyby očí. Přibylo nehod a úmrtí na přechodech. Ve snaze „zvýšit povědomí občanů o své práci“ zadal Topolánkův kabinet do médií celostránkové reklamy popisující dosavadní úspěchy jednotlivých ministerstev; opozice to vzápětí nazvala „nestydatou předvolební reklamou ODS za státní peníze“. Ortopedové z okresních špitálů se v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny učili složitým operacím kolene. Poslanecká sněmovna začala projednávat zákon o odškodnění stovek českých rodin, které byly v roce 1938 vyhnány z Podkarpatské Rusi, přičemž přišly o všechno a už nikdy pak svůj majetek nedostaly zpět. Píseň, o kterou jde, je banální a vznikla v hudebním proudu, v němž skladby čerpají z obecného rezervoáru a jsou originální zhruba tak, jako když děcka staví věže z kostek, zhodnotil u pražského soudu znalec žalobu zpěváka Jana Kalouska, který obvinil jiného zpěváka Jaroslava Helešice, že mu vykradl melodii z jeho písně Chodím ulicí a použil ji ve své skladbě In Da Yard. Hana Hegerová oslavila 77. narozeniny. Finančník a spolumajitel Respektu Zdeněk Bakala koupil Hospodářské noviny. Statistický úřad oznámil, že od nového zvýšení nemocenské počátkem letošního léta se počet tuzemských neschopenek rázem zvedl o desítky procent. „Česko prožilo léto simulantů,“ komentoval to zdejší tisk. Americký softwarový gigant IBM přestěhoval svoji středoevropskou centrálu z Vídně do Prahy. Ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková se začala zabývat rostoucím počtem romských rodin prchajících z Česka za azylem v Kanadě.

Například tento pánský flaušový kabát byl v nabídce obchodu už loni, a přesto se teď prodává za stejnou cenu – stejně jako tyhle kostýmky, jejichž zastaralost je zřejmá z jarních jásavých barev: trendem letošního podzimu je totiž návrat temných a tlumených tónů, komentoval anonymní oděvní expert pro noviny nabídku zdejších oděvních řetězců, která je v tuzemských médiích už delší dobu kritizována jako nekvalitní, zastaralá, chudičká – a přitom dražší než v Londýně. Ministři dopravy a životního prostředí se dohodli na omezení kamionové dopravy v pátek a v neděli. Po patnácti letech vyšetřování a procesů byl definitivně odsouzen k pětiletému trestu bankéř Antonín Moravec, autor historicky prvního polistopadového vytunelování finančního domu – Kreditní a průmyslové banky. Na dálnici D5 u Plzně byla otevřena první východoevropská dálniční kaple, kde mohou řidiči kdykoli zastavit, modlit se a rozjímat. Úřady povolily vinařům střílet špačky. Ve věku 93 let zemřel v Torontu Tomáš Baťa. U hostivařské přehrady našli městští strážníci uříznuté lidské chodidlo. Pod heslem „Evropě to osladíme“ zahájila vláda kampaň informující tuzemské obyvatelstvo o záměrech a cílech blížícího se českého předsednictví Evropské unii. Znojmo se rozhodlo obnovit městské hradby.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 37/2008 pod titulkem Minulý týden